wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > PŻB pod lupę?

PŻB pod lupę?

PŻB pod lupę?
Data publikacji: 2015-09-25 11:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1610 23719

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc uważa, że decyzje, jakie zapadają w Polskiej Żegludze Bałtyckiej nie wskazują na szukanie oszczędności w tej należącej do Skarbu Państwa spółce.

Niektóre posunięcia, zdaniem parlamentarzysty, przyniosły nawet wielomilionowe straty. Jako przykład podaje on koszt remontu promu Mazovia, którego budżet przekroczono o ponad 30 mln zł. Hoc wysłał w tej sprawie pismo do Najwyższej Izby Kontroli, wnosząc o ocenę gospodarowania środkami publicznymi w PŻB oraz o ocenę kadrową przedsiębiorstwa. Posłowi zależy na tym, aby NIK pochyliła się nad sposobem funkcjonowania nowego zarządu, który działa od września ub.r.

- Z chwilą odstąpienia, z początkiem czerwca od kolejnej prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, powstała koncepcja modelu konsolidacji polskiej branży promowej pod postacią Polskiej Grupy Promowej. W jej skład oprócz Polskiej Żeglugi Bałtyckiej weszła Polska Żegluga Morska. Projekt zakładał funkcjonowanie dwóch spółek, które miały działać jako autonomiczne, ale wspólnie zarządzające flotą tych firm, m.in. poprzez wspólną politykę cenową, inwestycyjną czy też remontową – przypomina poseł, który zauważa, że z chwilą powołania we wrześniu ub.r. nowego zarządu spółki może dochodzić do wielu nieprawidłowości w gospodarowaniu finansami.

Przedstawiciele związków zawodowych działających przy mającej swoją siedzibę w Kołobrzegu Polskiej Żegludze Bałtyckiej nie ukrywają, że liczą na to, iż NIK przyjrzy się przyczynom pogorszenia się kondycji finansowej spółki. Działacze boją się, że zamiast konsolidacji polskich operatorów promowych może dojść do „wchłonięcia” PŻB, co oznaczało będzie jej likwidację. Załoga przedsiębiorstwa uważa, że zarząd powinien szukać oszczędności. Tymczasem nie tylko przekroczony został budżet remontowy promu Mazovia, ale również zakupiono nowy samochód służbowy, zatrudniono audytora i doradcę, a następnie zawarto umowę z zewnętrzną firmą audytorską i doradczą, firmą konsultacyjną z Warszawy i jeszcze jedną z Katowic. Wygenerowane w ten sposób koszty nie były zdaniem związkowców potrzebne. ©℗ (pw)

Na zdjęciu: jeden z promów PŻB

Komentarze

@lalala
Gdyby nie związkowcy, to już by tego przedsiębiorstwa na mapie polskich przedsiębiorstw nie było. PO było bardzo zaawansowane w opyleniu firmy (i rynku!). Poseł PiS prosi tylko NIK o zbadanie sytuacji, w której wyciekają pieniądze ponad wcześniejsze plany. NIK jest od badania, a poseł od wnioskowania, więc nie bij piany!
2015-09-26 10:54:57
lalala
Związkowcy w końcu rozwalą to przedsiębiorstwo podobnie jak rozwalili kopalnie i stocznie. Zaremba krytykuje Gryfię hoc PZB, jesli zarzuty okażą się nieprawdziwe (a zapewne tak będzie bo to przecież przedwyborcza gra) to zarządy obu firm powinny podać działaczy PIS do sądu. Jak przyjda do spółek skarbu państwa prezesi z nadania PIS to dopiero będzie dobrobyt !!!!!
2015-09-26 05:41:46
Nie dziwi nic
Jeśli na czele firmy stoi POwiec, to czego się spodziewaliście?
2015-09-25 14:04:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy