Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Błaszczak powołany na wicepremiera; Ścigaj, Tomaszewski i Hoffmann - ministrami-członkami Rady Ministrów

Data publikacji: 2022-06-22 17:56
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-27 12:32
Błaszczak powołany na wicepremiera; Ścigaj, Tomaszewski i Hoffmann - ministrami-członkami Rady Ministrów
Fot. PAP  

Prezydent Andrzej Duda dokonał w środę zmian w rządzie. Szef MON Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera. Agnieszka Ścigaj, Włodzimierz Tomaszewski i Zbigniew Hoffmann zostali powołani na funkcje ministrów-członków Rady Ministrów.

Przed kilkoma dniami z funkcji wicepremiera, kierującego Komitetem ds. bezpieczeństwa, ustąpił prezes PiS Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla PAP Kaczyński mówił, że odszedłby z rządu już kilka miesięcy temu, gdyby nie wybuch wojny na Ukrainie. Kaczyński ma teraz skupić się na działalności partyjnej.

Nowy wicepremier i ministrowie w rządzie

W środę, na funkcję wicepremiera prezydent powołał szefa MON Mariusza Błaszczaka, który pokieruje także Komitetem ds. bezpieczeństwa i spraw obronnych.

Ponadto, prezydent powołał na funkcję ministra-członka Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna - posła PiS, zastępcę szefa KPRM i sekretarza Komitetu ds. bezpieczeństwa. Według Kaczyńskiego, Hoffmannowi ma podlegać bieżący nadzór nad Komitetem.

Posłanka koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj została powołana na funkcję ministra-członka Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że Ścigaj w rządzie będzie zajmować się szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.

Funkcję ministra-członka Rady Ministrów objął także poseł PiS Włodzimierz Tomaszewski, wywodzący się z Partii Republikańskiej. Tomaszewski zajął miejsce Michała Cieślaka, który niedawno zrezygnował z funkcji ministra w związku z incydentem na poczcie w Pacanowie.

Prezydent zadowolony ze zmian

Podczas uroczystości prezydent wyraził zadowolenie i jednocześnie dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że zmiany, które następują w rządzie i KPRM, są realizowane konsekwentnie, szybko i są powoływane nowe osoby, które będą wykonywały bardzo ważne zadania.

- Bardzo się również cieszę, że następuje szybkie zastępstwo na urzędzie wiceprezesa RM odpowiedzialnego za bezpieczeństwo - szefa Komitetu ds. bezpieczeństwa. Już pięć dni po ustąpieniu i odwołaniu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego jest pan minister Mariusz Błaszczak. Bardzo dziękuję, panie premierze za ten wybór - mówił Duda dodając, że pod "tą propozycją od samego początku podpisywał się dwoma rękami".

- Mało jest dzisiaj w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa jak minister Mariusz Błaszczak - ocenił prezydent. Wskazywał też, że jego współpraca z Błaszczakiem od lat układa się dobrze i nie ma wątpliwości, że będzie tak nadal.

Prezydent w kontekście bezpieczeństwa zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach dochodziło do spotkań najważniejszych osób w państwie odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, poświęconych rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Bardzo za to dziękuję, że dyskutując razem o różnych problemach, podejmując razem wydyskutowane decyzje dotyczące naszego wsparcia dla Ukrainy, czy naszych działań w przestrzeni międzynarodowej, udało nam się osiągnąć efekty, które z całą pewnością zbudowały autorytet Rzeczypospolitej Polskiej, w tej bardzo trudnej sytuacji, w tej ważnej przestrzeni, jaką jest przestrzeń międzynarodowa - powiedział Duda.

Prezydent wskazywał, że pełnienie urzędu ministra - szczególnie w tych bardzo trudnych czasach - to wielka odpowiedzialność. - Dziękuję, że państwo przyjmujecie na siebie te zadania i wierzę w to, że będziecie je w znakomity sposób pełnili - powiedział.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A ten Hoffmann...
2022-06-27 10:57:32
To jakie ma ko-rzenie... i po-chodzenie... bo to Nazwisko to nie za bardzo "brzmi po Polsku" ??
many
2022-06-27 09:34:33
U Jarosława Kaczyńskiego wszystko jest przemyślane i mądre. Oby więcej takich osób w rządzie. Spokojnej emerytury Panie Jarosławie!
@ FIGO
2022-06-24 22:10:39
To ten ekspert prawa co zdał ledwo na 3-- i nie dostał się na żadną aplikację prawną , takiego niedouka chcesz ty ściero PISowska ??
FIGO
2022-06-24 18:40:40
Po wygranych wyborach Ziobro będzie jechać z jechaczami !
do Jechacza
2022-06-24 15:57:01
PiS_dniętego i PO_j..go. Z "tylnego siedzenia" steruje się "demokrację liberalną" od "grającego" w ToTo-lotka! Za_PO_mniałeś już rolę "kapciowego", Wachowskiego z firmy UB-atele?
Do PO_nizszego...
2022-06-24 11:02:16
@@ Jechac PiS . Wg. KO-lejnosci to trzeba najpierw PO-rozliczac i PO-jechac z Lewactwem... za zle Rzadzenie w latach 1945 - 2015 !!!
@@ Jechać PIS
2022-06-23 07:13:26
Pan Kaczyński przed Trybunałem Stanu i za kratkami - dopiero wtedy będzie dobrze dla Polski.
@ Jechać PIS
2022-06-23 00:01:54
Pan Kaczyński w rządzie wicepremierem źle, Pan Kaczyński ustąpił z funkcji wicepremiera źle. Wychodzi na to, że oPOzycja tradycyjnie pogrążona w furii, a programu dla Polaków jak nie było tak nie ma ?
Jechać PIS !!!
2022-06-22 22:10:15
Kaczysyn jako szeregowy poseł steruje nami z tylnego siedzenia ...
Zyzio
2022-06-22 18:04:55
100 osób w rządzie! A jakoby nikogo nie było. Co miesiąc kasują 1,6 mln zł.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA