sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Kraj > Byli prezydenci podpisali w Gdańsku Deklarację Wolności i Solidarności

Byli prezydenci podpisali w Gdańsku Deklarację Wolności i Solidarności

Byli prezydenci podpisali w Gdańsku Deklarację Wolności i Solidarności
Data publikacji: 2019-06-04 16:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-08 08:43
Wywietleń: 1040 395059

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, trzech byłych prezydentów Polski, prezydenci miast, samorządowcy podpisali we wtorek w Gdańsku Deklarację Wolności i Solidarności.

W południe przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku spotkali się mieszkańcy, turyści i zaproszeni goście, by wspólnie uczcić 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. W trakcie uroczystości podpisano Deklarację Wolności i Solidarności.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że jest ona wyrazem marzenia o lepszej Polsce. Następnie Krystyna Janda odczytała dokument, a goście przeszli do okrągłego stołu, gdzie złożyli na nim podpisy.

Jako pierwszy swój podpis złożył były prezydent Lech Wałęsa. Potem na dokumencie podpisał się Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie.

Deklarację Wolności i Solidarności zamieszczono na stronie internetowej urzędu miasta: www.gdansk.pl, gdzie mogą ją też podpisać mieszkańcy.

"W trzydziestą rocznicę narodzin wolnej Polski my, obywatele Rzeczpospolitej, pomni zła, jakim było zamordowanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, łączymy się w nadziei na odnowę życia publicznego w naszej Ojczyźnie " - czytamy w dokumencie.

Kolejny jego punkt brzmi: "Ciesząc się z Niepodległości odzyskanej w 1989 roku, składamy hołd tym wszystkim, którym ją zawdzięczamy, jak i tym, którzy zakotwiczyli nasz kraj w Unii Europejskiej" oraz "Świadomi więzi łączących nas z Europą, opowiadamy się po stronie tradycji demokratycznych, wolnych od fanatyzmu narodowego czy wyznaniowego".

W deklaracji odniesiono się do wydarzeń z sierpnia 1980 roku. "Dumni z Sierpnia 1980 roku, który zaczął się w Gdańsku, jak i wierni dokonaniom Solidarności pod przywództwem Lecha Wałęsy, nawiązujemy do tego dziedzictwa, by wartości, które nas jednoczyły, były na powrót urzeczywistniane" - czytamy.

"Nadzieję na odnowę pokładamy w wolności, solidarności i samorządności, które uznajemy za fundamenty nowego początku", "Chcemy, aby wolni obywatele, równi w prawach i powinnościach, mogli nie tylko solidarnie wspierać jedni drugich, ale też samorządnie kształtować przyszłość zarówno lokalnych wspólnot, jak i całego kraju" oraz "Poszanowanie i upowszechnianie tych wartości będzie najlepszą praktyką polskiej demokracji i obywatelskości, a także rękojmią pomyślności Rzeczpospolitej, która jest wspólnym domem wszystkich obywateli" - głosi deklaracja.

Dokument zakończono następującym apelem: "Chcemy demokracji bez sporów pełnych nienawiści. Chcemy sfery publicznej wolnej od kłamstwa. Chcemy budować naszą wspólną przyszłość w duchu dialogu. Chcemy lepszej polityki".

 - Cieszmy się, że temu pokoleniu udała się rzecz nieprawdopodobna - bez wojny atomowej otworzyliśmy szansę dla świata - powiedział były prezydent Lech Wałęsa, który we wtorek w Gdańsku wziął udział w debacie "30 lat polskiej demokracji".

Debata "30 lat polskiej demokracji. Forum Obywatelskie" jest częścią obchodów, które Europejskie Centrum Solidarności zorganizowało w związku z 30-leciem wyborów w czerwcu 1989 r. Na spotkaniu poza Lechem Wałęsą obecni są także byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski. Na wydarzenie przybyło również wielu dawnych działaczy Solidarności, przedstawicieli świata polityki, kultury i nauki oraz gości z zagranicy.

- Cieszmy się, że temu pokoleniu udała się rzecz nieprawdopodobna - bez wojny atomowej otworzyliśmy szansę dla świata. Przekazaliśmy zwycięstwo demokracji i społeczeństwom, i to one teraz podejmują decyzje - powiedział Wałęsa, w latach 80. przywódca Solidarności, a od grudnia 1990 r. prezydent Polski. Lecha Wałęsę przywitano na debacie owacją na stojąco. - Nikt nie dawał nam szans, ale Polak potrafi. Potrafiliśmy (zwyciężyć) - mówił.

"Okrągłego Stołu uchyliły drzwi do niepodległości i demokracji, a 4 czerwca my Polacy otworzyliśmy te drzwi na oścież, pokazaliśmy, że chcemy odzyskać własne, suwerenne państwo już teraz, a nie kiedyś w przyszłości i nasz głos rozległ się głośno w całej Europie wpływając na proces demontażu bloku sowieckiego - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca. List odczytała doradczyni prezydenta, b. działaczka KOR Zofia Romaszewska.

"Na naszej polskiej drodze do wolności 4 czerwca 1989 r. był niezwykle ważną datą. Tego dnia z poddanych reżimu komunistycznego staliśmy się obywatelami niepodległej Polski. Odrzuciliśmy listę krajową, z której kandydowali do Sejmu prominenci PRL-u, wybraliśmy przedstawicieli Komitetu Obywatelskiego +Solidarność+, obsadziliśmy 99 fotelu senatorskich i wola narodu wyrażona w akcie wyborczym sięgnęła dalej niż zakładano" - napisał w liście prezydent.

Na początku swojego przemówienia b. prezydent Aleksander Kwaśniewski odniósł się do odczytanego chwilę wcześniej przez Zofię Romaszewską listu prezydenta Andrzeja Dudy, mówiąc: - Z mojej praktyki prezydenckiej wynika, że często listy prezydentów są bardzo pięknie napisane. Dobrze byłoby, żeby jeszcze prezydenci te listy przeczytali i wdrożyli w życie.

- Miałem okazję w tych wyborach (z 1989 r. - PAP) uczestniczyć i miałem okazję, w przeciwieństwie do większości tu, te wybory przegrać - zwrócił się do zgromadzonych Kwaśniewski. - Przegrałem je i dzisiaj jestem tu z wami, bo dokładnie tak jak wy wszyscy uważam, że 4 czerwca 1989 r. to było wielkie, wielkie polskie zwycięstwo (...) Jestem tu także, żeby powiedzieć, że nie możemy rozdzielać tych wszystkich wydarzeń, które miały miejsce w historii, bo historia to jednak nie puzzle - dodał.

Zdaniem b. prezydenta Okrągły Stół to dowód na to, że "Polacy potrafią ze sobą rozmawiać". - Monologi nie stworzą wspólnoty, wspólnotę może stworzyć tylko dialog i ten dialog wtedy miał miejsce. Upominam się nieco o pamięć o tych, którzy byli drugą stronę tego dialogu (...) Była ta druga strona ówczesnej władzy, te przez was nieznoszone +komuchy+, które jednak wykazały wystarczająco dużo rozsądku, ale także odwagi, aby otworzyć drzwi do tej wielkiej zmiany, która miała miejsce - mówił.

- Bilans ostatniego 30-lecia jest dla mnie jednoznacznie dodatni w każdym obszarze, (...) ale musimy mieć świadomość, że jeszcze nie ma końca polskiej drogi i reformy - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek w Gdańsku wziął udział w debacie "30 lat polskiej demokracji".

- Dla mnie momentem przełomowym nie było porozumienie zawarte przy Okrągłym Stole, dla mnie tym decydującym momentem o wszystkim, ale i przekreślającym rachuby Okrągłego Stołu, był efekt wyborów 4 czerwca 1989 roku - powiedział Bronisław Komorowski.

Dodał, że komunizm skończył się 4 czerwca 1989 roku, a tamte wybory to był wówczas "polityczny nokaut" i "zwycięstwo pomimo związanych rąk".

- Te wybory to był z jednej strony polityczny nokaut, ale jednocześnie źródło głębokiej refleksji, nie tylko satysfakcji dla ludzi, którzy chcieli pokonania komunizmu w pełni. To było także źródło refleksji związanej z faktem, że wielu ludzi z tamtej strony uzyskało bardzo przyzwoite wyniki. Za nimi też stali konkretni wyborcy. To skłaniało do rewizji poglądów, że tylko jednoznaczne zwycięstwo może przynieść rozwiązania - stwierdził były prezydent.

(pap)

PAP/Adam Warżawa 

Komentarze

...a na drzewach zamiast lisci
beda wisiec zlodzieje i ....
2019-06-08 08:22:38
w-PiS-anka
100/100 do komentarza... max ! I szybka odpowiedz do "wczorajszych" Lewackich 21 PO-stulatow czyli: 21 x Nie !!
2019-06-07 23:50:42
JOENS
Nikt nie zasieje w Polsce świętej zgody ziarna, gdy odejdzie czerwona-, przyjdzie SOTNIA CZARNA
2019-06-07 01:56:23
max
To nie jest Deklaracja Wolności i Solidarności tylko instrukcja jak rozwalić polskie państwo pod przykrywką decentralizacji. Podobną metodę zastosowała niemiecka BND w Jugosławii - Niemcy napuszczali jedne regiony na drugie co skończyło się krwawą wojną i podziałem kraju!
2019-06-06 21:29:17
@Wert
Nie bądź śmieszny.
2019-06-06 18:28:35
cóż...
Komuna trzyma się mocno.
2019-06-06 18:23:06
hehehe
Litwin, Alek, Oskar - tylko jeszcze Bolka brakuje! :-))))))
2019-06-06 07:55:36
Wert
PiS wciąż bardzo boi się Tuska. To daje Polakom nadzieję
2019-06-05 20:30:49
krotko
Teprzemowienie seplemienie ,,oskara'' bylo zenujace .to koniec goscia,ktory mial przyjechac na biaLYM koniu izmienicgrzegorza zniscze-HONOROWEGO PRZEWODNICZACEGO SLD.
2019-06-05 18:00:42
Cdn
Apel do pana nie przystepuj do zadnych tworow wymyslonych przez ryzego .Wielki szacunek za ucieczke od platfusow.Ten projekt zta nieszczesna kobiecina z miasta pozujaca na powaznego polityka jest skazany na porazke.szczecin to panie Krzystek panu nie wybaczy.
2019-06-05 17:45:57
nic nie rozumiem?
Bolszewizm ma się dobrze! jak długo jeszcze?
2019-06-05 17:10:51
Jarun
Dziamganie "białych kołnierzyków" - nomenklatury solidaruchów i komuchów. Od kiedy to spasłe koty ganiają za myszami? Biurokraci tłumów nie porwą.
2019-06-05 13:50:30
trohan
pamietaj o lekach zagraniczny czubku !
2019-06-05 13:10:09
Az nie idzie czytac ?
A tym bradziej "uwierzyc" w te Prezydenckie wy-PO-wiedzi...???? I szkoda, ze nie dodano jeszcze - ze dalej PO 4 czerwca 1989 roku "KO-lejna paleczke" przejeli spadkobiercy PZPR-u czyli PO-stkomunisci !!
2019-06-05 12:09:09
A co Ona po-kazuje
Czyzby to co... "dodatkowo potrzebuje" ??
2019-06-05 11:52:50
trohan
Nie ma to jak paranoja: wszędzie agenci, szpiedzy i wielkie pieniądze za...pisanie bzdur.
2019-06-05 10:57:42
tutaj piszą zielone ludziki Putina, które popierają PIS.
Przekupieni kiełbasą wyborczą.
2019-06-05 00:57:03
I dodac trzeba...
Ze PO 1-sze: najpierw PO-dkradli Slowo Solidarnosc ! A PO 2-gie: dopiero PO 9 latach... tj. w 1989 roku przy Okraglym Stole... stworzyli Sobie swoja PO-stkomunistyczna "Solidarnosc nr 2" !! A teraz PO 30 latach... jeszcze sie wielce z tego "PO-dniecaja" ze jako spadkobiercy PZPR-u - chca by w Polsce bylo jeszcze raz "od nowa" PO staremu...?/!
2019-06-05 00:35:41
janek bury
4czerwca bedzie zawsze mnie kojarzyl zobaleniem rzadu Premiera olszewskiego,ktory chcial ujawnic komunistyczna agenture.CZYNNY UDZIAL BRALI WIELCY ,,DEMOKRACI i EUROPEJCZYCY''BOLEK,PAWLAK,I KROL EUROPY.,,NOCNA ZMIANA'' POKAZUJE MARNOSC TYCH LUDZI.
2019-06-04 21:57:32
Ehh
Poniżej aż śmierdzi antypolskimi trolami
2019-06-04 21:46:08
krotko
Na zdjeciu bigos,TW,,alek'', ,,oskar'' i nieszczescie DANZING.BRAk do kompletu ,,BOLKA''.
2019-06-04 21:41:06
:/
Kpina z Polaków, którzy już nie są tak naiwni, jak w 1989 roku :/
2019-06-04 20:34:31
kilo
bolki lolkii tola?????
2019-06-04 19:18:28
STOCZNIOWIEC
ludziom kasy potrzeba a nie gesty emeryckie wy mądrale i to kto byli i nic nie poprawili ludziom a jeszcze potrafią powiedzieć rozdawnictwo a tak rozdawnictwo wy.........
2019-06-04 18:12:45
abc
CZY nasz niezalezny samorzadowiec PIOTR KRZYSTEK TEZ UCZESTNICZY W TEJ hucpie w polskim Palermo?
2019-06-04 18:04:50
cdn
Zalosne kreatury chcace reanimowac targowice.Jk mowia CZESI to se ne wroti.
2019-06-04 17:59:29
obserwator
schowaj te łapy pustaczko
2019-06-04 17:25:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie