wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Częściej zdradzamy. Problem dotyczy 80 proc. par

Częściej zdradzamy. Problem dotyczy 80 proc. par [FILM]

Częściej zdradzamy. Problem dotyczy 80 proc. par
Data publikacji: 2016-10-04 10:44
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-05 15:50
Wywietleń: 979 157786

Cztery na pięć par w naszym kraju doświadczy zdrady. To szokujące dane, bo wychodzi na to, że zdrada jest obecna w większości związków – wynika z badań spekulujących Centrum Profilaktyki Społecznej. Badania pokazują także, że rośnie liczba rozwodów. Od początku lat dziewięćdziesiątych liczba rozwodów w Polsce wzrosła o połowę – w 1990 roku wyniosła 42,4 tys., podczas gdy w 2015 roku – 67,3 tys. Co więcej, dwadzieścia sześć lat temu jeden rozwód przypadał na sześć zawartych małżeństw, w ubiegłym roku już na trzy.

 - Tak jak szukamy najlepszego samochodu, telefonu tak samo szukamy najlepszego kochanka i kochanki. Zawsze człowiek czuje taki wewnętrzny niedosyt, czy nie ma lepszej osoby od tej osoby – mówi newsrm.tv Jolanta Szczepaniak, psycholog i psychoterapeuta systemowy z Centrum Psychoterapii Vide.

Problemem jest też nowa technologia. Dzisiejsi 20- i 30-latkowie to pokolenie komunikacji internetowej, które nie potrafi budować relacji w codziennym życiu. A brak komunikacji bezpośredniej, wyrażanej w rozmowach czy wspólnych zajęciach to źródło rozpadu związków czy odwlekania decyzji o potomstwie. – Podczas terapii spotykam małżeństwa, które rozmawiają ze sobą w pracy korzystając z komunikatorów internetowych. Jednak po powrocie do domu są tak zmęczeni, że już nie mają sił na rozmowę i wspólne spędzanie czasu. A jeśli już dochodzi do konwersacji, to często jest to wybuch, aby rozładować emocje z dnia pracy – mówi Jolanta Szczepaniak z Centrum Psychoterapii Vide.

– Do niedawna zdrada była domeną głównie mężczyzn, jednak zdradzają i mężczyźni i kobiety. To, co wspólne i niezależne od płci, to brak od partnera lub partnerki uwagi, poczucia, że druga osoba jest ważna, oraz rutyna w związku. Małżonkowie będąc jakiś czas ze sobą nabierają fałszywego przekonania, że nie trzeba już tyle ze sobą rozmawiać. Zapominają, że nie trzeba się kłócić w związku, czasami wystarczy przestać ze sobą rozmawiać, aby go zniszczyć. Jeśli małżonek nie widzi swojej wartości w oczach drugiej osoby, zacznie szukać jej u kogoś innego – diagnozuje Jolanta Szczepaniak z Centrum Psychoterapii Vide.

Niekorzystny stan demograficzny z raportu GUS, w dużej mierze jest wynikiem tego, że pary nie potrafią same zdiagnozować problemu, jaki ich dotyczy, i rzadko zgłaszają się po pomoc do terapeuty. Fałszywe przekonania powodują, że praca nad związkiem z profesjonalistą jest postrzegana negatywnie lub podejmowana za późno.

Wypowiedź: Jolanta Szczepaniak, psycholog i psychoterapeuta systemowy z Centrum Psychoterapii Vide.

 

Źródło: newsrm.tv

Fot. R.STACHNIK

Komentarze

guciu
Za tobą pójdę jak na bal hmmm.
2016-10-05 15:48:00
Krzychu Skowron
Moze malzenstwo to przezytek i może kazdy powinien robic co chce? Ale po pierwsze jesli cos chce to za swoje pieniadze! i albo ktos sam placi za skrobanke albo sam placi na utrzymanie dziecka jesli skrobanka mu sie nie podoba... i tak samo z lekarzem jeden chce - to robi a inny nie - to nie. Zrobmy wolny rynek i niech każdy robi co chce... Tylko kur... czy mnie bedzie stac na stare lata na lekarzy, albo lekarz powie ze nie chce starego leczyc - idz do domu niech cie zwiozą erką z zagrozeniem życia wtedy bede chcial (albo nie)...
2016-10-05 15:47:39
Bez Slubu,
Pytanie do komentarza Slub ? A moze i wymienisz... ilu Ksiezy chocby Katolickich jest Ojcami i Siostr Zakonnych Matkami i gdzie ukrywa sie pozniej te dzieci...??
2016-10-05 02:10:51
Tesciowa z Zelechowa,
A moze malzenstwo to juz "przezytek"...? Jeszcze sie taki nie narodzil co by mojej Krystynie dogodzil !!
2016-10-05 02:03:08
Ślub
Złe wzorce z mediów, marginalizowanie roli kościoła i instytucji małżeństwa, czarne protesty "wyzwolonych" kobiet robią swoje. Potem jest, jak jest.
2016-10-04 12:16:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy