czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Kraj > Czy przyzwyczailiśmy się do niedzielnego zakazu handlu?

Czy przyzwyczailiśmy się do niedzielnego zakazu handlu?

Czy przyzwyczailiśmy się do niedzielnego zakazu handlu?
Data publikacji: 2020-02-23 15:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-01 18:38
Wywietleń: 1141 444242

Obowiązuje kolejne zaostrzenie niedzielnego zakazu handlu. Od początku roku dotyczy on większości niedziel – zakupy zrobimy tylko w 7 niedziel objętych wyjątkiem. Jakie podejście do zakazu mają Polacy w trzecim roku obowiązywania regulacji?

Na to i inne pytania spróbował odpowiedzieć zespół badawczy Havas Media Group – Intelligence Team w badaniu zrealizowanym w lutym 2020 r.

Zakaz handlu nie wzbudza entuzjazmu

Temat zakazu handlu nie jest przyjmowany przez nas z entuzjazmem. Niemal połowa dorosłych Polaków zaostrzenie przepisów ocenia negatywnie. Szczególnie niezadowoleni z tego faktu są mieszkańcy największych miast – blisko 64% osób mieszkających w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców ocenia zaostrzenie zakazu handlu negatywnie. W swoich ocenach najbardziej podzieleni są mieszkańcy wsi – około 40% z nich ocenia zamiany źle, a 43,5% dobrze.

Ponadto blisko połowa badanych uważa, że zakaz handlu powinien zostać zniesiony. Największymi zwolennikami tej opcji są mieszkańcy największych miast (60%). Mimo to przyzwyczailiśmy się już do jego istnienia i jesteśmy odpowiednio przygotowani do braku możliwości zrobienia zakupów tego dnia. Prawie połowa Polaków robi zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem, a tylko 11% badanych poszukuje sklepów otwartych w niedziele. Do braku możliwości zrobienia zakupów trochę lepiej przygotowane są kobiety oraz starsi Polacy – to te grupy częściej deklarują robienie zakupów klika dni wcześniej. Z kolei sklepów otwartych w niedziele częściej poszukują mężczyźni oraz młodsi respondenci – osoby do 34. roku życia.

Mniej wydatków, więcej utrudnień?

Zakaz handlu w niedziele nie ograniczył też naszej konsumpcji. Tylko jeden na pięciu badanych zadeklarował, że dzięki temu kupuje znacznie mniej. Ograniczenie konsumpcji szczególnie widocznie jest wśród najmłodszych badanych – do 24. roku życia. W tej grupie blisko 30% osób deklaruje, że przez zakaz handlu mniej kupują.

Dla części Polaków zaostrzenie regulacji wiąże się z szeregiem utrudnień. Ponad 35% badanych deklaruje, że odczuwa ich negatywne skutki. Na uciążliwości zwracają uwagę głównie mężczyźni, młodzi Polacy (do 24. r.ż.) oraz mieszkańcy największych miast (pow. 500 tys. mieszkańców).

– Zakaz handlu obowiązuje od 2018 r., w tym roku poza kilkoma wyjątkami, obejmie już wszystkie niedziele w miesiącu. Nasze badania pokazują, że nastawienie Polaków w tej kwestii nie zmienia się znacząco. Polacy wciąż deklarują, że chcieliby zniesienia zakazu, a nowe zaostrzanie przepisów oceniają negatywnie. Mimo że stopniowo przyzwyczailiśmy się do braku możliwości zakupów w niedziele i planujemy zakupy wcześniej, to dla jednej trzeciej Polaków stanowi on w dalszym ciągu duże utrudnienie – komentuje Anna Ostrowska, Insight Specialist w Havas Media Group.

(ip)

Fot. Anna Gniazdowska

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

Czy przyzwyczailiśmy się do niedzielnego zakazu handlu? Czy przyzwyczailiśmy się do niedzielnego zakazu handlu? Czy przyzwyczailiśmy się do niedzielnego zakazu handlu?

Komentarze

Pravicus
Dajcie ten sondaż Bujarze i innym „experdom” co chcą zaostrzac przepisy ustawy, może wreszcie skumają że kolejne obostrzenia skończą się ciężką awanturą.
2020-03-01 18:29:36
Volver
Pierwszego dnia partyzanci zajęli las, drugiego dnia Niemcy go odbili, trzeciego dnia partyzanci znowu zajęli las, czwartego dnia Niemcy znów go odbili, a piątego dnia przyszedł leśniczy i wszystkich wygonił. Tak samo z tą ustawą: zlikwidować! Zaostrzyć!, zlikwidować!, zaostrzyć!. Zabawmy się w leśniczego i przystopujmy tą idiotyczną licytację. Jest ustawa i już jej wiecznie nie zmieniajmy.
2020-03-01 18:19:09
Nikos
Z zakazem handlu jest jak z obecnością wąsatego wuja na rodzinnych spędach. Drazni, irytuje, opowiada czerstwe dowcipy, śmierdzi fajami i zupa mu kapie z wąsów podczas obiadu, no ale jednak człowiek jakoś już się przyzwyczaił i żal mu będzie jak wujo odwali kitę.
2020-03-01 18:09:18
Kaczor i jego kot...
... nakazali dla powiatowej brochy zamknąć sklepy i zamknęła.Tak jest w gospodarce nakazowo-rozdzielczej. Kaczor nie zna wolności a Brocha nie umie samodzielnie myśleć. Więc mamy teraz parafiańszczyznę w rozkwicie.W piątki i soboty w marketach kolejki do kas jak za komuny po mięso. Z okolicznych powiatów chłopstwo jedzie "do mniasta" na zakupy, bo dostali po "+ pińćet" więc kosze zakupowe wypełniają żarciem i zgrzewkami piwa... Mieszczanie z wózeczkami podjeżdżają do samoobsługowych kas i płacą bezgotówkowo...wieśniacy - nie umieja lub boją się.Handel nadgraniczny- zamarł.w soboty jeszcze dwa- trzy autokary z emerytami niemieckimi jeszcze przyjeżdżają... W niedzielę już tylko kilka aut osobowych podjeżdża pod bramy z pytaniem...Kaczyzm najpierw zniszczył handel przygraniczny na wschodnich granicach a teraz na zachodzie i piłudniu orz w kraju...Taka PiSdzielcza "polytyka"...
2020-02-24 18:14:52
?
@Programista : tu nie chodzi o zakupy czegokolwiek tylko o wolnosc wyboru o decydowania o sobie, dlaczego koscioły w niedziele otwarte? czyzby tam pieniedzy nie było w obrocie ? a cała masa innych miejsc ,gdyby nie tacy ludzie jak Wałęsa niemogłbys pisac tutaj takich mądrości,jemu przynajmniej internetu nie trzeba drukowac ;)@Nigdy-To głosuj na Koalicję Obywatelską-na Małgorzatę Kidawę Błońską lub na lewicę
2020-02-24 10:11:27
Nigdy
Oddam głos na partię, która zwróci Polakom wolny handel w niedziele
2020-02-23 23:10:05
Programista
Nie umiom kupić przez interneta?nie cyfrowe jakieś,zacofane.Nawet Wałensa pisze w internetach.Książki można przeczytać w tym czasie,ćwiczyć jogę.A nie za kostką masła i jajkami w niedzielę się uganiać
2020-02-23 22:58:16
Ekonomista z Mickiewicza i Cukrowej
Czy można się nauczyć gospodarować swoim czasem i nie robić zakupów tylko w niedzielę.Pewnie trzeba będzie wprowadzić takie zajęcia na studiach.Logistyka zakupów domowych.Kupowanie przez internet i kupowanie ze śladem węglowych.
2020-02-23 22:54:07
Klient
Mądry człowiek wymyślił zakaz . Rodzina a nie galerie handlowe
2020-02-23 21:45:09
?
Ważne że najbogatszy kraj świata-Państwo Watykan jest dostępny zawsze i wszędzie dla każdego, szczególnie w te dni co dzis ....tam macie kase wydawac a nie na jakies zakupy !!!
2020-02-23 20:43:22
Em
Rzadko robiłam zakupy w niedzielę, ale przynajmniej w sobotę można było swobodnie dokonać zakupów, bez tłoku w sklepach. Chętnie tez przyjeżdżał do nas na zakupy brat ze swoimi znajomymi (mieszkający w Niemczech). Obecnie w sobotę i piątki,takie tłumy w sklepach, że zakupy robię w czwartek i w rezultacie ograniczam je do produktów, które da się zjeść jeszcze w niedzielę. W ten sposób wydaję mniej pieniędzy, ale gorzej odżywiam rodzinę.
2020-02-23 19:44:37
klient
Przeciez ropuchy sa otwarte nie widze problemu.
2020-02-23 18:18:49
dexter
zakaz handlu ma na celu poprawienie relacji rodzinnych ??? co za bzdety !!!!!!!!!!!! odbierana jest praca studentom którzy dorabiali do czesnego! klechom się na pewno nie polepszy a wręcz zaszkodzi. a piekarnie i ludzie tam pracujący nie mają rodzin?? !!!
2020-02-23 18:09:59
Janek
Teraz nalezy wprowadzic zakaz oddychania co druga niedziele.Nastepnym krokiem powinno byc podwojenie skladki na tace ..w kazde niedziele.I tak po kolei malymi kroczkami az do pelnego somozniewolenia spoleczenstwa . Niech zyje wolnosc i Swoboda !
2020-02-23 15:39:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie