sobota, 15 grudnia 2018.
Strona główna > Kraj > Czy Polacy pójdą na referendum?

Czy Polacy pójdą na referendum?

Czy Polacy pójdą na referendum?
Data publikacji: 2018-07-22 23:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Wywietleń: 886 339248

Udział w referendum ws. zmiany konstytucji zapowiada 50 proc. badanych, a 41 proc. nie zamierza brać w nim udziału. Z kolei 9 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, czy pójdzie na referendum - wynika z sondażu CBOS.

Na pytanie, czy obecnie w Polsce powinno się zmienić konstytucję 31 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Przeciwko zmianie ustawy zasadniczej jest 51 proc., a 18 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Zainteresowanie udziałem w referendum wyrażają przede wszystkim zwolennicy zmiany konstytucji: 76 proc. z nich zamierza pójść na referendum, 18 proc. deklaruje, że nie weźmie w nim udziału, a 6 proc. jeszcze nie zdecydowało.

W grupie osób, która uważa, że nie ma potrzeby zmieniać obecnej konstytucji, 39 proc. deklaruje, że weźmie udział w zapowiedzianym przez prezydenta referendum, 55 proc., że nie weźmie w nim udziału, a 6 proc. nie zdecydowało jeszcze, co zrobi.

W porównaniu do badania przeprowadzonego w czerwcu 2017 r., czyli nieco ponad miesiąc po ogłoszeniu przez prezydenta informacji, że wystąpi z inicjatywą przeprowadzenia referendum konsultacyjnego, liczba zwolenników zmiany konstytucji zmniejszyła się o 6 punktów procentowych - z 37 proc. do 31 proc. (w tym o 5 p.p. spadła liczba zdecydowanych zwolenników zmian). Z kolei o 4 punkty procentowe - z 47 proc. do 51 proc. - zwiększyła się grupa przeciwników zmiany konstytucji (w tym o 1 p.p. liczba zdecydowanych przeciwników).

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

Pikuś
Oczywiście, w USA usunięto prezydenta Andrew Johnsona, w Brazyli prez. Dilmę Rusew. Twój stosunek do demokracji jest prymitywny jak okrzyk neandertalczyka. A co z hanuką nacjonalisto, jakoś się nie zająknąłeś. Dokształć się, bo operujesz podwórkowo-piwnymi klimatami. Twoje wpisy potwierdzają spostrzeżenia socjologów, że patologia głosuje na PiS.
2018-07-29 03:12:36
do @ Pikusia niekretyna
Cyt. "..demokracja oferuje impeachment". Luju (zamiast el wstawić ceha) demokracja oferuje wszystkim iż mogą być bogaci, szczęśliwi i nie mieć syfa! PO_daj niekretynie jak to się odbywa z tym tzw. impeachment, napisz w którym DEMOKRATYCZNYM kraju zastosowano osławiony impeachment. Zacznij od USA - ostoi demokracji. To jesz PO_bożne życzenie, jeśli się zastosuje impeachment to znaczy iż demokracja PO_szła się... Impeachment słowo tak samo dobrze brzmiące jak demokracja - każdy może "jeść" jak mu się uważa, przykład - Polska.
2018-07-26 18:00:52
Pikuś
Mylisz się kretynie, demokracja oferuje impeachment. I Polska musi do tego dorosnąć. Ale dlaczego przeszkadza tobie hanuka? Antysemityzm narodowca. To klasyka.
2018-07-26 02:07:26
do @ Pikusia
- ON nie jest mój idioto, jest wybrany na prezydenta Polski w PO_wszechnych, demokratycznych wyborach. Jeżli prez. Duda "przejedzie zakonnicą w ciąży..." to bądą następne demokratyczne wybory. Nic innego nie oferuje demokracja. P.S. - "mój" nie ma szansy na wybór, nie jest "chrabią" i nie świętuje "hanuki".
2018-07-25 08:04:11
Pikuś
Podziwiam ciebie,,że swojego Prezydenta nazywasz tak odważnie i niedwuznacznie, he, he
2018-07-25 02:22:53
do @ Pikusia
- "robiłeś" z Jarunem frekwencję 25 października i dałeś Du(d)y!
2018-07-24 09:11:54
Pikuś
Przydałoby się referendum odwołujące prezydenta Dudę. Frekwencja zapewniona.
2018-07-24 01:59:58
Pytanie wiec...
Czy PO-stkomunistyczna Konstytucja z 1997 roku ma dalej jeszcze... po dniu 25.10.2015 roku Obowiazywac ? A wiec: jak se Jasiu z Malgosia "po-scie-la"... to tak pozniej dalej beda miec !!
2018-07-24 01:44:43
321
50% na pewno nie wezmie udzialu w tym kabarecie, pewnie pojdzie tylko zelazny elektorat czyli 10-20% i troche kupisow czyli razem ok 30 % i referendum bedzie nie wazne, w interesie demokracji nie jest udzial w tym referendum a niektore pytania sa absrurdalne
2018-07-23 10:06:28
Tadeusz
Czytałem pytania referendalne i nie wiem jakie będą skutki , gdy zostaną wprowadzone zmiany w Konstytucji.Moim zdaniem obecna Konstytucja sprawdza się ,tylko należy jej przestrzegać . poza tym pytania referendum są pokrętne.
2018-07-23 09:22:33