sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Były prezydent skazany za gwałt

Były prezydent skazany za gwałt

Były prezydent skazany za gwałt
Data publikacji: 2015-09-21 20:28
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-22 12:02
Wywietleń: 299 22823

Na karę 5 lat pozbawienia wolności skazał w poniedziałek sąd rejonowy w Ostródzie b. prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego w procesie za molestowanie kobiet i zgwałcenie urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd zakazał b. prezydentowi Olsztyna przez sześć lat kontaktować się z główną pokrzywdzoną. Małkowski ma też zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk w jednostkach administracji samorządu terytorialnego przez sześć lat.

Były prezydent zgodził się na podanie pełnych danych i publikację swego wizerunku.

Sentencja wyroku była jawna. Na sali sądowej był Czesław Małkowski, nie było jednak pokrzywdzonych kobiet. Po publikacji wyroku, rozpoczęło się dwugodzinne ustne uzasadnienie, które jednak z uwagi na charakter zarzucanych czynów, odbywało się ono za zamkniętymi drzwiami.

Jak wynika z podanych przez sąd przepisów kodeksu karnego, Małkowski został skazany za gwałt i usiłowanie zgwałcenia, przy czym czynu tego miał się dopuścić wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzona została część zarzutów o molestowanie. Z innego zarzutu molestowanie Małkowski został uniewinniony.

Jedna z dwóch pokrzywdzonych pytana przez dziennikarzy po publikacji wyroku powiedziała w rozmowie telefonicznej, że dla niej najważniejsze jest to, że "od 8 lat nikt jej już nie krzywdzi".

- Niech tak będzie dalej, czuję pustkę w sobie, nie wiem co o tym myśleć. Dobrze że to już się skończyło (...) chcę normalnie żyć. Najgorsze jest to co przeżyłam (...) kobiety są w takiej sytuacje bezbronne - podkreśliła pokrzywdzona zastrzegając sobie anonimowość.

Sprawa przed ostródzkim sądem ciągnie się od czterech lat, jej akta liczą 52 tomy, a poniedziałkowy wyrok zapadł po ponad 70 rozprawach.

Ponad tydzień temu w mowie końcowej oskarżyciel publiczny zażądał dla b. prezydenta kary 9 lat pozbawienia wolności. 

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. i sprawował ten urząd prawie przez dwie kadencje, do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym, po wybuchu olsztyńskiej seksafery.

 Mimo nierozstrzygniętej sprawy przed sądem w Ostródzie, w 2014 r. Małkowski wystartował w wyborach samorządowych kandydując na urząd prezydenta. W II turze przegrał rywalizację z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem, otrzymując 500 głosów mniej. Został jednak radnym Olsztyna i sprawuje obecnie ten mandat. (pap)

Na zdjęciu: Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

 

 

Komentarze

Ciekawski..,
A czy przypadkiem nie przychodzily do pracy i na roznego rodzaju Urzedowo - sluzbowe Narady i spotkania: wymalowane... wydekoldowane... w maksymalnych mini spodniczkach i na szpileczkach oraz max. seksownie ubrane - jak tylko sie jeszcze dalo...? Czyli jak sobie taka czy inna Pani Zosia "poscielila" tak pozniej "wyladowala i miala"..., a teraz pretensje do tego czy innego "garbatego" ze o male co... prawie nie narobil jeszcze prostych dzieci ??
2015-09-22 09:42:54
Adam z Raju,
A ja powiem tak...., Kto chce blizej poznac "jak niewinne sa kobiety"... to niech wybierze chocby na jakis tylko czas - zawod taksowkarza czy kelnera....! !
2015-09-21 23:54:51
Casanova,
Co Wy chcecie od tego tak przystojnego Faceta, przeciez tak Mu z oczu dobrze patrzy ..! A moze kobiety same sie "pchaly"...i Facet z grzecznosci nie chcial Im odmowic...? A nie znacie tego starego powiedzenia ze: tam gdzie Diabel juz sam nie moze, tam kobiete wpusci ! !
2015-09-21 23:26:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy