czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Będzie się domagał 18 milionów odszkodowania

Będzie się domagał 18 milionów odszkodowania

Będzie się domagał 18 milionów odszkodowania
Data publikacji: 2018-09-11 23:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-13 07:58
Wywietleń: 965 350767

Tomasz Komenda będzie się domagał 18 milionów złotych odszkodowania od Skarbu Państwa – po milionie złotych za każdy rok spędzony niesłusznie w więzieniu – przekazał jego obrońca mec. Zbigniew Ćwiąkalski. Dodał, że wniosek zostanie złożony do końca roku.

Ćwiąkalski przekazał, że wraz z Komendą będą się ubiegać o 18 milionów złotych odszkodowania za czas, jaki Komenda niesłusznie spędził w więzieniu.

– Jeżeli uwzględnić 6 570 dni, które Tomasz Komenda spędził w zakładzie karnym, to jeżeli kwotę osiemnastu milionów złotych, a więc po milionie za każdy rok spędzony w zakładzie karnym się przeliczy, to wypada około 2700 złotych za każdy dzień pobytu – powiedział Ćwiąkalski podczas promocji książki „25 lat niewinności”. Dodał, że taka kwota została ustalona po uwzględnieniu sytuacji w jakiej znalazł się Komenda .

– Jeżeli ktoś uważa, że to to dużo, to niech przez kilka dni spróbuje przebywać w warunkach w jakich przebywał pan Komenda – oświadczył mecenas. Poinformował, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony do końca roku.

* * *

Tomasz Komenda, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W połowie marca 2018 r. został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach. Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. 16 maja Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie, dotyczące zabójstwa i zgwałcenia małoletniej, do którego doszło 31 grudnia 1996 roku, prowadzi obecnie Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Prokuratorzy ustalają m.in., czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa jest badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności.

(pap)

Na zdjęciu: Tomasz Komenda po konferencji prasowej „25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy”.
Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Mam nadzieję że mec. Zbigniew Ćwiąkalski
reprezentuje Tomasza Komende pro publico bono - jest mu to winien bo to za jego ministrowania w Ministerstwie Sprawiedliwości Komenda siedział w więzieniu.
2018-09-13 01:22:53
No to teraz...
Ci co Go Przesluchiwali i Skazali... niech Mu te ew. "18 000 000" zl Wyplaca...!! A Kto pokryje rowniez koszta... Wieziennego utrzymyania ??
2018-09-13 01:06:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie