piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Ułożą nowe tory do portów

Ułożą nowe tory do portów [GALERIA]

Ułożą nowe tory do portów
Data publikacji: 2020-06-05 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-05 15:02
Wywietleń: 708 458195

Postępują prace związane z poprawą dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Obecnie przygotowywany jest teren pod budowę nowych torów.

Wykonawca wzmacnia grunt i buduje odwodnienie, które zapewni właściwe utrzymanie nowej infrastruktury. Powstają fundamenty i bramki pod budowę sieci trakcyjnej, układane są przewody dla urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

To inwestycja spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Głównym wykonawcą prac jest firma Torpol.

– Do tej pory w Szczecinie rozebrano już 22 km torów, zdemontowano również 72 rozjazdy – informuje Radosław Śledziński z Zespołu Prasowego PKP PLK SA. – Z wykorzystaniem specjalistycznych pociągów sieciowych stopniowo zdejmowana jest stara sieć trakcyjna. Docelowo, w ramach prac, ułożonych będzie ponad 60 km nowych torów i 177 rozjazdów. Będą one wyposażone w system elektrycznego ogrzewania, który umożliwi płynną zmianę toru jazdy także w trudnych warunkach zimowych.

Jak dodaje, w Świnoujściu zdemontowane są już tory na odcinku ok. 8,5 km i rozebrano 29 rozjazdów. Łącznie pociągi dojadą do portu 34 kilometrami nowych torów, na których zamontowanych zostanie 108 rozjazdów, również z systemem elektrycznego ogrzewania.

– Prace PKP PLK realizowane są obecnie zgodnie z harmonogramem – zaznacza R. Śledziński. – Nie ograniczają ruchu pociągów oraz pracy portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Inwestycja za ok. 1,5 mld zł (netto) i współfinansowana z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF), planowana jest do drugiego kwartału 2022 r. Efektem robót będzie zwiększenie możliwości portów w Szczecinie i Świnoujściu. Będą one mogły obsługiwać dłuższe pociągi. Od kilku do nawet kilkudziesięciu minut skróci się również czas przeładunków. Wpłynie to pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu.

(ek)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Roboty w rejonie stacji Szczecin Port Centralny

Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów Ułożą nowe tory do portów

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie