poniedziałek, 18 stycznia 2021r.

Samochodowce „Gryfii” – jeden za drugim [GALERIA]

Data publikacji: 2021-01-10 20:15
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-13 18:09
Samochodowce „Gryfii” – jeden za drugim
Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

W Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie trwają remonty samochodowców. Ostatnio gościły trzy jednocześnie. Kolejny pojawi się pod koniec miesiąca. Jednostki należą do dobrze znanego i stałego kontrahenta stoczni – Stargate GmbH, sprawującego techniczny nadzór na rzecz japońskiej Grupy KESS, zajmującej się przewozem nowych aut światowych marek na rynek krajów europejskich.

– Wszystkie przejdą remont dokowy w największym doku stoczni – numer 5 – informuje Agnieszka Duszyńska z MSR „Gryfia”. – Przy okazji statki zostaną odświeżone nowymi powłokami malarskimi.

Tuż po zakończeniu remontu dokowego jednostki „Danube Highway”, na początku stycznia, na „piątkę” weszły kolejne dwie: „Weser Highway” i „Schelde Highway”. Co ciekawe, zostały zadokowane jednocześnie i stoją jeden za drugim. Mają po 100 m długości.

– Tego typu operacja była już wielokrotnie wykonywana, wymaga jednak szeregu zabiegów technicznych w celu przygotowania hydrostatyki statków – wyjaśnia A. Duszyńska.

Ukończenie prac na tych jednostkach zakontraktowano na drugą połowę stycznia. Po części dokowej będą przeprowadzone próby statków „na uwięzi” przy tak zwanej Stacji Prób.

Samochodowiec „Danube Highway”, mający 148 m długości, który przebywał w Szczecinie od 20 grudnia ub. roku, odpłynął w piątek (8 stycznia) wieczorem.

– Ostatnia, czwarta zakontraktowana jednostka – „Seine Highway” – pojawi się w stoczni pod koniec stycznia – dodaje przedstawicielka „Gryfii”. – Podobnie jak poprzednie przejdzie remont dokowy. Zakres prac dla wszystkich jednostek dotyczy w głównej mierze naprawy mechanizmów napędu głównego statku.

Biało-czerwone samochodowce z floty KESS („K” Line European Sea Highway Services) często goszczą w „Gryfii”. Przechodzą remonty klasowe i pośrednie. W ostatnich latach szczecińska remontówka instalowała na nich tzw. scrubbery, czyli urządzenia do odsiarczania spalin, a także systemy do oczyszczania wód balastowych.

(ek)

Komentarze

szok
2021-01-13 18:05:12
jednak coś tam remontują....
Radio
2021-01-10 23:08:06
Że niemieckie? A co na to herr Zaremba?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ