wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Gospodarka > Ustawą w bursztyn

Ustawą w bursztyn

Ustawą w bursztyn
Data publikacji: 2016-09-02 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2390 152211

Nawet 400 tys. zł kary za nielegalne wydobycie bursztynu i prawie 80-krotny wzrost opłaty eksploatacyjnej za kilogram wydobytego surowca. Takie zmiany przewiduje nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego, przygotowywana właśnie w Ministerstwie Środowiska. - To sprawi, że wydobycie już kompletnie przestanie się opłacać - narzekają przedstawiciele branży i dodają, że nowe prawo ją wykończy.

- Nowelizacja ustawy może całkowicie zabić wydobycie bursztynu w Polsce, to wylewanie dziecka z kąpielą - przyznaje w rozmowie z money.pl Michał Kosior, dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Co się dokładnie zmieni? Nowelizacja, będąca w dużej mierze autorstwa wiceministra i Głównego Geologa Kraju - Mariusza Oriona Jędryska - zakłada konieczność posiadania koncesji na praktycznie każdy rodzaj wydobycia bursztynu.

W tej chwili koncesja nie zawsze jest wymagana, co wykorzystuje przede wszystkim wiele firm funkcjonujących na Żuławach Wiślanych. Przepisy nakazują bowiem, by odnaleziony przy okazji innych prac bursztyn zagospodarować. Trzeba to jednak zgłosić wojewódzkiemu geologowi i przedłożyć mu raport z wydobycia. - Innymi słowy, nie można go z powrotem zakopać i zostawić pod ziemią - tłumaczy Michał Kosior. - Dopiero wydobycie na przemysłową skalę wymaga specjalnej koncesji.

Zmiana prawa sprawi, że koncesja będzie już konieczna zawsze, niezależnie od formy wydobycia. - Nawet w okolicach Lubartowa, gdzie mamy kilkadziesiąt hektarów złóż, opłaty praktycznie uniemożliwią zarabianie na bursztynie - przewiduje dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. - Koncesja już na starcie oznacza setki tysięcy złotych kosztu dla potencjalnego chętnego na wydobycie.

Na tym jednak nie koniec. Dużo bardziej dotkliwe będzie podniesienie opłaty eksploatacyjnej za wydobycie. Do tej pory wynosiła ona nieco ponad 10 zł za kilogram, teraz ma wzrosnąć do... 800 zł, a więc o prawie 8000 proc.

Skąd taki wzrost? - Zdaniem ministra Oriona Jendryska 800 zł to 10 proc. ceny rynkowej bursztynu - komentuje dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. - Problem w tym, że nie ma czegoś takiego, jak średnia cena bursztynu. To nie jest metal, który można przetopić. Bursztyn może mieć różną wagę, kolor, zanieczyszczenie czy przezroczystość.

Prawdopodobnie minister zasugerował się ceną bursztynu o największej masie i najwyższej jakości. - Problem w tym, że 3/4 znajdowanych na Żuławach bursztynów to takie wielkości 3-5 mm, a więc ważące 1-2 g, które są warte 50-100 złotych za kilogram - twierdzi Michał Kosior. - Oczywiście, są też takie cenne unikaty, że kupujący płacą za nie 20 tys. zł. Takie okazy znajduje się raz na 10 tys. ton.

Podobnego zdania jest prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos z Instytut Gospodarki Surowcami i Energią PAN Kraków. W opinii przesłanej resortowi naukowiec wskazuje, że "operowanie jednym poziomem cen bursztynu jest całkowitym nieporozumieniem, gdyż dla bryłek o wadze >40 g cena ta w zł/kg może być nawet 40-50 razy wyższa niż dla bursztynu w klasie 0,5-1 g". Na dowód przedstawia zestawienie cen surowca w IV kwartale ubiegłego roku.

Jakub Ceglarz (Money.pl)
Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)

Komentarze

ja
chyba komuś zależy żeby wschód był biedny
2016-09-22 11:29:08
renoikubicafan
Nasze dzieci doźyją, że będą płacić za grzyby i jagody zebrane w lesie. Państwo dla niewolników.
2016-09-14 18:16:39
Jarun
Pazerność rządzących nie zna granic. To okupanci którzy zdzierają ze społeczeństwa skórę, mieniące się naszymi wybrańcami, że maja do tego pozwolenie społeczeństwa. Do czego? Do zdzierstwa?
2016-09-03 08:51:02
normalka
normalka w wykonaniu PIS-u, jak zwykle prowizorka i zapowiedz że jest tymczasowa, i że będą poprawki (tylko nie wiadomo kiedy)
2016-09-03 00:15:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy