niedziela, 21 kwietnia 2019.
Strona główna > Kraj > 19 chętnych na strzelnicę w powiecie

19 chętnych na strzelnicę w powiecie

19 chętnych na strzelnicę w powiecie
Data publikacji: 2018-10-18 20:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-22 12:04
Wywietleń: 708 357096

W ogłoszonym przez MON konkursie dla samorządów na dofinansowanie budowy lub remontu strzelnicy pt. „Strzelnica w powiecie" wpłynęło 19 ofert. Aż 18 z nich złożyły samorządy. Decyzję, którzy chętni otrzymają dofinansowanie, podejmie minister obrony narodowej - poinformowało PAP Centrum Informacyjne MON.

- Na konkurs na dofinansowanie budowy lub remont strzelnic wpłynęło do Ministerstwa Obrony Narodowej 19 ofert, z czego 16 ofert złożyły samorządy gminne, 2 powiatowe i 1 organizacja pozarządowa - poinformowało PAP centrum informacyjne resortu obrony.

Oferty wpłynęły: z województwa śląskiego - 2 oferty, wielkopolskiego - 2, zachodniopomorskiego - 2, lubelskiego - 3, kujawsko-pomorskiego - 1, lubuskiego - 1, świętokrzyskiego - 1, małopolskiego - 2, warmińsko-mazurskiego - 1, dolnośląskiego - 1, łódzkiego - 1 i mazowieckiego - 2.

Konkurs został ogłoszony na początku września. Jak poinformowały PAP służby prasowe ministra, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak wiele samorządów musiało zrezygnować z udziału w nim ze względu na termin realizacji zadań gmin w zakresie finansowym, który upływa z końcem tego roku. W konkursie wymagany był 20-procentowy wkład własny samorządu terytorialnego. Dofinansowanie ze strony resortu może maksymalnie wynieść 80 proc. kosztów budowy lub remontu strzelnicy.

Resort obrony oferuje zwycięzcom konkursu dofinansowanie do wysokości 1,2 mln zł na budowę nowej strzelnicy, na której będzie można strzelać na dystansie do 200 m. Taka strzelnica musi dawać możliwość ćwiczenia 10 szkolonym jednocześnie. Na remont strzelnicy już istniejącej, spełniającej te wymagania MON przeznacza 600 tys. zł. W przypadku strzelnic mniejszych, do 100 m i możliwości szkolenia 6 osób przewidziane dofinansowanie to 800 tys. zł w przypadku budowy i 400 tys. zł w przypadku remontu.

Jak informował MON, projektowana lub modernizowana strzelnica będzie musiała spełnić warunki bezpieczeństwa określone w obowiązujących przepisach, gwarantując bezpieczeństwo użytkowników, w tym m.in. uzyskać pozytywną opinię specjalistyczną w zakresie balistyki zewnętrznej i dotyczącą warunków bezpieczeństwa.

MON oczekuje też, że ze strzelnic będą mogły nieodpłatnie korzystać siły zbrojne (do 100 godzin miesięcznie), organizacje proobronne (do 30 godzin miesięcznie) i uczniowie ze szkół prowadzących klasy mundurowe (również do 30 godzin). Umowy na takie wykorzystanie strzelnic mają być zawierane do końca 2029 r.

W opinii resortu obrony, konkurs jest odpowiedzią na zwiększające się "zainteresowanie sportem strzeleckim oraz kwestiami bezpieczeństwa wśród Polaków". Jego realizacja ma przynieść "korzyści samorządom, które zyskają na swoim terenie nowoczesne i bezpieczne obiekty". "Większa liczba strzelnic zwiększy także umiejętności obywateli, które mogą okazać się przydatne w sytuacji kryzysu lub zagrożenia" - argumentowało MON.

(PAP)

Fot. Wiesław Miller (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wspierali nauczycieli
Szczecińskie obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Manifestacja. „Solidarność” chce podwyżek
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz strajk nauczycieli?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie