Wtorek 19 października 2021r. 
REKLAMA

Specjalistyczne statki ułożą podmorski gazociąg Baltic Pipe

Data publikacji: 2021-05-10 23:21
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-11 08:12
Specjalistyczne statki ułożą podmorski gazociąg Baltic Pipe
Na pokładzie statku „Castorone” 5 maja odbyło się spotkanie w sprawie ostatecznych ustaleń dotyczących budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Fot. GAZ-SYSTEM  

GAZ-SYSTEM rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za jego budowę trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem pracy na Morzu Bałtyckim.

Realizacja Baltic Pipe znajduje się w fazie budowlanej w części lądowej i morskiej projektu. Jak już informowaliśmy, w kwietniu br. rozpoczęło się wiercenie tunelu na potrzeby gazociągu na polskim wybrzeżu – w rejonie Pogorzelicy. Drąży go specjalna maszyna TBM, którą pracownicy spółki GAZ-SYSTEM nazwali „Pola”. Podobne prace ruszą niebawem również w Danii. Od ubiegłego roku statki badawcze sprawdzają po raz kolejny trasę inwestycji pod względem niewybuchów i zagadnień środowiskowych. Latem trzy specjalistyczne jednostki morskie rozpoczną układanie ok. 274 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego.

W minionym tygodniu (5 maja) w Rotterdamie na jednym z takich statków o nazwie „Castorone” odbyło się spotkanie w sprawie ostatecznych ustaleń dotyczących budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Uczestniczyli w nim m.in. minister Piotr Naimski – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Aldo Amati – ambasador Włoch w Polsce oraz przedstawiciele zarządów firm GAZ-SYSTEM i Saipem (wykonawcy). 

– Budowa gazociągu z norweskich złóż do Polski jest na ostatnim etapie – powiedział Piotr Naimski. – Realizacja strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu będzie dopełniona ułożeniem odcinka gazociągu na dnie Bałtyku. Konsekwentne działania rządu Prawa i Sprawiedliwości przynoszą po pięciu latach widoczne efekty. Dzisiejsze spotkanie z wykonawcą potwierdza, że mamy pełną gotowość do rozpoczęcia prac na morzu, co oznacza, że 1 października przyszłego, 2022 roku gazociągiem popłynie gaz z norweskiego szelfu do Polski. 

Tomasz Stępień, prezes spółki GAZ-SYSTEM, zapowiedział, że w tym roku planowane jest zakończenie spawania gazociągu podmorskiego.

– W przyszłym będziemy wykonywali niezbędne próby ciśnieniowe, testy i certyfikacje związane z dopuszczeniem gazociągu morskiego do użytkowania – dodał. – Prowadzone obecnie przygotowania do wpłynięcia statku „Castorone” na Bałtyk potwierdzają, że założenia projektowe są realizowane zgodnie z planem. Do października przyszłego roku wykonamy wszystkie elementy tego złożonego programu inwestycyjnego i będziemy gotowi na sprowadzanie gazu z szelfu norweskiego, przez Danię do Polski.    

Projekt Baltic Pipe składa się z pięciu podstawowych elementów: budowy gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Ma na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż znajdujących się w Norwegii do Polski. Jest realizowany przez dwóch operatorów przesyłowych – polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet. Termin zakończenia inwestycji to 1 października 2022 r.

Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

.
2021-05-11 07:20:59
Baltic Pipe = Nord Stream 2

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ