środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Gospodarka > W minionym roku Litwini wydali 360 mln euro w sklepach w Polsce

W minionym roku Litwini wydali 360 mln euro w sklepach w Polsce

W minionym roku Litwini wydali 360 mln euro w sklepach w Polsce
Data publikacji: 2019-01-03 10:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-03 11:50
Wywietleń: 590 369405

Litwini w polskich sklepach w 2018 roku wydali rekordową sumę 360 mln euro, czyli o 4,6 proc. więcej niż w roku 2017. W Polsce kupują głównie meble, materiały budowlane, artykuły gospodarstwa domowego oraz żywność – informuje litewski portal 15min.lt.

Jedna osoba z Litwy podczas podróży do Polski wydaje średnio 535 złotych. W ciągu roku statystycznie mieszkaniec Litwy w Polsce był dwa razy, pokonując odległość około 50 km – podaje portal, powołując się na dane polskiego Głównego Urzędu Statystycznego.

W wyniku tego rodzaju turystyki handlowej budżet państwa litewskiego stracił około 71 mln euro, i to według szacunków uwzględniających jedynie obowiązujący w tym kraju 21-procentowy VAT. Dyrektor Litewskiego Zrzeszenia Przedsiębiorstw Handlowych Laurynas Vilimas wskazuje jednak, że straty są znacznie wyższe, gdy uwzględni się miejsca pracy, które w kraju nie zostały stworzone.

– Rosnący potok litewskich pieniędzy do Polski to zła wiadomość – ocenia Vilimas, przewidując, że w najbliższym czasie nic nie zmieni się pod tym względem. – Jest jak jest. Polska pozostanie dla sąsiadów krajem atrakcyjnym cenowo. Decyduje o tym wzrost gospodarczy, ulgi podatkowe na żywność, stosunkowo tania złotówka.

Litwa liczy na to, że sytuacja zmieni się, gdy od 2019 roku zacznie w Polsce obowiązywać zakaz handlu w trzy niedziele miesiąca, a od 2020 roku pełny zakaz handlu w niedziele.

– Te decyzje powinny mieć korzystny wpływ dla nas, gdyż zakupów dokonuje się głównie w weekendy. Eliminując jeden dzień (handlowy) ogranicza się możliwość zakupów, więc prawdopodobnie zmniejszy to zainteresowanie – prognozuje Vilimas.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

---
w tym roku wydadza duzo mniej z powodu idiotcznej ustawie o zakazie handlu,nawet prorosyjska ciemnota na wegrzech z tego sie wycofała
2019-01-03 11:42:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie