poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Ukraińska spółka

Ukraińska spółka

Ukraińska spółka
Data publikacji: 2017-07-25 07:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 951 278535

Polska od dłuższego czasu jest atrakcyjnym kierunkiem emigracji dla obywateli zza wschodniej granicy. Coraz częściej zamiast zatrudnienia stawiają na własną działalność. Czy założenie firmy w Polsce przez cudzoziemca jest skomplikowane? Otóż nie, jeżeli bierzemy pod uwagę formę prawną, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozostałe rozwiązania, jak chociażby jednoosobowa działalność gospodarcza, bywają o wiele bardziej kłopotliwe i wiążą się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów formalnych.

Rejestracja spółki z o.o. przez cudzoziemca w aspekcie proceduralnym w zasadzie nie różni się od zakładania spółki przez obywatela Polski. Można dokonać tego na dwa sposoby – w trybie tradycyjnym lub internetowym. Pierwszy z nich polega na zawarciu umowy w formie aktu notarialnego przed notariuszem oraz przygotowaniu i złożeniu przed właściwym sądem rejestrowym odpowiednich wniosków i załączników. Spółkę można zarejestrować również przez internet, za pomocą trybu S24 w systemie E-MS. Obecnie nie wymagany jest numer PESEL, który wcześniej stanowił ograniczenie dla rejestracji spółek przez cudzoziemców. Należy również mieć na uwadze, że tryb internetowy zakłada użycie wzorca umowy dostępnego w systemie informatycznym oraz wniesienie kapitału zakładowego wyłącznie w formie pieniężnej. Niewątpliwie jednak przewagą tego rozwiązania jest zdecydowanie niższy koszt oraz możliwość rejestracji spółki na odległość, co oznacza, że w praktyce potencjalny przedsiębiorca nie musi nawet przebywać na terytorium Polski.

Posiadanie udziałów w spółce z o.o. czy zasiadanie w zarządzie nie wiąże się automatycznie z nabyciem prawa do pobytu na terenie Polski. Obcokrajowiec nadal potrzebuje do tego wizy lub zezwolenia na pobyt. Aby zdobyć pozwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności w ramach spółki z o.o., cudzoziemiec musi występować w roli wspólnika lub łączyć tę rolę z zasiadaniem w zarządzie spółki.

Ponadto konieczne jest spełnienie kilku warunków, m.in. posiadanie adresu zamieszkania, ubezpieczenia zdrowotnego oraz źródła regularnego i stabilnego dochodu, który pozwoli pokryć koszty utrzymania siebie i swojej rodziny. Spółka natomiast powinna przynosić dochody, zatrudniać wymaganą liczbę pracowników lub wykazać, że posiada odpowiedni potencjał możliwy do realizacji w przyszłości.

Zupełnie inny tryb legalizacji niż w przypadku pobytu w celu prowadzenia działalności gospodarczej obowiązuje w sytuacji, gdy cudzoziemiec pełni rolę w zarządzie spółki, ale nie posiada w niej udziałów. Wówczas musi wystąpić o wydanie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, tak jak w przypadku zatrudnienia na etat. Zezwolenie na pracę jest wymagane jeżeli cudzoziemiec, który zasiada w zarządzie, przebywa na terenie Polski przez okres dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Zdarza się słyszeć opinie, że spółka z o.o. jest świetnym katalizatorem legalizacji pobytu. Prawda jest jednak taka, że jest to stosunkowo drogi i złożony proces. Spółka z o.o. powinna służyć raczej jako sposób realizacji celów biznesowych w Polsce przez cudzoziemca, a nie wsparcie w legalizacji jego pobytu.

Zbigniew MACHOWSKI

Autor jest szczecińskim radcą prawnym, doradcą restrukturyzacyjnym i mediatorem gospodarczym.

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy