Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

Wiceminister Waldemar Buda: Tarcza antykryzysowa obroniła miejsca pracy [GALERIA]

Data publikacji: 2021-03-11 18:54
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-11 19:13
Wiceminister Waldemar Buda: Tarcza antykryzysowa obroniła miejsca pracy
 

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda mówił w czwartek (11 marca) w Szczecinie na temat rządowego wsparcia przedsiębiorców w dobie pandemii. Wyniosło ono dotychczas 193 mld zł, czyli więcej niż w Hiszpanii i Portugalii łącznie. Dzięki tym działaniom przede wszystkim udało się utrzymać miejsca pracy, co widać po wskaźniku bezrobocia – w Polsce jest ono jednym z najniższych w Europie. Na Pomorze Zachodnie do tej pory wpłynęło ponad 7,5 mld zł takiej pomocy.

– Ponad 7,5 mld zł wsparcia otrzymali zachodniopomorscy przedsiębiorcy w ramach różnego rodzaju wsparcia – poinformował wojewoda Zbigniew Bogucki. – To jest realna pomoc, która jest bez precedensu, która nigdy w historii nie miała miejsca.

Wiceminister o tarczy antykryzysowej

Pieniądze pochodzą z Tarczy Antykryzysowej, Pomocowej BGK i Finansowej PFR.

– Mamy przykłady i przeświadczenie, że narzędzia, które zaproponowaliśmy, zafunkcjonowały – powiedział wiceminister Waldemar Buda podczas konferencji w siedzibie firmy Elektryka Morska, która również skorzystała z rządowej osłony, pozyskując łącznie ok. 1,8 mln zł. –Tarcza finansowa zadziałała według założeń, które postawił premier Mateusz Morawiecki. Tarcza miała być po pierwsze, on-line, po drugie, bez dodatkowych dokumentów, po trzecie, w sekwencji: wniosek w jeden dzień, decyzja na drugi dzień, wypłata na trzeci dzień. To było ogromne wyzwanie, ale to się udało. Wysokość pomocy sięgnęła 193 mld zł – więcej, niż w Hiszpanii i Portugalii łącznie.

Wiceminister infrastruktury Waldemar Buda

Zauważył przy tym, że w trzeciej fali pandemii czekają kolejne, ogromne wyzwania. 

– Dzisiaj stajemy przed wyborem, czy przedłużyć tarczę branżową, która funkcjonuje na podstawie kodów PKD – dodał wiceminister. – Mamy prawie 50 kodów, dzisiaj decyzja pana premiera, czy przedłużyć tę tarczę, ewentualnie rozszerzyć o kolejne kody PKD dla kolejnych branż. Tworząc jakieś narzędzia, raczej będziemy się skupiali na narzędziach ogólnopolskich, bo ograniczenia pandemiczne dzisiaj są w jednym miejscu, za chwilę będą w drugim, więc ciężko kierować to do regionów, ale na pewno bardzo mocno mamy przeanalizowane, które branże w wyniku obecnych zamknięć tracą najbardziej i które wsparcia wymagają tak, ażeby przetrwać i utrzymać status jeżeli chodzi o osoby bezrobotne.

Elektryka Morska skorzystała z tarczy

Spotkanie odbyło się w siedzibie firmy Elektryka Morska, która również skorzystała z rządowej osłony, pozyskując łącznie ok. 1,8 mln zł. Opowiedział o tym właściciel przedsiębiorstwa Bartłomiej Stępień.


– Rok temu, w marcu wystąpił problem: nie mogliśmy wykonywać prac, firmy spóźniały się z płatnościami wobec nas – mówił szczeciński przedsiębiorca. – Proces przygotowania wszystkich niezbędnych dokumentów zajął nam około dwóch tygodni. Wniosek złożyliśmy we wtorek, w czwartek otrzymałem sms-a, iż transza została przyznana w pełnej wysokości, a w piątek otrzymaliśmy środki na konto. Te środki bardzo nam pomogły.

Jak podkreślił, nie trzeba było redukować zatrudnienia i wynagrodzeń, wykonawcy otrzymali pieniądze na czas, a co najważniejsze, firma dalej prosperuje i się rozwija. 

– Szczecińska Elektryka Morska to modelowy przykład, jak tarcza antykryzysowa pomaga polskim przedsiębiorcom – stwierdził wiceminister Buda, dodając, że w tym przypadku dużo zależało od zarządzających firmą. – To branża bardzo wrażliwa. Umiejętności menadżerskie doprowadziły do tego, że udało się utrzymać miejsca pracy.

Pieniądze na walkę z kryzysem

Obecny na spotkaniu poseł PiS Artur Szałabawka podał przykład innej firmy, która uratowała miejsca pracy dzięki rządowemu wparciu.

– Szyje skafandry nurkowe, zatrudnia dziewięć osób – mówił poseł. – W momencie przyjścia pandemii momentalnie straciła cały rynek zbytu, ponieważ zdecydowana większość produkowanego przez nią towaru trafiała na eksport. Firma uzyskała wsparcie z polskiej tarczy finansowej. To pozwoliło nadal zapewniać zatrudnienie. Przedsiębiorca przestawił sprzedaż na rynek polski. Działa i płaci podatki.

Na walkę z kryzysem wywołanym pandemią rząd przeznaczył ponad 312 miliardów złotych.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kufel
2021-03-17 17:29:34
Elektryka morska do17 03 zalega z wypłatami!!!!!
Garsyja
2021-03-11 19:48:03
Część ludzi dalej czeka na pieniądze! Po co pisać te kłamstwa!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA