niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Kraj > Będzie się domagał 18 milionów odszkodowania

Będzie się domagał 18 milionów odszkodowania

Będzie się domagał 18 milionów odszkodowania
Data publikacji: 2018-09-11 23:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-13 07:58
Wywietleń: 1096 350767

Tomasz Komenda będzie się domagał 18 milionów złotych odszkodowania od Skarbu Państwa – po milionie złotych za każdy rok spędzony niesłusznie w więzieniu – przekazał jego obrońca mec. Zbigniew Ćwiąkalski. Dodał, że wniosek zostanie złożony do końca roku.

Ćwiąkalski przekazał, że wraz z Komendą będą się ubiegać o 18 milionów złotych odszkodowania za czas, jaki Komenda niesłusznie spędził w więzieniu.

– Jeżeli uwzględnić 6 570 dni, które Tomasz Komenda spędził w zakładzie karnym, to jeżeli kwotę osiemnastu milionów złotych, a więc po milionie za każdy rok spędzony w zakładzie karnym się przeliczy, to wypada około 2700 złotych za każdy dzień pobytu – powiedział Ćwiąkalski podczas promocji książki „25 lat niewinności”. Dodał, że taka kwota została ustalona po uwzględnieniu sytuacji w jakiej znalazł się Komenda .

– Jeżeli ktoś uważa, że to to dużo, to niech przez kilka dni spróbuje przebywać w warunkach w jakich przebywał pan Komenda – oświadczył mecenas. Poinformował, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony do końca roku.

* * *

Tomasz Komenda, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W połowie marca 2018 r. został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach. Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. 16 maja Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie, dotyczące zabójstwa i zgwałcenia małoletniej, do którego doszło 31 grudnia 1996 roku, prowadzi obecnie Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Prokuratorzy ustalają m.in., czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa jest badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności.

(pap)

Na zdjęciu: Tomasz Komenda po konferencji prasowej „25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy”.
Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Mam nadzieję że mec. Zbigniew Ćwiąkalski
reprezentuje Tomasza Komende pro publico bono - jest mu to winien bo to za jego ministrowania w Ministerstwie Sprawiedliwości Komenda siedział w więzieniu.
2018-09-13 01:22:53
No to teraz...
Ci co Go Przesluchiwali i Skazali... niech Mu te ew. "18 000 000" zl Wyplaca...!! A Kto pokryje rowniez koszta... Wieziennego utrzymyania ??
2018-09-13 01:06:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie