Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Wiecznie młody, trzyma się morza [GALERIA]

Data publikacji: 2022-04-28 21:46
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-29 12:52
Wiecznie młody, trzyma się morza
Fot. Dariusz GORAJSKI  

W miniony weekend w Gdyni po raz 24. odbyły się Kolosy, czyli Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Jak zwykle, przyznano szereg nagród i wyróżnień. Po raz pierwszy nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby trafiła do Szczecina! Otrzymał ją Maciej Krzeptowski, doktor nauk przyrodniczych, biolog, żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik.

Oprócz statuetki, laureat otrzymał nagrodę pieniężną na zorganizowanie ukraińsko-polskiego młodzieżowego rejsu po Zalewie Szczecińskim. Ma się odbyć w lipcu tego roku.

– Komandorem rejsu będzie kapitan Jerzy Szwoch – poinformował Maciej Krzeptowski na spotkaniu (27 bm.) w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, poświęconym prezentacji jego nowej książki „Trzymam się morza”.

W rejsie ma wziąć ukraińska i polska młodzież (po 10 osób z każdego kraju) w wieku od 14 do 17 lat. Z rejsu powstanie film, może też wystawa, które zostaną pokazane na przyszłorocznych Kolosach.

W książce „Trzymam się morza” autor przybliża życie na morzu Polaków po II wojnie światowej. Zabiera czytelnika w rejsy w stylu żeglarstwa swobodnego, przywołuje nieznane epizody, wyzwania, relacje międzyludzkie. Opisuje przygody związane z pływaniem na wiekowych jachtach, ważnych dla historii naszego żeglarstwa, a także na pokładach całkiem współczesnych maszyn, uczestniczących w rejsach wokół Antarktydy czy Islandii.

Spotkanie z Maciejem Krzeptowskim poprowadził Zbigniew Kosiorowski. Publiczność wysłuchała wielu anegdot i ciekawych historii, również takich, które nie znalazły się w książce „Trzymam się morza”. Jej fragmenty czytał Stanisław Heropolitański.

Autor i wydawca (Rotary Club) dochód ze sprzedaży książki przeznaczają na pomoc Ukrainie.

Dodajmy, że Maciej Krzeptowski jest członkiem Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie i Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich oraz Yacht Klubu Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Programowej Polskiej Fundacji Morskiej. To prawnuk Sabały, Honorowy Ambasador Szczecina. Otrzymał nagrodę w kategorii Popularyzator Żeglarstwa im. Kazimierza Haski za rok 2020 w konkursie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina oraz Główną Nagrodę im. Leonida Teligi za rok 2020 portalu nowezagle.pl.

(ek)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wiecznie mlody
2022-04-29 12:49:10
Faktycznie - bo po Lewej stronie wyglada Gosciu - jak by mial tylko 35-40 lat !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA