niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Urlop po polsku...

Urlop po polsku... [FILM]

Urlop po polsku...
Data publikacji: 2016-05-11 13:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2006 133037

Gipsowanie, malowanie ścian, tapetowanie – tym bardzo często Polacy zajmują się w czasie urlopu. Zamiast odpoczywać remontujemy mieszkania. Aż 75% badanych nie uzależnia przeprowadzania gruntownych porządków od nadejścia wiosny. Za to prawie połowa uznaje lato za najlepszy czas na remont domu.

- Polacy generalnie uważają się za „złote rączki”. Większość prac remontowych wykonujemy samodzielnie lub korzystamy z pomocy rodziny np. szwagra. Prace, które wykonujemy samodzielnie to przede wszystkim malowanie ścian, gipsowanie, tapetowanie, czy też hydraulika i elektryka – mówi Piotr Lipiński, Head of Corporate & Marketing Communications PAYBACK.

Z deklaracji wynika, że Polacy najlepiej znają się na gipsowaniu i malowaniu ścian (53%), tapetowaniu (52%), hydraulice (32%) i elektryce (29%). Jeżeli już zatrudniają fachowców, to selektywnie, do części prac (67%) i raczej nieoficjalnie – tylko 43% podpisuje umowę z ekipą remontową.

Najwięcej badanych za najlepszy okres remontowy uznaje lato (47%), 31% przeprowadza prace remontowe w zależności od potrzeb, bez względu na porę roku. 47% zapytanych przez PAYBACK Opinion Poll Polaków twierdzi, że gruntowne porządki przeprowadza w zależności od potrzeb, ale niezależnie od pory roku. Kolejne 28% nie widzi w ogólne potrzeby przeprowadzania gruntownych porządków, gdyż sprząta na bieżąco. Tylko 25% przyznaje natomiast, że nadejście wiosny ma dla nich znaczenie, z czego mniej niż połowa stara się sprzątać przed Wielkanocą.

Jeżeli już Polacy decydują się na gruntowne porządki, zdecydowana większość wykonuje je samodzielnie. Zaledwie 1% ankietowanych przyznaje, że do wykonania tych prac zatrudnia pomoc.

Pierwsze ciepłe miesiące to według badanych najlepszy czas na gruntownie wysprzątanie mieszkania (56%), odświeżenie garderoby (47%), porządki w ogrodzie (40%) i uprzątnięcie auta po sezonie zimowym (39%).

A co z wydatkami? Na niezbędne środki chemii gospodarczej ankietowani w większości planują wydać do 100 zł (do 50 zł – 25%, od 51 do 100 zł – 41%, powyżej 100 zł – 27%).

Wiosna i lato to czas sprzyjający pracom remontowym. W tym roku 41% Polaków biorących udział w badaniu planuje remont domu. Będą to przed wszystkim drobne prace (58% spośród tych, którzy planują remont); rzadziej planowany jest gruntowny remont wybranego pomieszczenia (32%) czy całego domu/mieszkania (10%).

Tylko 7% badanych planuje różnego rodzaju pożyczki i kredyty na cele remontowe. Nie dziwi zatem fakt, że polski budżet remontowy w tym roku może być skromny – 39% badanych deklaruje, że na ten cel przeznaczy poniżej 1000 zł. 35% ma w planach wydatki nie przekraczające 5000 zł, a tylko 19% na remont wyda powyżej 5000 zł.

Wypowiedź: Piotr Lipiński, Head of Corporate & Marketing Communications PAYBACK.

 

Fot. R. STACHNIK (arch.)

Źródło: newsrm.tv

Komentarze

terezza
A jeszcze do tego gdyby nasi fachowcy pracowali u nas, tak jak za granicą i nie trzeba by było patrzeć im na ręce, to może i więcej osób decydowało by się na powierzenie im swoich remontów. To też jest niestety smutna prawda.
2016-05-29 21:56:09
Remont
Gdyby w Polsce pensje byłyby, co najmniej, 4 razy wyższe, tak jak w krajach Europy Zachodniej, to byłoby ich stać na wzięcie ekipy remontowej. Taka prawda, smutna.
2016-05-11 15:41:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie