sobota, 18 sierpnia 2018.
Strona główna > Kraj > Aktor odznaczony Orderem Uśmiechu

Aktor odznaczony Orderem Uśmiechu

Aktor odznaczony Orderem Uśmiechu
Data publikacji: 2015-09-20 21:15
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-21 13:06
Wywietleń: 496 22624

Znany aktor filmowy i teatralny Piotr Fronczewski, który wcielił się m.in. w tytułową rolę w "Akademii Pana Kleksa", otrzymał Order Uśmiechu. Jest 986 kawalerem orderu, nadawanego na wniosek dzieci. W uroczystości w Warszawie uczestniczyła premier Ewa Kopacz.

Uroczystość odbyła się podczas II Festiwalu Zespołów Dziecięcych "Piosenka, Uśmiech i My" w stołecznym amfiteatrze na Bemowie. Odznaczenie wręczył aktorowi rzecznik Praw Dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak. Następnie, zgodnie z rytuałem, Fronczewski został pasowany różą i musiał wypić puchar soku z cytryny.

Michalak zaznaczył, że Orderu Uśmiechu nie dostaje ten, kto się uśmiecha, ale ten kto potrafi uśmiech wyzwalać na twarzach innych osób, co Piotr Fronczewski na pewno potrafi.

Aktor dziękując za wyróżnienie powiedział, że obiecał sobie, że nie będzie się wzruszał. - Ale niestety nie udało się. Jestem bardzo wzruszony, bardzo dziękuję. Należę do ludzi do ludzi, którzy są zdania, że im się specjalnie nic nie należy. Mam taką naturę i nie zamierzam z tym walczyć - mówił kawaler orderu.

- Z tym śmiechem jest bardzo dziwnie w naszej ludzkiej naturze. To jest swego rodzaju dar i tajemnica, ponieważ nie wszyscy potrafią się śmiać. Podejrzewam, że tacy ludzie są trochę mniej zabawni, może troszkę smutniejsi, może troszkę ubożsi. Ja niestety powoli zaliczam się do tych ludzi, którzy rzadziej się śmieją, ponieważ coraz więcej rzeczy mnie śmieszy, natomiast coraz mniej chce mi się śmiać – mówił Fronczewski. Dodał, że bardzo namawia, przede wszystkim dzieci, żeby się śmiały, a dorosłym poradził, żeby śmiali się jak najdłużej.

Order Uśmiechu jest nadawany na wniosek dzieci od 45 lat. Od 1979 roku Order ma rangę międzynarodową, nadaną przez ONZ. Dotychczas uhonorowano nim blisko tysiąc osób na świecie. Kawalerami orderu są m.in. papież Jan Paweł II, Dalajlama, Irena Sendlerowa. (pap)

Na zdjęciu: Odznaczony musiał bez skrzywienia się wypić sok z cytryny. 

Fot. PAP/Tomasz Gzell  

Komentarze

Ze zdjecia wziete...,
Aktor odznaczony Orderem Usmiechu... a Pani Premier wyglada na "przestraszona i w PO-litycznej panice" ??
2015-09-21 10:19:15
POstępowy
Order należy się premier Ewie Kopacz , wszak ostatnio (m.in. za rajdy po pociągach i serie "udanych przemówień") zasłużyła na tytuł Królowej Polskiego Kabaretu. A tak poważnie to nie ma jak sobie ocieplić wizerunek w świetle znanego aktora lub innego celebryty.
2015-09-20 23:08:48
gość
ale mina w tle,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
2015-09-20 21:04:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
74. rocznica wybuchu powstania warszawskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy