czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Gospodarka > Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej

Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej [GALERIA]

Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej
Data publikacji: 2019-07-26 17:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-30 14:14
Wywietleń: 988 405001

W piątek (26 lipca) w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyła się uroczystość wodowania kadłuba pierwszej jednostki wielozadaniowej, powstającej w ramach realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Dwa bliźniacze statki są budowane dla UM: szczecińskiego i gdyńskiego.

Nowe jednostki zastąpią liczące ponad 35 lat stawiacze pław: szczecińską „Planetę” i gdyńskiego „Zodiaka”.

Zgodnie z harmonogramem, kolejne etapy prac po zwodowaniu kadłuba z pochylni to m.in. montaż elementów nadbudówki, układanie kabli oraz wyposażanie pomieszczeń. Próby jednostki „na uwięzi” zaplanowano na koniec tego roku, natomiast próby morskie na początek przyszłego. Wodowanie z pochylni kadłuba drugiej jednostki nastąpi jeszcze w tym roku, w październiku.

„Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020.
Statki będą pełnić funkcję lodołamaczy, służyć do obsługi oznakowania nawigacyjnego, holowania statków, a także prowadzenia prac hydrograficznych (badań czystości dna i głębokości akwenów). Będą mogły również wspomagać inne służby, np. w akcjach ratowniczych i przeciwpożarowych.

Wartość kontraktu na budowę jednostek wielozadaniowych to 213 mln 650 tys. złotych, a ich odbiór planowany jest na czerwiec 2020 roku.

(ek)

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej Zwodowali kadłub statku dla administracji morskiej

Komentarze

tam budują..........
bo wygrali przetarg , jest jeszcze możliwość -Chiny , Szczecin nie jest w stanie wybudować 100 % statku
2019-07-30 14:13:35
PiSdnięty
My w Szczecinie możemy zwodować stępkę, w sumie i tak już zardzewiała
2019-07-30 10:01:16
do @ gościa - PO_tłuczonego PO_miotu
PO_pierdujesz PO_miocie pisząc; "Pacuje na terenie stoczni i widzę na co dzień co się tam dzieje.Druga sprawa czy można wylać fundamenty budynku bez planów?A pisiory tak zrobiły,zbudowali stępke bez rysunków technicznych.A póżniej zaczeli projektować prom.Ale ty tego nie widzisz bo jesteś apatrzony w tvp i trwam."...Ty PO-je..ie to wiesz, wiesz co się w stoczni dzieje i masz prawo z twych wiadomości zrobić użytek, np. zgłosić do prokuratora jeśli jest to przestępstwem, wypi..lić majstra, kierownika lub dyrektora lub (czytaj uważnie PO_miocie) zmienić (strząsnąć PiSowską szarańczę) ten rząd w demokratycznych wyborach....Ja mam PO_miocie TYLKO możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach, bez żadnego przymusu i "kałacha" przy skroni. Swojego wyboru dokonałem w 2015, po ośmiu latach "szczęścia".... Teraz czekam aż "ostatnia PiS-owska kur..a umrze" i "Donek" na białym koniu uratuje Polskę.... Ty debilu do dzisiaj nie rozumiesz iż Polacy głosują nogami" korzystając z demokracji. Ja czekam nadal na programy opozycji abym mógł wybrać miedzy "kaczystami" a np. "schetynami".... P.S - ja nie "jesteś apatrzony w tvp i trwam." mam internet i wiadomości otrzymuję także od "Kamila D.", czyli TVN.
2019-07-29 12:54:01
gość
Typowy ciemny wyborca PISuarów.Pacuje na terenie stoczni i widzę na co dzień co się tam dzieje.Druga sprawa czy można wylać fundamenty budynku bez planów?A pisiory tak zrobiły,zbudowali stępke bez rysunków technicznych.A póżniej zaczeli projektować prom.Ale ty tego nie widzisz bo jesteś apatrzony w tvp i trwam.
2019-07-28 13:05:32
..nic nie zmienia od 10 lat.
..Tuski" przez osiem lat garnęli wszystko do Gdańska? Teraz chcesz, aby PiSiory to odkręcili w cztery lata?
2019-07-28 00:15:43
gość
Skąd w tobie tyle agresji PISuarowy pomiocie?Ale to u was normalne,zwyzywać od najgorszych a w niedziele do kościoła i spowiedzi pod sutanne.Tylko po co to całe gadanie o stoczni jeżeli tam się nic nie zmienia od 10 lat.O to mi chodziło po...bie.Pozdarawiam.
2019-07-27 12:43:59
z daleka
W Gdańsku się buduje bo tam nie grzebią politycy z jedynie słusznej partii. W Szczecinie mamy europosła, ministra i oczywiście "bezradną" radną MJW. Przy takiej armii fachowców, pozostaje jedynie doić maluczkich dzierżawiąc im majątek postoczniowy.
2019-07-27 09:36:08
do PO_jeb..go "gościa"
PO_tłuku nie rozumiesz dlaczego "Tuski" przez osiem lat garnęli wszystko do Gdańska? Teraz chcesz, aby PiSiory to odkręcili w cztery lata? Ty tłuku nie rozumiesz iż odtworzyć zakłady (stocznie) to nie to co rujnować, trwa dłużej!
2019-07-26 20:43:32
gość
W Gdańsku budują statki dla Szczecina a dlaczego nie w naszej stoczni?PiSuary mówią jak się nasza stocznia wspaniale rozwija,jaka to ona zajefajna.Ale tępy pisuarowy lud kupi wszystko.
2019-07-26 17:54:11