Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników [GALERIA]

Data publikacji: 2018-05-09 18:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników
Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska  

Młody pracownik to dziś człowiek zagubiony, nie do końca wiedzący, jakie ma oczekiwania, jakie cele, ale także nieświadomy zagrożeń, jakie niesie praca. Tej wiedzy nie rozjaśniają mu, niestety, przestarzałe metody mówienia o bezpieczeństwie na stanowisku - potrzeba nowych, najczęściej zwizualizowanych metod. O nich, a także o badaniach i ocenach naukowych oraz dobrych praktykach przedsiębiorców, którzy je z sukcesem wdrażają, dyskutowano na środowym (9 maja) seminarium zorganizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie.

Pracownicy w młodym wieku - od 15 do 24 lat - stanowią dziś 15 proc. ogółu zatrudnionych. Z tej grupy 47 proc. legitymuje się stażem pracy niższym niż trzy lata.

- Aby lepiej zrozumieć młodych pracowników, ich potrzeby i oczekiwania, potrzeba badań, oceny socjologicznej, ale i edukacji, jakie zagrożenia mogą napotkać w miejscu, w którym spędzają część swojego życia - mówiła Agnieszka Szczygielska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. - W państwach skandynawskich mówienie o ochronie i bezpieczeństwie zaczyna się już w przedszkolu, potem ta wiedza jest już tylko utrwalana.

Rolą pracodawcy jest nie tylko zapobieganie wypadkom, ale także wspieranie młodych pracowników.

- Każdy nowo przyjęty pracownik ma swojego mentora, który objaśnia mu zasady pracy i nasze oczekiwania - podkreślił Zbigniew Zalewski, dyrektor szczecińskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który był również partnerem seminarium.

O swoich metodach zapobiegających wypadkowości wśród młodych opowiadali pracodawcy: Mostostal Warszawa SA, LSJ HR Group, ITURRI Poland, Polskie LNG SA, Akademia Morska w Szczecinie. 

W przerwie konferencji można było zaś skorzystać z niwelującego stres masażu, który wykonywali uczniowie I klasy na kierunku technik masażysta z Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie.

Seminarium zorganizowano w ramach obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.©℗

(kel)

Na zdjęciu: W przerwie konferencji można było zaś skorzystać z niwelującego stres masażu

Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA