Wtorek 19 października 2021r. 
REKLAMA

W Podjuchach zbudują nowoczesną bazę dla lodołamaczy [GALERIA]

Data publikacji: 2021-05-07 22:50
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-13 00:09
W Podjuchach zbudują nowoczesną bazę dla lodołamaczy
Umowa Wód Polskich ze Strabagiem na budowę bazy dla lodołamaczy. Fot. Elżbieta Kubowska  

Nowoczesna baza dla lodołamaczy powstanie za ponad 22 mln złotych w szczecińskich Podjuchach. W piątek, 7 maja, Wody Polskie w Szczecinie podpisały umowę z wykonawcą tej inwestycji, czyli firmą Strabag, która wygrała przetarg na prace budowlane. Obecni byli przy tym: wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Wód Polskich Przemysław Daca, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz posłowie Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka.

Firma Strabag wygrała przetarg na budowę nowoczesnego nabrzeża (o długości 140 m) z miejscem postojowym dla ośmiu lodołamaczy – obecnie cumują tu cztery. Europejski koncern wybuduje m.in. cześć techniczno-remontową, budynek administracyjny, halę, garaże oraz parking. Inwestycja jest strategiczną częścią działań przeciwpowodziowych w regionie. Budowa obiektu przy ul. Karpiej w Podjuchach ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

– Realizując program budowy lodołamaczy czy modernizacji obiektów postojowych, wpisujemy się w istotny proces budowy drogi śródlądowej łączącej Morze Bałtyckie z Morzem Północnym, bo tak to jest zapisane bazowej sieci dróg śródlądowych Unii Europejskiej – zaznaczył wiceminister Marek Gróbarczyk.

Jak dodał, będzie to pierwsza w Polsce droga wodna mająca parametry odpowiadające IV klasie żeglowności. Stanie się to w dużej mierze dzięki przebudowie mostu kolejowego nad Regalicą w Podjuchach. Umowa z wykonawcą tego zadania podpisana zostanie być może już w czerwcu.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zwrócił uwagę, że ostatnia zima pokazała, jak bardzo ważne jest inwestowanie w nowoczesną flotę lodołamaczy, a także w infrastrukturę techniczną, czyli m.in. w nabrzeża postojowe i bazy dla lodołamaczy.

– Szczecin ma najnowocześniejszy w Europie punkt dowodzenia lodołamaczami, to tutaj trwa polsko-niemiecka akcja lodołamania – mówił prezes Daca. – Podpisujemy dzisiaj umowę o wartości ponad 22 milionów złotych. To będzie prawdopodobnie najbardziej nowoczesna baza dla lodołamaczy w Europie, która pomieści polskie lodołamacze, a także niemieckie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Baza, nie tylko postojowa, ale też techniczna, umożliwi utrzymanie jednostek w odpowiednim stanie.

Prace podzielone zostaną na dwa etapy. Pierwszy obejmie budowę bazy postojowo-cumowniczej, a drugi – obiektu biurowo-administracyjnego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. To poprawi działania na Odrze oraz ułatwi dostęp do rutynowych kontroli technicznych.

– W pierwszej kolejności zaplanowana jest rozbiórka infrastruktury działkowej, nabrzeży basenu postojowego oraz istniejących umocnień brzegowych wzdłuż Regalicy – wyjaśnił Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Następnie wybudowane zostanie nabrzeże postojowo–cumownicze dla ośmiu lodołamaczy. Prace obejmą też modernizację basenu manewrowo-postojowego, budowę budynku magazynowo-warsztatowego, garażu oraz wiaty magazynowej.

Inwestycja realizowana jest w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, finansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy).

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Do PO_rada i KS
2021-05-13 00:03:56
- dzbanuszku, Kuruier i inne "przekaziory" żyją z "klikania", jest to jedyna możliwość istnienia w "demopkracji liberalnej", dawniej zwanej KAPITALIZM. Sądzisz dzbanuszku iż wpisy "Lodołamacze" i "rada" to nie patole, których należy banować? Ja chleje jeszczer za swoje dzbanuszku ponieważ "Gróbarczyki" (pisiory) zabrali mi zasłużoną emeryturę. P.S. z tym "obklejaniem" drzwi to widziałem w TVN i TVP, ty spałeś.
Do PO_rada i KS
2021-05-11 19:24:39
Znowu dyżurny oficer z PRL-u wiecznie nachlany i obrażający współdyskutantów NIE DZIĘKUJĘ KURIERZE CIECIŃSKI... Jeżeli nie umiecie "banować " patoli to nie liczcie na "owocne w dyskusji forum"!!!Tyle!
PO_rada
2021-05-10 09:27:20
- do "obklejania" wszystkich lodołamaczy taśmą klejącą, żeby się nie rozpadły najlepszy jest "Czaskoski", tenże w "Wawie" PO_sklejał taśmą szybę w drzwiach u partyjnej koleżanki, która się "przypadkowo" PO_luzowała .... Tak tylko PiS_zę -TVN przy tym także był i wszystko widział.
Lodołamacze
2021-05-10 08:34:44
Jak się za to bierze Gróbarczyk to napewno ztego nic nie wyjdzie albo będzie droższe o 100 procent.
rada
2021-05-10 07:06:17
Tylko dobrze obklejcie wszystkie lodołamacze taśmą klejącą, żeby się nie rozpadły.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ