wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Awantura w Sejmie o KRS

Awantura w Sejmie o KRS

Awantura w Sejmie o KRS
Data publikacji: 2017-07-12 21:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-13 12:30
Wywietleń: 1418 274850

Sejm uchwalił w środę (12 lipca) nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Opozycja odmówiła udziału w głosowaniu.

– Polski system powoływania sędziów jest skrajnie niedemokratyczny; te mechanizmy opierają się na zasadach, które swe źródło mają przed 1989 r. – uzasadniał tuż przed głosowaniami konieczność uchwalenia nowelizacji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Za przyjęciem noweli – przygotowanej przez resort sprawiedliwości – opowiedziało się 227 posłów; (224 z PiS; 2 z koła WiS oraz jeden niezrzeszony). Przeciw projektowi było 5 posłów (2 z PO i 3 z koła Republikanie). Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu wzięło w sumie udział 232 posłów, czyli niewiele powyżej dopuszczalnego kworum. Teraz nowela trafi do Senatu.

Odrzucono wniosek opozycji o odrzucenie projektu oraz jej wszystkie poprawki i wnioski mniejszości. Opozycja chciała m.in., by członków KRS-sędziów wybierały spośród swoich sędziów: SN, NSA, wojewódzkie sądy administracyjne, sądy wojskowe, sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne oraz sądy wojskowe.

W trakcie głosowań projekt krytykowali z trybuny posłowie PO, N, PSL i Kukiz’15. Podkreślano, że zapisy prowadzą do „upartyjnienia KRS” oraz „PRL-bis” i są sprzeczne z konstytucją.

– Polscy sędziowie będą stosowali konstytucję; nie złamiecie polskich sędziów – mówił Borys Budka (PO). – Okłamaliście wyborców, wprowadzacie PRL-bis, dlatego że wasza mentalność to jest właśnie mentalność peerelowska.

Poseł PO Michał Szczerba zwrócił się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: „Czy może nam pan podać te 15 nazwisk, które zostanie wybranych do KRS? My wszyscy w tej izbie wiemy, że to pan jest »headhunterem«, to pan ich wybierze i to pan ich wskaże”.

– To jest czarny dzień dla Polski – twierdziła Katarzyna Lubnauer (N).

Replikując, Stanisław Piotrowicz (PiS) mówił, że KRS jest zdominowana przez sędziów, a sądy "są upolitycznione jak nigdy dotąd".

– Tak być nie może – dodał. Podkreślał, że dopuszczalne jest przerwanie kadencji członków KRS, jeżeli przemawia za tym ważny interes publiczny. – Z nim mamy do czynienia, bo dzisiejsze kadencje sędziów nie pozostają w zgodności z konstytucją.

* * *

Zmiana zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom – to główne zapisy nowelizacji Prawa o ustroju sądów, które w środę wieczorem przyjął Sejm.

(pap)

Na zdjęciu: Reakcja polityków PiS po głosowaniu w Sejmie

Fot. PAP/Jacek Turczyk 

Komentarze

waraga
Chyba coś mówiłem, żebyś kończył to pierdolamento. Pisz gdzie indziej. Oni tam w Sejmie sobie krzywdy nie zrobią. Zresztą, niech się żrą...co to mnie obchodzi.
2017-07-13 12:24:54
Gość
Tego się nie da zaakceptować ! To bardzo smutny dzień .... Od dzisiaj polski trójpodział władzy z tak ciężko zdobywaną niezależnością & niezależnością sądów straciły znaczenie . Brak słów . Wszystkie podręczniki prawa konstytucyjnego do natychmiastowej wymiany . ... a same tytuły nocnych uchwał np "stopniowe wygaszanie stanowisk sędziów KRS" czy "o przechodzeniu Sędziów SN w stan spoczynku ,.... chyba że Minister Sprawiedliwości zadecyduje inaczej" brzmią nieprawdopodobnie . To jest totalne pogwałcenie Konstytucji RP. Mówmy o tym - protestujmy ... piszcie o tym Droga Redakcjo KS ... Do końca się łudziłem , że PIS tej granicy nie przekroczy ?? Pewnie Pan Prezydent też wykona zadanie.
2017-07-13 11:30:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie