piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > CNN, WP: Polska obrała niebezpieczny kurs w kierunku autorytaryzmu

CNN, WP: Polska obrała niebezpieczny kurs w kierunku autorytaryzmu

CNN, WP: Polska obrała niebezpieczny kurs w kierunku autorytaryzmu
Data publikacji: 2015-12-08 20:28
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-10 15:17
Wywietleń: 1298 47085

MSZ uważa, że CNN i "Washington Post" zaprezentowały nieprawdziwy, jednostronny przekaz na temat sytuacji w Polsce. W felietonie CNN oceniono, że Polska obrała "niebezpieczny kurs w kierunku autorytaryzmu"; "WP" pisze o "niepokojącym skręcie Polski w prawo".

"Ze zdziwieniem i zaskoczeniem przyjęliśmy tezy, jakie zaprezentowane zostały w ostatnim programie +GPS+ na antenie stacji CNN oraz w artykule autorstwa J. Diehla na łamach +Washington Post+. Prezentują one nieprawdziwy oraz jednostronny przekaz na temat sytuacji w Polsce, niemający pokrycia w faktach" - czytamy we wtorkowym komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

MSZ zapowiada, że będzie domagać się od obu redakcji możliwości przedstawienia w nich polskiego stanowiska wobec stawianych zarzutów.

Niedzielny felieton CNN znanego komentatora tej telewizji Fareeda Zakarii zawiera przesłanie, że Polska, jeden z najważniejszych sojuszników USA, obrała "niebezpieczny kurs w kierunku autorytaryzmu", a "świat powinien się tym ekstremalnie zaniepokoić". W kilkuminutowym felietonie Zakaria powiedział też, że PiS przywraca "cenzurę w stylu sowieckim" i tak jak Węgry "wydaje się zmierzać w kierunku nieliberalnej demokracji".

Polska, największe "success story" rewolucji z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku w Europie Środkowo-Wschodniej, dotychczas "wzorcowy" członek UE i sojusznik, na którym można polegać w NATO, obrała ostatnio "bardzo brzydki kurs" - ocenił Zakaria. Wytknął nowym polskim władzom "antyimigracyjną retorykę".

Komunikat MSZ odnosi się także do artykułu w dzienniku "Washington Post", zatytułowanego "Niepokojący skręt Polski w prawo". Komentator gazety podsumowuje dwa pierwsze tygodnie rządu Beaty Szydło i ocenia, że sytuacja w Polsce sygnalizuje zagrożenie porządku politycznego w Unii Europejskiej.

Podsumowując dwa pierwsze tygodnie rządu Beaty Szydło, "WP" relacjonuje, że nowa polska administracja zdążyła "postawić na czele służb specjalnych nowego szefa, który był wcześniej skazany za nadużycia władzy w ściganiu politycznych przeciwników", a także "wymienić pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego" i mianować na ministra obrony "zadeklarowanego antysemitę".

Ponadto "WP" zarzucił nowemu ministrowi kultury, że "próbował powstrzymać finansowany ze środków państwowych teatr przed wystawieniem sztuki laureatki Nagrody Nobla Elfriede Jelinek, argumentując, że spektakl jest pornografią". (pap)

 

 

Komentarze

Przeżyjemy i to ujadanie!
Odciągane od koryta PO, nowoczesnePO.pl i lewaki robią w gacie i zanieczyszczają własne gniazdo, ku uciesze kumpla Jabłonki i jej wyautowanego męża.
2015-12-10 12:57:13
Moja odpowiedz do... CNN i Washington Post,
USA od 7 lat idzie jeszcze na Lewo...a Polacy PO prawie 68 latach na Lewo... wreszcie zrozumiali, ze Tu trzeba isc na Prawo ! !
2015-12-10 12:07:10
tomek atomek
Nikt nie ogladz CNN to kompletne badziewie.Jezeli chodzi o skret w prawo to poczekajmy do listopada 2016 w USA.GO Donald Go
2015-12-10 01:44:14
Media
Przecież każdy wie, kto pisze artykuły dla zagranicznych dzienników i czyim stronnikiem są takie osoby. W internecie można sprawdzić ciekawe rzeczy. W mediach można napisać wszystko, dosłownie wszystko.
2015-12-09 12:55:52
.
Obejrzałem ten felieton - zerowy poziom intelektualny, przegląd obiegowych sądów bez pogłębienia tematu. Dziennikarstwo na poziomie gęgających pseudoangielszczyzną prezenterek CNN.
2015-12-09 12:05:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy