wtorek, 07 kwietnia 2020.
Strona główna > Kraj > Akcja Greenpeace. „Tu byłem – Rafał Trzaskowski”

Akcja Greenpeace. „Tu byłem – Rafał Trzaskowski”

Akcja Greenpeace. „Tu byłem – Rafał Trzaskowski”
Data publikacji: 2020-02-19 20:23
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-20 17:01
Wywietleń: 540 443410

Aktywiści Greenpeace oznaczyli drzewa wycięte w poniedziałek (17 lutego) na praskim brzegu Wisły w Warszawie napisami „Tu byłem – Rafał Trzaskowski”. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na odpowiedzialność - ich zdaniem - prezydenta Warszawy za dewastację wiślańskich łęgów i jego brak odpowiedniego zaangażowania na rzecz ochrony klimatu.

Rozmowy, jakie obrońcy i obrończynie dzikiej nadwiślańskiej przyrody prowadzili w zeszłym tygodniu z prezydentem Warszawy i jego urzędnikami, nie przyniosły rezultatów. Pomimo silnych protestów i istniejących - według Greenpeace Polska - alternatywnych rozwiązań wycinka drzew ruszyła. Dlatego aktywiści postanowili dać sygnał, kto ponosi odpowiedzialność za niszczenie cennego przyrodniczo fragmentu miasta.

Greenpeace krytykuje Trzaskowskiego

– Prezydent Rafał Trzaskowski musi zdać sobie sprawę, że z kryzysem klimatycznym nie walczy się tak, jak z kryzysem wizerunkowym. Nie wystarczy opublikować kilku postów w internecie i pochwalić się posadzeniem większej liczby drzew. Walka z kryzysem klimatycznym na poziomie dużego miasta oznacza konieczność radykalnych zmian, w podejściu do relacji człowiek – przyroda i w ogóle w sposobie myślenia o rozwoju miasta – mówi Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska.

– Rafał Trzaskowski jest nie tylko prezydentem największego i najzamożniejszego miasta w Polsce. Został również niedawno doradcą kandydatki na prezydenta, Małgorzaty Kidawa-Błońskiej, do spraw dużych miast. Jeśli jego doradzanie będzie skażone podejściem, którego efekty obserwujemy dzisiaj nad Wisłą, będzie to oznaczało abdykację Platformy Obywatelskiej z aspiracji do bycia nowoczesną, bliską potrzeb ludzi partią, realnie mierzącą się z wyzwaniami, jakimi są kryzys klimatyczny i kryzys ekologiczny – mówi Dominika Sokołowska.

Za późno na zmianę planów

Projekt „Wybrzeże Helskie – rozbudowa ulicy wraz z budową zabezpieczenia przeciwpowodziowego” na praskim brzegu Wisły w Warszawie oznacza wycinkę kilkuset drzew i kilkudziesięciu tysięcy krzewów stanowiących cenny element wiślanego ekosystemu i będących siedliskiem dziesiątek gatunków ptaków. Budowa i wycinka znajduje się częściowo na obszarze Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły”.

Mieszkańcy, naukowcy i aktywiści miejscy zwracali uwagę na poważne zaniechania przy powstawaniu planów (w tym brak konsultacji oraz oceny oddziaływania na środowisko). Przedstawili również rozwiązania alternatywne, które według nich, ograniczyłyby wycinkę. Prezydent Rafał Trzaskowski nie uznał jednak ich argumentów, stwierdzając jak informuje Greenpeace, że jest za późno na rozpatrywanie tych planów.

(ip)

Fot. Maksymilian Zieliński (CC BY-ND 2.0)

Komentarze

Fido
Szyszko to przede wszystkim bardzo sprytnie uciekł w zaświaty, bo by go teraz CBA obracała za braki w oświadczeniach majątkowych jak Banasia. Majątek poszedł na żonę a jej PiS nie będzie już ruszać.
2020-02-20 13:10:20
sid
Szyszko swoje zarobił na wyrębie Puszczy Białowieskiej
2020-02-20 09:23:47
@dexter
bo już im wpłacił na konto
2020-02-20 08:39:38
dexter
ciekawe ,że Szyszki tak nie upamiętniają
2020-02-20 08:28:35
G
W Szczecinie byłoby wesoło.
2020-02-20 06:22:15
Rafalla
Mają swoją kukłę myśleli że ich popiera
2020-02-19 23:58:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Wojsko dla szpitala

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie