W piątek (19 marca) Jarosław Grzelak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie i prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego podpisali list intencyjny dotyczący realizacji projektu GOSPOSTRATEG, który ma ograniczać zjawisko zafałszowywania żywności.
- Współpracowaliśmy już z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie w ramach realizacji innych projektów badawczych w zakresie weryfikacji tożsamości produktów rybnych. Zdobyte w trakcie ich trwania doświadczenia, jednoznacznie wskazują na profesjonalizm oraz wysoki poziom kwalifikacji badaczy ZUT-u – powiedział Jarosław Grzelak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Współpraca ma ułatwić opracowanie systemu jakościowej i ilościowej analizy składu gatunkowego produktów rybnych metodami genetyki molekularnej i spektroskopowymi, spełniającymi wymogi prawa Unii Europejskiej.
Celem projektu jest zbudowanie narzędzia umożliwiającego szybką weryfikację tożsamości przetworzonych produktów rybołówstwa, która ograniczy liczbę przypadków zafałszowania żywności. Zdaniem jego uczestników, projekt wpłynie pozytywnie na poprawę konkurencyjność rynku.
Działania realizowane w ramach projektu są istotne zarówno dla przedsiębiorcy, który może nieświadomie importować produkty zafałszowane, jak również pod względem ograniczeń i aspektów fiskalnych.
W dokumencie zostały określone zasady wzajemnej współpracy. Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie zobowiązuje się do przekazania uczelni danych w zakresie odpraw w imporcie dokonywanych na terytorium kraju, odnośnie produktów przetworzonych, których surowcem są ryby i owoce morza, z uwzględnieniem przepisów prawa w zakresie udostępniania danych osobowych oraz ochrony tajemnicy celnej i skarbowej oraz współpracy w zakresie pozyskiwania próbek.
GOSPOSTRATEG V to projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków”.
Oprac. (k)