środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Ruszyło Baltic Business Forum

Ruszyło Baltic Business Forum

Ruszyło Baltic Business Forum
Data publikacji: 2015-09-21 22:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 258 22853

W hotelu Interferie Medical SPA w Świnoujściu ruszyło Baltic Business Forum. Tematem trzydniowej konferencji jest współpraca w obszarze pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Uczestnicy zastanawiają się, czy Polska może być liderem współpracy z Gruzją.


Na siódmym już spotkaniu biznesowym w Świnoujściu najczęściej powtarzanym podczas sesji inauguracyjnej słowem była „współpraca” i „integracja”.
- Pierwsze forum było poświęcone Ukrainie. Uznaliśmy, że wymiar Świnoujścia i historia tego miejsca jest tak dla integracji europejskiej doskonała, że warto rozszerzać formułę naszych nadbałtyckich spotkań - mówił o siedmioletnim rozwoju konferencji Jacek Piechota, organizator forum - Gruzja to kraj, który zmierza ku europejskiej integracji. To swojego rodzaju wzór jak można tworzyć warunki dla gospodarczej współpracy.
Na forum przyjechali reprezentanci ministerstw, parlamentarzyści z kraju i zagranicy, prezesi bogatych spółek, przedsiębiorcy. W sesji inauguracyjnej wziął udział m.in. były premier Waldemar Pawlak.


- Region między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym, jeżeli włączymy Bałkany, to 180 milionów mieszkańców, czyli więcej niż w Federacji Rosyjskiej oraz według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego na 2015 rok lepsze PKB niż w Federacji Rosyjskiej. To pokazuje potencjał tych krajów. Po wejściu do Unii Europejskiej i NATO zabrakło pomysłu na rolę Polski na tym obszarze. Perspektywa współpracy regionalnej daje nam ciekawą szansę. Polska może być reprezentantem Europy Środkowej. To powinna być strategia naszego kraju na następne dziesięciolecia. Zwłaszcza, że mamy podobne uwarunkowania, doświadczenia, historię i wyzwania - przekonywał W. Pawlak.

Pertaia Giorgi, dyrektor Gruzińskiej Agencji Inwestycyjnej przekonywał z kolei, że Gruzja, mimo burzliwej historii stała się obecnie krajem zmierzającym w stronę Europy, przyjaznym inwestorom i otwartym.
- Zajmujemy 15 pozycje w rankingu Banku Światowego. Funkcjonuje stereotyp, że Gruzja to postsowiecki kraj z dużą przestępczością i korupcją. Chcemy pokazać, że jest inaczej. Chcemy być otwarci. 2014 rok to wielki skok jeżeli chodzi o inwestycje. Zachęcamy przedsiębiorców do inwestowania u nas m.in. dzięki korzystnemu i przejrzystemu systemowi podatkowemu - przekonywał P. Giorgi.

Baltic Business Forum potrwa do środy. We wtorek dyskusja będzie dotyczyć m.in. rozwoju rynku LNG na basenach Adriatyku, Bałtyku oraz Morza Czarnego oraz finansowania energetyki z odnawialnych źródeł. W środę tematem jednej z sesji będą Gruzja, Rumunia i Czarnogóra jako kraje zabiegające o polskich turystów. ©℗

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

- Funkcjonuje stereotyp, że Gruzja to postsowiecki kraj z dużą przestępczością i korupcją. Chcemy pokazać, że jest inaczej. Chcemy być otwarci - przekonywał Pertaia Giorgi, dyrektor Gruzińskiej Agencji Inwestycyjnej (na zdjęciu w środku).

Komentarze

Gaz
A co ma do tego p. W. Pawlak? Chyba, że chodzi o ustalone stawki opłat za gaz..
2015-09-22 11:51:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy