sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Kraj > Co każdy Polak powinien wiedzieć o fladze?

Co każdy Polak powinien wiedzieć o fladze? [FILM]

Co każdy Polak powinien wiedzieć o fladze?
Data publikacji: 2016-05-02 12:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-02 13:10
Wywietleń: 1800 131960

Wywieszona polska flaga zawsze musi być czysta, wyprasowana i zadbana. Nigdy nie powinna dotykać podłoża, nie można na niej umieszczać napisów, rysunków czy znaków – mówi Kamila Lutek z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Dzień Flagi RP obchodzony jest od 2004 roku. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

– Flaga w takiej formie, w jakiej ją znamy dzisiaj, pojawiła się dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Owszem wcześniej przez cały XIX wiek występowały te dwie barwy na kokardach narodowych, natomiast dopiero ustawa Sejmu Ustawodawczego z sierpnia 1919 roku określiła jak ma wyglądać polska flaga – powiedziała Kamila Lutek.

Barwy narodowe nawiązują do kolorystyki godła państwowego: biel odzwierciedla orła białego, czerwień – pole tarczy herbowej. Odcień koloru czerwonego na fladze się zmieniał. Początkowo Minister Spraw Wojskowych w 1921 r. określił kolor czerwony jako karmazyn, natomiast w 1927 r. zmieniono ten odcień na cynober, który obowiązywał aż do 1980 r. Obecnie odcień czerwieni jest znów zbliżona do karmazynu.

– Oficjalnie za flagę państwową uważa się prostokątny płat tkaniny biało-czerwony, wiszący na maszcie – dodała Lutek. Flaga na maszcie powinna powiewać swobodnie, nie powinna być owinięta wokół niego.

Obowiązują dwa warianty flagi państwowej: biało-czerwona oraz biało-czerwona z orłem w koronie umieszczonym pośrodku na białym pasie. Flaga z godłem nie powinna być jednak używana przez obywateli, ponieważ przysługuje placówkom dyplomatycznym, lotniskom, samolotom cywilnym, misjom polskim za granicą oraz statkom handlowym.

– Flaga zawsze musi być czysta, wyprasowana, zadbana. Umieszczona na maszcie czy gdziekolwiek indziej, nie powinna dotykać podłoża, bo to też jest w pewien sposób znieważenia tej flagi – przypomniała Lutek.

Jeżeli flaga ulegnie zniszczeniu, kolory są wypłowiałe, powinno się ją zamienić na nową, a starą w godny sposób zniszczyć.

– Oczywiście nie możemy takiej flagi w całości wyrzucić do śmietnika, tylko należy wtedy barwy białą i czerwoną od siebie oddzielić i dopiero można już takie oddzielone barwy zniszczyć – podkreśliła Lutek. Podobnie jest z flagami papierowymi, których używają np. dzieci podczas świąt narodowych. One także powinny zostać pocięte i dopiero zniszczone. Lutek przypomniała, że w przypadku flagi umieszczonej pionowo kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie dla osoby patrzącej od frontu, natomiast jeżeli jest to flaga umieszczona na drzewcu, to biały kolor powinien znajdować się bliżej drzewca. Jak podkreśliła, na polskiej fladze nie powinno umieszczać się jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter czy obrazków. Często jednak np. kibicie piłkarscy czy partie polityczne przywłaszczają sobie flagę, umieszczając na niej różne swoje hasła.

– Wszystkie partie polityczne tę flagę sobie przywłaszczają, troszeczkę nadmiernie jej używając. I nawet niektórzy nasi politycy nie zdają sobie z tego sprawy, że na tej fladze nie powinno się umieszczać napisów, bo to podlega już karze – podkreśliła, przypomniając, że za znieważenie flagi i innych symboli narodowych grożą kary. Art. 137 Kk. mówi, że „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. (pap)

Film: PAP

Komentarze

Carnation
No to drzyjcie kibole i partie polityczne :)
2016-05-02 13:00:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie