poniedziałek, 24 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej

Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej [GALERIA]

Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej
Data publikacji: 2018-09-06 17:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
Wywietleń: 1907 349660

Reprezentują 40 portów Morza Bałtyckiego i dziewięć krajów. Spotkali się w Szczecinie, aby przez dwa dni (6 i 7 września) porozmawiać o sytuacji w branży morskiej, szansach i zagrożeniach w rozwoju portów, podzielić się wiedzą i doświadczeniami. Aż 180 osób zarejestrowało się na Baltic Ports Conference. To coroczne najważniejsze wydarzenie Organizacji Portów Bałtyckich (Baltic Ports Organization). Po raz pierwszy odbywa się w Polsce. 

Współorganizatorem tegorocznej konferencji jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który od ponad 20 lat należy do BPO.

– Zaledwie trzy miesiące temu w Szczecinie odbyły się Światowe Dni Morza, a dzisiaj mamy dużą konferencję, ważną dla portów bałtyckich – nie krył dumy Dariusz Słaboszewski, prezes ZMPSiŚ, który przed dwoma laty zaprosił członków BPO do stolicy Pomorza Zachodniego. – Świadczy to o tym, że jesteśmy ważnym partnerem i nasz głos się liczy zarówno w gospodarce morskiej ogólnoświatowej, jak i bałtyckiej.

Prezes Słaboszewski otworzył w czwartek dwudniowe spotkanie, które się odbywa w hotelu Radisson Blu. Były prezydent Szczecina Bartłomiej Sochański odczytał list od Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– Cieszę się, że Polska jest po raz kolejny miejscem ważnych debat nadających impet rozwojowi światowej gospodarki morskiej – napisał minister do uczestników konferencji, podkreślając, że rząd RP postawił sobie za cel odbudowę polskiej gospodarki morskiej i wykorzystanie potencjału transportu morskiego.

Zanim się rozpoczęły prezentacje i dyskusje, poinformowano, że do Organizacji Portów Bałtyckich przystąpiła spółka Polskie LNG, która eksploatuje terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

– Organizacja Portów Bałtyckich skupia największe porty wokół Bałtyku, a jest ich ok. 50 – powiedział Bogdan Ołdakowski, sekretarz generalny tej organizacji. – Dyskutujemy tutaj o rozwoju rynku, o finansowaniu infrastruktury transportowej, również o regulacjach. W dyskusjach biorą udział przedstawiciele portów, ale też Komisji Europejskiej i rządów krajów nadbałtyckich. Dochodzimy, mam nadzieję, do jakichś wspólnych wniosków, które postaramy się wcielić w życie.

W czwartek rozmawiano m.in. o obecnych trendach w sektorze morskim w Europie Północnej. Przedstawiciel portów brytyjskich miał ciekawą prezentację na temat Brexitu i jego możliwych konsekwencji dla sektora portowego.

Andrzej Łuc, prezes Portu Morskiego Police, przedstawił zarówno tę spółkę, jak i całą Grupę Azoty. Mówił o planowanych inwestycjach, w tym o budowie terminalu propylenu. Kolejne sesje dotyczyły wpływu portów na całą gospodarkę, ich rozwoju i możliwości finansowania.

W piątek – dalszy ciąg dyskusji. Na koniec zaplanowano wizytę w świnoujskim terminalu LNG.

Dodajmy, że „Kurier Szczeciński” jest patronem medialnym konferencji. ©℗

(ek)

Fot. Ryszard PAKIESER

Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej Szczecin znów stolicą gospodarki morskiej

Komentarze

Olaboga
Szczecin był taką Stolicą może jeszcze będzie ale Szczecin i jego Gospodarkę morską nie mogą reprezentować tacy ludzie jak ta posłanka(PO) z Goleniowa wygłaszająca brednie w TV- tacy ludzie tylko szkodzą niech wróci do nauczania muzyki chociaż po tylu latach wątpię czy cokolwiek i kogokolwiek nauczy.
2018-09-15 11:29:11
Lewatywa
Stolicą gospodarki morskiej to może być port jak Rotterdam a Szczecin to miejsce urzędników biorących kasę za bajkowanie o mo"ż"u
2018-09-09 18:36:17
??
Widownie też z Gdanska dowiązą jak w czasie ostatnich swiatowych dni morza w czerwcu?
2018-09-06 17:43:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie