piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Atak zimy w Tatrach – pługopiaskarki na drogach

Atak zimy w Tatrach – pługopiaskarki na drogach

Atak zimy w Tatrach – pługopiaskarki na drogach
Data publikacji: 2017-04-18 13:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-18 13:39
Wywietleń: 579 241982

Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W nocy z poniedziałku na wtorek (18 kwietnia) w Zakopanem spadło kilkanaście centymetrów śniegu. Na podhalańskie drogi wyjechały pługopiaskarki.

Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Roman Leśniak powiedział, że drogi na południu Małopolski są przejezdne, a na jezdniach cały czas pracują pługopiaskarki. Jak poinformowała dyżurna synoptyk Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu leży już 140 cm śniegu i ciągle przybywa. Według meteorologów, śnieg będzie padać jeszcze przez najbliższe dni.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy – informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu, a przebieg traktów jest niewidoczny. Miejscami potworzyły się spore zaspy, a w partiach graniowych nawisy śnieżne. Ratownicy TOPR informują, że wysoko w górach pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem, a wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samorzutne wyzwolenie lawin.

Zima wróciła także w Beskidy. W ciągu kilkunastu godzin w wyższych rejonach gór spadło ponad 30 cm śniegu. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Goprowcy w poniedziałek do drugiego podnieśli stopień zagrożenia lawinowego na północnych stokach Babiej Góry.

(pap)

Na zdjęciu: Narciarze przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch w Kuźnicach. Na Podhale wróciła zima, w Zakopanem od rana pada śnieg. 

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy