wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Transportują polską siarkę

Transportują polską siarkę

Transportują polską siarkę
Data publikacji: 2015-11-01 20:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2389 34853
Znaczące ilości polskiej siarki transportują statki Polskiej Żeglugi Morskiej. W tym roku Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” wyeksportuje w ten sposób do Maroka ponad 300 tysięcy ton siarki granulowanej i pastylkowanej. Masowiec PŻM załadowany w Gdańsku surowiec przewozi do portów marokańskich Safi oraz Jorf Lasfar.

Grupa Azoty Siarkopol to jedyny na świecie producent, który prowadzi kopalniane wydobycie siarki. Surowiec wydobywany metodą podziemnego wytopu cechuje się jakością powyżej światowych norm, przewidujących 99,95 proc. czystości. Spółka produkująca siarkę w postaci płynnej, granulowanej, mielonej, płatkowanej i pastylkowanej eksportuje ok. 70 proc. swojej produkcji.

Granulowany i pastylkowany surowiec trafia do marokańskiego odbiorcy statkami przeznaczonymi do przewozu suchych ładunków masowych luzem. Grupa Azoty w tym roku rozszerzyła współpracę z PŻM, zwiększając ilość przewożonych surowców.

– Opierając się strategicznie na rodzimych firmach, osiągamy gwarancję dobrego wykonania i bezpieczeństwa dostaw, a tym samym wzmacniamy naszą pozycję na światowym rynku – powiedział Marek Kapłucha, wiceprezes Grupy Azoty.

Polska Żegluga Morska należy do największych w Europie przewoźników suchych ładunków masowych. Rocznie transportuje około 20 milionów ton ładunków. Kontrakt na przewóz siarki z Polski do Maroka obsługiwany jest przez statek PŻM m/s „Ziemia Cieszyńska”.

Grupa Azoty to z kolei europejski lider w produkcji chemicznej. Oferuje rozmaite produkty – od nawozów azotowych, wieloskładnikowych i fosforowych oraz tworzyw konstrukcyjnych po alkohole OXO, plastyfikatory i pigmenty. Grupa dysponuje własną infrastrukturą logistyczną oraz zapleczem badawczym, projektowym i serwisowym. (ek)

Fot. Grupa Azoty

Na zdjęciu: Grupa Azoty Siarkopol eksportuje surowiec statkami PŻM.

Komentarze

jabol
statki ktore przewoza siarke to najczesciej stare trupy wiec nie ma czego sie chwalic ze to PZM przewozi najwiecej i lepiej byloby przemilczec takie wspaniale osiagniecia wielkiego armatora.
2015-11-02 08:12:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy