wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > UOKiK sprawdza banki

UOKiK sprawdza banki

UOKiK sprawdza banki
Data publikacji: 2016-01-22 12:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1376 108115

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie pierwsze decyzje dotyczące banków, które nie uwzględniały ujemnego oprocentowania dla kredytów frankowych. ING zgodził się z orzeczeniem, mBank nadal stosuje zakwestionowane praktyki.

W ubiegłym roku UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków, które oferowały kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Działania Urzędu miały związek z gwałtownym umocnieniem franka wobec złotego, które wpłynęło na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych w CHF.

W tym samym czasie poniżej zera spadł wskaźnik LIBOR. Jest on zwykle uwzględniany przy obliczaniu oprocentowania kredytów. Jego spadek powinien więc spowodować obniżenie wysokości rat kredytów. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera. Z sygnałów, które docierały do UOKiK, wynikało, że nie wszystkie banki uwzględniały ujemne oprocentowanie, choć w umowach kredytowych sposób ustalania oprocentowania określony został jako suma stawki bazowej LIBOR i marży kredytu. Dlatego w ramach prowadzonych postępowań wyjaśniających Urząd zapytał instytucje finansowe o ich praktyki w tym zakresie.

Postępowania przeciwko ING Bankowi Śląskiemu oraz mBankowi zostały wszczęte w czerwcu 2015 roku. W tych dwóch sprawach UOKiK wydał decyzje. Sześć kolejnych postępowań jest w toku.

ING Bank Śląski dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk - przeliczy oprocentowanie stosowane dotychczas i odda klientom kwotę wynikającą z różnicy między dotychczasowym oprocentowaniem, a tym, które uwzględnia obniżony LIBOR. Poinformuje też klientów o podjętych działaniach. Natomiast mBank nadal nie uwzględnia ujemnego oprocentowania kredytów frankowych. UOKiK nakazał mu więc zaniechanie stosowania tej praktyki. Oprócz tego mBank musi usunąć skutki naruszenia: kredytobiorcom ma zostać zwrócona kwota wynikająca z przeliczenia oprocentowania przyjmującego wartość ujemną. Dodatkowo na bank nałożono karę w wysokości ponad 6,5 mln zł.

Obie decyzje nie są ostateczne. Bankom przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. (jps)

 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Bank
Czas skończyć z dyktatem banków, bo sobie za dużo pozwalają, a żyją wyłącznie dzięki klientom.
2016-01-22 13:38:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy