poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Chińskie okręty wojenne w gdańskim porcie

Chińskie okręty wojenne w gdańskim porcie

Chińskie okręty wojenne w gdańskim porcie
Data publikacji: 2015-10-07 13:41
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-08 22:02
Wywietleń: 1343 26668

Trzy chińskie okręty wpłynęły w środę do gdyńskiego portu z pierwszą w historii wizytą w Polsce. Jednostki pozostaną w Gdyni pięć dni. W tym czasie chińscy marynarze m.in. zwiedzą Pomorze, rozegrają mecz piłkarski i zawody wioślarskie z polskimi kolegami.

Do Gdyni zawinęły niszczyciel rakietowy „Jinan”, fregata rakietowa „Yiyang” oraz okręt zaopatrzeniowy „Qiandaohu”. Jednostki zacumowały przy Nabrzeżu Francuskim obok kapitanatu Portu Gdynia.

Szef zespołu prasowego Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej kmdr Janusz Walczak, powiedział PAP, że chińska marynarka wojenna należy do jednej z największych i najnowocześniejszych na świecie, a jednostki, które wpłynęły do Gdyni są wykonane z zastosowaniem najnowszych technologii.

Walczak wyjaśnił, że trzy chińskie okręty stanowią samodzielną eskadrę, która – by wykonywać trwające nawet kilka miesięcy zadanie, nie potrzebuje wsparcia z zewnątrz. - Mają na pokładzie śmigłowce, mają piechotę morską. Wielki transportowiec zapewnia dwóm okrętom bojowym możliwość funkcjonowania przez pół roku bez potrzeby zawijania do macierzystych portów – wyjaśnił kmdr Walczak dodając, że na okrętach znajdują się m.in. warsztaty wyposażone w części zamienne (także te dla śmigłowców), a na wszystkich trzech jednostkach znajduje się w sumie ponad 800 wojskowych.

Ambasada ChRL podała, że 152. grupa zadaniowa zakończyła niedawno misję antypiracką w Zatoce Adeńskiej i ruszyła w pięciomiesięczną wizytę w portach świata.

Podczas wizyty w Gdyni zaplanowano wizytacje okrętów i jednostek wojskowych, wymianę kulturalną i wojskową. Pierwszego dnia pobytu chińskich okrętów przypada 66. rocznica nawiązania polsko-chińskich stosunków dyplomatycznych.

Chińscy marynarze odwiedzą m. in. Akademię Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich i 3. Flotyllę; złożą kwiaty na Westerplatte. W planie są też towarzyski mecz piłki nożnej i wyścig łodzi wiosłowych. Muzeum Zamkowe w Malborku poinformowało, że spodziewa się wizyty 800 chińskich marynarzy. W sobotę 10 października wszystkie trzy okręty zostaną udostępnione do zwiedzania. W dalszy rejs ruszą 11 października. (pap)

Na zdjęciu: Na okręty czekali  na nabrzeżu chińscy dyplomaci oraz – zaproszeni przez chińską ambasadę, mieszkający w Polsce przedstawiciele tamtejszej społeczności. Chińczycy, w tym rodziny z dziećmi, witali okręty kilkoma transparentami oraz polskimi i chińskimi chorągiewkami, zwiedzili też niszczyciel rakietowy „Jinan”, który jako pierwszy dobił do brzegu.

Fot. PAP/Adam Warżawa

 

 

 

Komentarze

jonatan
Litości, piszcie jak należy. W tytule pan redaktor pisze, że okręty wpłynęły do portu w Gdańsku, ale z treści wynika, że wpłynęły do portu w Gdyni. Czy to jest to samo? Porty w Gdańsku i Gdyni są portami trójmiejskimi, ale niezależnymi portami.
2015-10-08 19:46:54
W imie Pokoju na Swiecie...,
Ktos kiedys powiedzial ze: jak co do czego...(?) to Chinczycy beda tak dlugo plyneli i tak dlugo szli... az Polska mowe uslysza ! !
2015-10-07 22:16:25
Ciekawski,
A w Ping-Ponga z Nami nie zagraja...??
2015-10-07 22:12:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy