czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Rura gotowa

Rura gotowa

Rura gotowa
Data publikacji: 2015-09-20 18:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1645 22581

Wojewoda zachodniopomorski dał pozwolenie na użytkowanie ostatniego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Szczecin - Lwówek. W ten sposób spółka Gaz-System zakończyła realizację planu inwestycyjnego na lata 2009-2015.


Ukończony gazociąg o średnicy 700 mm i długości ok. 188 km zlokalizowany jest na obszarze województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Kosztował prawie 587 mln zł i był budowany w dwóch etapach: Szczecin - Gorzów Wielkopolski (ok. 118 km) oraz Gorzów Wielkopolski - Lwówek (ok. 70 km). Umożliwi przesył gazu z terminalu LNG w Świnoujściu do centralnej Polski.

- Rok 2015 jest dla nas wyjątkowy z uwagi na zakończenie dużych projektów, które w historii polskiego gazownictwa na taką skalę nie były jeszcze realizowane - mówi Sławomir Śliwiński członek zarządu Gaz-System SA. - W latach 2009-2015 udało się nam wybudować 1283 km nowych gazociągów przesyłowych, 41 stacji gazowych i dwie tłocznie. Inwestycje te zwiększyły elastyczność przesyłu gazu w Polsce, przyczyniły się do liberalizacji rynku, a dla naszej spółki otworzyły nowe obszary biznesowe i poszerzyły grono klientów. Rozbudowa krajowego systemu przesyłowego wraz z połączeniami transgranicznymi i usługą rewersów na gazociągu jamalskim poprawiła techniczne zdolności Polski w zakresie importu gazu z krajów Unii Europejskiej. Z tych nowych możliwości technicznych korzystają już nasi klienci.

Najważniejsze z wybudowanych gazociągów to połączenia Świnoujście - Szczecin, Gustorzyn - Odolanów, Szczecin - Gdańsk, Szczecin - Lwówek, Rembelszczyzna - Gustorzyn, a także modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku. Obecnie Gaz-System jest największym w Polsce inwestorem w branży. Spółce udało się też osiągnąć pozycję jednego z największych beneficjentów środków unijnych na inwestycje infrastrukturalne.
Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego jest budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu Gaz-System zamierza w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także uruchomienie nowych połączeń gazowych z Czechami, Słowacją oraz Litwą.©℗

(jps)

Fot. arch. Gaz-System SA.

Komentarze

Olaboga
Ciągle rządzi nami jakaś Rura
2015-09-23 10:51:59
Wyrzucone
w błoto pieniądze...pies z kulawą nogą nie zechce tego gazu - z uwagi na cenę...ale Solidaruchy sobie z tym poradzą...już szykują ustawę o "socjalizacji" przedsięwzięcia - czyli przymus dopłacania do gazu jako koszt dywersyfikacji...na wojnę z Rosją się i nas szykują...
2015-09-20 19:22:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy