piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > PZU przejmuje Pekao

PZU przejmuje Pekao [FILM]

PZU przejmuje Pekao
Data publikacji: 2017-06-07 12:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 857 267960

Zmiany będą następować sukcesywnie, ale nie będą to procesy gwałtowne – przewiduje prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, odnosząc się do zaplanowanej na środę finalizacji przejęcia pakietu akcji Pekao przez PZU i PFR.

W poniedziałek prezes PFR Paweł Borys zapowiedział, że po 7 czerwca rozpocznie sie tzw. rebranding banku, zmierzający do przywrócenia „żubra” do jego logo.

W rozmowie z PAP prezes ZBP przewiduje, że "pewne zmiany będą następować sukcesywnie i będzie to wiązało się zapewne z jakąś dyskusją o planie strategicznym, ale nie będą to procesy gwałtowne”. Jak podkreśla, że Pekao to bank o ugruntowanej pozycji, bardzo dużym potencjale, dorobku i dużym zanurzeniu w polską gospodarkę.

„Trzeba pamiętać, że banki są instytucjami zaufania publicznego i w związku z tym ważne, by realizowane programy rozwoju, sposoby postępowania były stabilne, przewidywalne” – stwierdził prezes Związku Banków Polskich.

Pietraszkiewicz uważa za naturalne, że kiedy dochodzi do zmian właścicielskich, może dojść do korekty w radach nadzorczych i w zarządzie. „Zarówno członkowie zarządu jak i członkowie rady, którzy pracują i będą pracować w tym banku, muszą dawać rękojmię bezpiecznego prowadzenia tego biznesu” – dodaje . A gwarancja bardzo wysokich kwalifikacji tych osób jest zinstytucjonalizowana.

„Na straży tego stoi Komisja Nadzoru Finansowego, jak i Komitet Stabilności Finansowej. To wielkie wyzwanie dla władz nadzorczych” - uważa Pietraszkiewicz. "Musimy pamiętać, że polski sektor bankowy i ten bank cieszyły się i cieszą się bardzo dobrą opinią i uznaniem na arenie międzynarodowej, a także wśród klientów banków” - dodaje.

Zdaniem eksperta zmiany w Pekao może próbować wykorzystać konkurencja. „Bank i jego pracownicy muszą uważać, by utrzymać jak najlepsze relacje z klientami, bo mogłoby dojść do obniżenia pozycji konkurencyjnej” - tłumaczy.

Po sfinalizowaniu transakcji odkupienia udziałów znajdujących się w posiadaniu UniCredit przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju w dużym stopniu zmieni się pochodzenie kapitału w sektorze bankowym. Zdaniem Pietraszkiewicza „kraj taki jak Polska, który nie dysponuje dostatecznymi kapitałami i nie dysponuje też jakimiś wielkimi nadwyżkami oszczędności, potrzebuje dostępu do międzynarodowych rynków finansowych”.

Prezes ZBP tłumaczy, że „to leży w żywotnym interesie naszych rodaków, firm, jednostek samorządu terytorialnego”.

W grudniu 2016 r. PZU i PFR poinformowały, że zgadzają się kupić od UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł. Transakcja obejmuje zakup przez działające w porozumieniu PZU i PFR pakietu akcji, obejmującego docelowo ok. 32,8 proc. ogólnej liczby głosów.

Transakcja zostanie sfinalizowana 7 czerwca. 8 czerwca odbędzie się walne zgromadzenie spółki. (PAP)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

żubr
Kiedy w końcu wróci żubr do logo banku??
2017-06-07 12:57:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy