poniedziałek, 26 października 2020.
Strona główna > Kraj > Będzie więcej dzielnicowych

Będzie więcej dzielnicowych

Będzie więcej dzielnicowych
Data publikacji: 2016-06-22 15:54
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-24 00:07
Wywietleń: 3320 140190

Zwiększenie liczby dzielnicowych, wzmocnienie ich roli oraz bliższy kontakt z mieszkańcami – to główny cel przedstawionego przez MSWiA programu "Dzielnicowy bliżej nas". W Polsce około 8 tys. policjantów jest dzielnicowymi.

Przedstawiając nową koncepcję pracy dzielnicowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział, że około 10 proc. wszystkich policjantów powinni stanowić dzielnicowi – w policji jest ponad 100 tys. etatów.

– Naszym założeniem jest, żeby dzielnicowi wyszli zza biurek, żeby nie byli obciążani dodatkowymi obowiązkami. Chcemy wzmocnić rolę dzielnicowych – powiedział Błaszczak na konferencji inaugurującej program "Dzielnicowy bliżej nas".

Jak podkreślił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński dzielnicowy powinien być pierwszym kontaktem obywatela z policją i być rozpoznawalny. Poinformował, że wakaty mają być uzupełnione do końca 2017 roku. Dodał, że obecny program jest odejściem od koncepcji "policji na telefon".

– Nawet najlepiej działająca policja nie będzie miała efektów, jeśli nie będzie ściśle współpracowała ze społeczeństwem – powiedział Zieliński.

Jak zapowiada MSWiA zmiany zmierzają m.in. do stabilizacji kadrowej oraz podniesienia rangi stanowiska dzielnicowych.

– Musi to być doprowadzone do tego, że dzielnicowym będzie opłacało się być. Będzie możliwy awans wewnątrz funkcji dzielnicowego wraz z podwyżką wynagrodzeń – powiedział Zieliński.

Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładzie nacisk także na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami - komunikatywność, nawiązywanie relacji i odporność na stres. Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że podpisał nowe zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania zadań przez dzielnicowych. Jak wyjaśnił, nie będą oni obciążani dodatkowymi obowiązkami.

* * *

Jak wynika z danych MSWiA do tej pory dzielnicowi byli angażowani do wielu zadań, które nie należą do ich kompetencji. W 2015 roku wykonali oni 246 tys. patroli, 27 tys. razy byli delegowani do wykonywania zadań w innych komórkach organizacyjnych policji, 11 tys. razy pełnili rolę dyżurnego, 6 tys., razy zabezpieczali imprezy masowe. Opracowali 130 tys. wniosków o ukaranie do sądu i przeprowadzili 817 tys. interwencji w miejscach publicznych. Ponadto MSWiA pracuje nad rozszerzeniem aplikacji mobilnej "Moja komenda" o dane dzielnicowych z całego kraju. (pap)

 

Na zdjęciu: Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wręcza odznaczenia dzielnicowym, podczas przedstawiania nowej koncepcji pracy dzielnicowych zawartej w programie "Dzielnicowy bliżej nas". 

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

mylycja
Pomysł przedni, ale w takim razie kto wykona tych 246 tys. patroli, 11 tys. służb dyżurnego, 130 tys. wniosków o ukaranie i innych służb? Można się jedynie domyślać, że dlatego dotychczas robili to dzielnicowi bo nie miał kto tego robić. Chyba, że jest to początek głębszej reformy.
2016-06-23 22:45:15
pisu, pisu
To Duklanowski i Szałabawka będą dzielnicowymi?
2016-06-22 16:29:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie