czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Będzie więcej dzielnicowych

Będzie więcej dzielnicowych

Będzie więcej dzielnicowych
Data publikacji: 2016-06-22 15:54
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-24 00:07
Wywietleń: 3185 140190

Zwiększenie liczby dzielnicowych, wzmocnienie ich roli oraz bliższy kontakt z mieszkańcami – to główny cel przedstawionego przez MSWiA programu "Dzielnicowy bliżej nas". W Polsce około 8 tys. policjantów jest dzielnicowymi.

Przedstawiając nową koncepcję pracy dzielnicowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział, że około 10 proc. wszystkich policjantów powinni stanowić dzielnicowi – w policji jest ponad 100 tys. etatów.

– Naszym założeniem jest, żeby dzielnicowi wyszli zza biurek, żeby nie byli obciążani dodatkowymi obowiązkami. Chcemy wzmocnić rolę dzielnicowych – powiedział Błaszczak na konferencji inaugurującej program "Dzielnicowy bliżej nas".

Jak podkreślił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński dzielnicowy powinien być pierwszym kontaktem obywatela z policją i być rozpoznawalny. Poinformował, że wakaty mają być uzupełnione do końca 2017 roku. Dodał, że obecny program jest odejściem od koncepcji "policji na telefon".

– Nawet najlepiej działająca policja nie będzie miała efektów, jeśli nie będzie ściśle współpracowała ze społeczeństwem – powiedział Zieliński.

Jak zapowiada MSWiA zmiany zmierzają m.in. do stabilizacji kadrowej oraz podniesienia rangi stanowiska dzielnicowych.

– Musi to być doprowadzone do tego, że dzielnicowym będzie opłacało się być. Będzie możliwy awans wewnątrz funkcji dzielnicowego wraz z podwyżką wynagrodzeń – powiedział Zieliński.

Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładzie nacisk także na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami - komunikatywność, nawiązywanie relacji i odporność na stres. Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że podpisał nowe zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania zadań przez dzielnicowych. Jak wyjaśnił, nie będą oni obciążani dodatkowymi obowiązkami.

* * *

Jak wynika z danych MSWiA do tej pory dzielnicowi byli angażowani do wielu zadań, które nie należą do ich kompetencji. W 2015 roku wykonali oni 246 tys. patroli, 27 tys. razy byli delegowani do wykonywania zadań w innych komórkach organizacyjnych policji, 11 tys. razy pełnili rolę dyżurnego, 6 tys., razy zabezpieczali imprezy masowe. Opracowali 130 tys. wniosków o ukaranie do sądu i przeprowadzili 817 tys. interwencji w miejscach publicznych. Ponadto MSWiA pracuje nad rozszerzeniem aplikacji mobilnej "Moja komenda" o dane dzielnicowych z całego kraju. (pap)

 

Na zdjęciu: Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wręcza odznaczenia dzielnicowym, podczas przedstawiania nowej koncepcji pracy dzielnicowych zawartej w programie "Dzielnicowy bliżej nas". 

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

mylycja
Pomysł przedni, ale w takim razie kto wykona tych 246 tys. patroli, 11 tys. służb dyżurnego, 130 tys. wniosków o ukaranie i innych służb? Można się jedynie domyślać, że dlatego dotychczas robili to dzielnicowi bo nie miał kto tego robić. Chyba, że jest to początek głębszej reformy.
2016-06-23 22:45:15
pisu, pisu
To Duklanowski i Szałabawka będą dzielnicowymi?
2016-06-22 16:29:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie