Piątek 21 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Awantura w Sejmie o KRS

Data publikacji: 2017-07-12 21:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-13 12:30
Awantura w Sejmie o KRS
Reakcja polityków PiS po głosowaniu w Sejmie Fot. PAP/Jacek Turczyk  

Sejm uchwalił w środę (12 lipca) nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Opozycja odmówiła udziału w głosowaniu.

– Polski system powoływania sędziów jest skrajnie niedemokratyczny; te mechanizmy opierają się na zasadach, które swe źródło mają przed 1989 r. – uzasadniał tuż przed głosowaniami konieczność uchwalenia nowelizacji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Za przyjęciem noweli – przygotowanej przez resort sprawiedliwości – opowiedziało się 227 posłów; (224 z PiS; 2 z koła WiS oraz jeden niezrzeszony). Przeciw projektowi było 5 posłów (2 z PO i 3 z koła Republikanie). Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu wzięło w sumie udział 232 posłów, czyli niewiele powyżej dopuszczalnego kworum. Teraz nowela trafi do Senatu.

Odrzucono wniosek opozycji o odrzucenie projektu oraz jej wszystkie poprawki i wnioski mniejszości. Opozycja chciała m.in., by członków KRS-sędziów wybierały spośród swoich sędziów: SN, NSA, wojewódzkie sądy administracyjne, sądy wojskowe, sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne oraz sądy wojskowe.

W trakcie głosowań projekt krytykowali z trybuny posłowie PO, N, PSL i Kukiz’15. Podkreślano, że zapisy prowadzą do „upartyjnienia KRS” oraz „PRL-bis” i są sprzeczne z konstytucją.

– Polscy sędziowie będą stosowali konstytucję; nie złamiecie polskich sędziów – mówił Borys Budka (PO). – Okłamaliście wyborców, wprowadzacie PRL-bis, dlatego że wasza mentalność to jest właśnie mentalność peerelowska.

Poseł PO Michał Szczerba zwrócił się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: „Czy może nam pan podać te 15 nazwisk, które zostanie wybranych do KRS? My wszyscy w tej izbie wiemy, że to pan jest »headhunterem«, to pan ich wybierze i to pan ich wskaże”.

– To jest czarny dzień dla Polski – twierdziła Katarzyna Lubnauer (N).

Replikując, Stanisław Piotrowicz (PiS) mówił, że KRS jest zdominowana przez sędziów, a sądy "są upolitycznione jak nigdy dotąd".

– Tak być nie może – dodał. Podkreślał, że dopuszczalne jest przerwanie kadencji członków KRS, jeżeli przemawia za tym ważny interes publiczny. – Z nim mamy do czynienia, bo dzisiejsze kadencje sędziów nie pozostają w zgodności z konstytucją.

* * *

Zmiana zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom – to główne zapisy nowelizacji Prawa o ustroju sądów, które w środę wieczorem przyjął Sejm.

(pap)

Na zdjęciu: Reakcja polityków PiS po głosowaniu w Sejmie

Fot. PAP/Jacek Turczyk 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

waraga
2017-07-13 12:24:54
Chyba coś mówiłem, żebyś kończył to pierdolamento. Pisz gdzie indziej. Oni tam w Sejmie sobie krzywdy nie zrobią. Zresztą, niech się żrą...co to mnie obchodzi.
Gość
2017-07-13 11:30:42
Tego się nie da zaakceptować ! To bardzo smutny dzień .... Od dzisiaj polski trójpodział władzy z tak ciężko zdobywaną niezależnością & niezależnością sądów straciły znaczenie . Brak słów . Wszystkie podręczniki prawa konstytucyjnego do natychmiastowej wymiany . ... a same tytuły nocnych uchwał np "stopniowe wygaszanie stanowisk sędziów KRS" czy "o przechodzeniu Sędziów SN w stan spoczynku ,.... chyba że Minister Sprawiedliwości zadecyduje inaczej" brzmią nieprawdopodobnie . To jest totalne pogwałcenie Konstytucji RP. Mówmy o tym - protestujmy ... piszcie o tym Droga Redakcjo KS ... Do końca się łudziłem , że PIS tej granicy nie przekroczy ?? Pewnie Pan Prezydent też wykona zadanie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA