piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Abp Gądecki: narodzenie Chrystusa największym wydarzeniem w historii

Abp Gądecki: narodzenie Chrystusa największym wydarzeniem w historii

Abp Gądecki: narodzenie Chrystusa największym wydarzeniem w historii
Data publikacji: 2015-12-24 21:50
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-26 11:20
Wywietleń: 1250 70790

Narodzenie Chrystusa jest największym wydarzeniem w historii ludzkości – podkreślił w czwartek w telewizyjnym orędziu na Boże Narodzenie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Hierarcha przypomniał, że w 2016 roku nasz kraj czekają dwa ważne wydarzenia: rocznica chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży.

Jak podkreślił, narodzenie Boga w ludzkiej postaci jest momentem przełomowym dla ludzkości. Do tego momentu Bóg kontaktował się z człowiekiem przez swoje słowo. "Narodzenie Chrystusa rozpoczęło nową erę komunikacji" - stwierdził.

„Bóg doszedłszy do przekonania, że Jego słowa nie są przez człowieka rozumiane i nie przynoszą odrodzenia człowieka, posłał swego Syna, czyli Słowo, które nie było tylko dźwiękiem, ale było Ciałem. Od tego momentu ziemia stała się miejscem cielesnej obecności Boga. Zrodził się nowy kształt więzi Boga z człowiekiem” - powiedział abp Gądecki.

Podkreślił, że Polacy weszli w więź z Chrystusem razem z przyjęciem przez Mieszka w 966 roku chrztu.

„A chociaż chrzest jest udzielany jednostce, to jednak - ze względu na jego związek z Trójcą Świętą - tworzy on ścisłą wspólnotę z innymi osobami ochrzczonymi. Możemy zatem mówić o +narodzie ochrzczonych+, o +chrzcie narodu+, a więc również o chrzcie Polski” - powiedział.

„Polanie zaczęli przyjmować wartości wcześniej sobie nieznane albo nawet odrzucane, a ich własny język, idee polityczne i religijne, kultura materialna zyskały wyższy wymiar, zakorzeniając się w kulturach starszych i doskonalszych, które już wcześniej otrzymały chrześcijańskie oblicze” – dodał abp Gądecki.

Przewodniczący KEP powiedział, że w przyszłym roku nasz kraj czeka nie tylko świętowanie 1050. rocznicy chrztu Polski, ale też wizyta młodych ludzi, przybywających na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

„Ta młodzieżowa pielgrzymka przez różne kontynenty pod przewodnictwem następcy św. Piotra jest doprawdy inicjatywą opatrznościową. Ileż cennych owoców przyniosła ona w życiu wielu młodych ludzi na świecie” - podkreślił. Według abp. Gądeckiego, lipcowe spotkanie młodych z całego świata to także okazja do wielkiej promocji Polski.

Przewodniczący KEP życzył wszystkim radosnych i błogosławionych świąt. „W czas Bożego Narodzenia przyjmijcie z wdzięcznością, to nowe Światło, którym jest Chrystus, przychodzący pośrodku nocy tego świata” – powiedział. (PAP)

Na zdjęciu: Gerrit van Honthorst, Pokłon pasterzy, 1621. (Wikipedia)

Komentarze

Kto w to uwierzy
Czy ktoś w to jeszcze wierzy???? Ostatnie badania historyków dowodzą, żę prawdopodobnie żadnego chrztu nie było więc cała reszta wywodu jest to bani. Co do Chrystusa i jego życia i działalności również pojawia się coraz więcej wątpliwości. Ale jeśli fakty nie sa zgodne z nauką Kościoła cóż tym gorzej dla faktów.
2015-12-26 10:12:20
Organizatorom pod rozwage ! !
Prosze dobrze zabezpieczyc sie w tych Swiatowych Dniach Modziezy w Krakowie jak i w okolicy... by przypadkiem nie doszlo tam do pewnego rodzaju "IS-lamskich atakow terrorystycznych"... ! !
2015-12-26 00:33:44
Ateista,
Hmm... a inne Wiary mowia co innego... czyli kazdy sobie rzepke skrobie ??
2015-12-26 00:26:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy