czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Gospodarka > Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników

Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników [GALERIA]

Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników
Data publikacji: 2018-05-09 18:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-10 11:56
Wywietleń: 1511 326799

Młody pracownik to dziś człowiek zagubiony, nie do końca wiedzący, jakie ma oczekiwania, jakie cele, ale także nieświadomy zagrożeń, jakie niesie praca. Tej wiedzy nie rozjaśniają mu, niestety, przestarzałe metody mówienia o bezpieczeństwie na stanowisku - potrzeba nowych, najczęściej zwizualizowanych metod. O nich, a także o badaniach i ocenach naukowych oraz dobrych praktykach przedsiębiorców, którzy je z sukcesem wdrażają, dyskutowano na środowym (9 maja) seminarium zorganizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie.

Pracownicy w młodym wieku - od 15 do 24 lat - stanowią dziś 15 proc. ogółu zatrudnionych. Z tej grupy 47 proc. legitymuje się stażem pracy niższym niż trzy lata.

- Aby lepiej zrozumieć młodych pracowników, ich potrzeby i oczekiwania, potrzeba badań, oceny socjologicznej, ale i edukacji, jakie zagrożenia mogą napotkać w miejscu, w którym spędzają część swojego życia - mówiła Agnieszka Szczygielska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. - W państwach skandynawskich mówienie o ochronie i bezpieczeństwie zaczyna się już w przedszkolu, potem ta wiedza jest już tylko utrwalana.

Rolą pracodawcy jest nie tylko zapobieganie wypadkom, ale także wspieranie młodych pracowników.

- Każdy nowo przyjęty pracownik ma swojego mentora, który objaśnia mu zasady pracy i nasze oczekiwania - podkreślił Zbigniew Zalewski, dyrektor szczecińskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który był również partnerem seminarium.

O swoich metodach zapobiegających wypadkowości wśród młodych opowiadali pracodawcy: Mostostal Warszawa SA, LSJ HR Group, ITURRI Poland, Polskie LNG SA, Akademia Morska w Szczecinie. 

W przerwie konferencji można było zaś skorzystać z niwelującego stres masażu, który wykonywali uczniowie I klasy na kierunku technik masażysta z Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie.

Seminarium zorganizowano w ramach obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.©℗

(kel)

Na zdjęciu: W przerwie konferencji można było zaś skorzystać z niwelującego stres masażu

Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska

 

 

 

Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników Zadbać o bezpieczeństwo młodych pracowników

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy