piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Skutki brexitu dla polskiej gospodarki

Skutki brexitu dla polskiej gospodarki

Skutki brexitu dla polskiej gospodarki
Data publikacji: 2016-06-24 21:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 242 140707

Prof. Dariusz Rosati, europoseł:

- W krótkim okresie należy się spodziewać destabilizacji na rynkach finansowych, co zresztą już przeżywany. Osłabienie złotego zwłaszcza w stosunku do franka szwajcarskiego jest złą wiadomością dla frankowiczów. Trzeba się też liczyć ze spadkiem cen i wzrostem rentowności polskich obligacji rządowych, co niestety pociąga za sobą wyższe koszty obsługi długu. Jest to typowa reakcja na sytuację, która niesie zagrożenie niepewnością.

W dłuższym okresie trzeba się liczyć z tym, że ucierpi polski eksport do Wielkiej Brytanii, a to ze względu na to, że państwo to wyjdzie z jednolitego rynku i będzie musiało wszystko jeszcze raz negocjować. Nie wiemy, kiedy się te negocjacje zakończą i jaki przyniosą wynik. Obecnie Wielka Brytania jest naszym trzecim partnerem, jeśli chodzi o obroty handlowe w Unii Europejskiej.

Będą też skutki dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Wprawdzie liczymy, że będą dotrzymane obietnice o tym, że status tych, który mieszkają tam od kilku dni, się nie zmieni. Ale całą pewnością wszyscy ci, którzy nie mają do końca uregulowanych spraw migracyjnych, mogą ucierpieć. może się okazać, że nie będą mogli kontynuować swojego pobytu na wyspach brytyjskich. Zresztą nie wiemy też, jak będzie wyglądał status tych, którzy już tam są, bo Wielka Brytania może podjąć decyzje o ograniczeniu przywilejów i nie będzie żadnej instytucji, takiej jak Bruksela, która mogłaby Wielką Brytanię wówczas zdyscyplinować.

To jest niestety niedobra wiadomość dla Polski i Europy. Ale jest to też bardzo niedobra wiadomość dla Brytyjczyków, którzy w akcie politycznego zbiorowego szaleństwa zagłosowali za rozwiązaniem, które jest szkodliwe dla ich kraju. ©℗

(masz)

Komentarze

Jarun
Gadanina eurobiurokraty. A co miał mówić jak z brukselskiego koryta chłepcze? Chiny jakiś specjalnych przywilejów w handlu z Polską i Europą nie ma a zawaliła towarami całą Europę i nie tylko Europę. Tak więc Rosati nie strasz, nie strasz, bo się...
2016-06-26 09:36:49
...
A gdzieżby wybrali komucha jak nie w popegerowskim zagłębiu ciemnoty?
2016-06-25 11:40:58
Patriota
To teraz Nasi kochani Rodacy powrócą ratować PiSowski kraj tak jak głosowali na obczyźnie. I po co płakać,szlochać jest radość, a nie bluźnić na bliźniego swego.
2016-06-25 08:47:36
Dryja
Krótko mówiąc nic dobrego dla Polaków. A Kiedy Rosati mówił, że szykuje się coś dobrego dla Polaków? I my, tu w Szczecinie wybraliśmy go do Europarlamentu. Tak, my umiemy wybierać swoich przedstawicieli.
2016-06-24 23:47:07
POstkomuch wybiórzczą ma pamięć
Komuch i od pewnego czasu POwiec martwi się o wzrost kosztów obsługi długu Polski, a może przypomni nam ten "fachofiec", kto w czasie swojej 8 letniej kadencji podwoił dług Polski i na dodatek przeżarł jeszcze pieniądze z rezerwy demograficznej ZUS i 150mld zł z OFE?
2016-06-24 22:53:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”