Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

PSG: Tychowo - kolejna miejscowość z dostępem do gazu

Data publikacji: 2021-06-11 22:22
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-15 14:10
PSG: Tychowo - kolejna miejscowość z dostępem do gazu
 

Tychowo w województwie zachodniopomorskim to kolejna miejscowość, która dzięki wybudowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG stacji regazyfikacji LNG uzyskała dostęp do gazu ziemnego. Stacja działa od stycznia tego roku. 11 czerwca premier Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty na Pomorzu Zachodnim odwiedził stację regazyfikacji LNG w Tychowie.

- W rozwoju gospodarczym infrastruktura jest warunkiem przyciągania przedsiębiorców, wyższego komfortu życia mieszkańców, a także lepszej dbałości o środowisko naturalne. Razem ze spółką PGNiG i Polską Spółką Gazownictwa prowadzimy ogromny program gazyfikacji, który zapowiedzieliśmy 2,5 roku temu. Ten program ma doprowadzić do tego, że w ciągu dwóch, trzech lat blisko 90% kraju będzie zgazyfikowane – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na stacji regazyfikacji LNG Polskiej Spółki Gazownictwa w Tychowie.

Do końca roku 80 stacji w całym kraju

Prezes Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski zaznaczył, że stacja, która działa w Tychowie, pozwala używać gazu ziemnego w domach, szkołach, przedszkolach, przychodniach, szpitalach oraz w okolicznych przedsiębiorstwach. - Zakładamy, że na koniec tego roku w całym kraju będzie działać około 80 takich stacji, jak ta w Tychowie. Każda kolejna pomaga w procesie przeobrażenia polskiej gospodarki i przybliża do osiągnięcia celów nisko- i zeroemisyjności – zaznaczył. 

Członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa ds. operacyjnych Jakub Kowalski wskazał, że stacje, takie ja ta działająca w Tychowie, są ważnym elementem gazyfikacji kraju oraz zmiany paliwa dla polskiej gospodarki z węgla na gaz, który w transformacji energetycznej Polski jest paliwem przejściowym. - Polska Spółka Gazownictwa jako największy w kraju Operator Systemu Dystrybucyjnego gazu jest ważnym ogniwem w transformacji energetycznej Polski. Jako dostawca ekologicznego paliwa gazowego ułatwi bezpieczne przejście tej transformacji – dodał.

Dwa etapy gazyfikacji

W maju 2019 roku burmistrz Robert Falana w imieniu samorządu Tychowa zawarł z Polską Spółką Gazownictwa umowę, która zainicjowała proces budowy sieci gazowej w tym mieście. Gazyfikacja miejscowości przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie PSG wybudowała stację regazyfikacji gazu skroplonego oraz około 1 km sieci gazowej biegnącej od stacji przez ulice Białogardzką, Dworcową i Wolności do budynku Gminnego Ośrodka Kultury. 

Stacja regazyfikacji LNG składa się z jednego zbiornika kriogenicznego o objętości 21 m3 oraz dwóch parownic o przepustowości 238 m3/h każda. Gaz ze stacji LNG, podobnie do tradycyjnej technologii sieciowej, dostarczany będzie gazociągami do poszczególnych odbiorców biznesowych lub indywidualnych. Proces regazyfikacji, czyli zmiany postaci ciekłej gazu na lotną, następuje na stacji regazyfikacji i nie wpłynie na koszt dystrybucji. Tym samym mieszkańcy i przedsiębiorcy z Tychowa będą mieć dostęp do niskoemisyjnego źródła ciepła, jakim jest gaz. Gazyfikacja Tychowa przyczynia się do likwidacji obszarów dotąd niezgazyfikowanych tzw. „białych plam”, co doskonale wpisuje się w Strategię Polskiej Spółki Gazownictwa.

Rozwój sieci gazowej

W II etapie inwestycji nastąpi rozwój sieci gazowej od budynku Gminnego Ośrodka Kultury do północno-wschodniej części Tychowa. Sieć o długości ok. 5 km przebiegnie dalej przez ul. Wolności do ulic: Bobolickiej, Leśnej, Topolowej, Jaśminowej, Klonowej, Akacjowej, Brzozowej, Lipowej i Bukowej. Dzięki inwestycji możliwe będzie przyłączenie do sieci gazowej odbiorców indywidualnych oraz lokalnych przedsiębiorstw. Planowany termin zakończenia II etapu gazyfikacji Tychowa to III kwartał 2022 roku.

Polska Spółka Gazownictwa, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej PGNiG, to lider na rynku dystrybucji gazu w Polsce i największy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Europie. Spółka zatrudnia ok. 11,5 tys. pracowników. Misją PSG jest dostarczanie paliwa gazowego w sposób ciągły, bezpieczny oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Spółka eksploatuje sieć gazową o długości ponad 195 tys. km, co stanowi 97 proc. sieci dystrybucyjnej gazu w Polsce, poprzez którą dostarcza rocznie ponad 11,5 mld m3 paliwa gazowego do ok. 7,3 mln klientów.

PAP MediaRoom

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Benek
2021-06-20 04:17:01
Budowanie tak gęsto kosztownej infrastruktury jak robi to PiS jest czasami bez sensu, ponieważ Polska a szczególnie wieś się wyludnia bo nie rodzą się dzieci. Jak ktoś starszy popatrzy na ulice a zwłaszcza na wsie to dojdzie do wniosku, że społeczeństwo się starzeje w stosunku do tego co było. To jak by Morawiecki nie miał pojęcia o ekonomii.... szczególnie te droższe inwestycje. Ja się zastanawiam czy pożyczki na lockdown jakie dostaje Polska nie są przykryciem katastrofy finansów państwa.
Małpiszon Prezio
2021-06-19 15:48:55
Gaz z Kataru zakontraktowany do 2034 jest droższy niż rosyjski, gaz z USA ma porównywalną cenę z rosyjskim a nie uwzględniono kalkulacji kosztów gazoportu. Ceny gazu z Rosji czy USA są zmienne według indeksów, i może być raz tańszy gaz z Rosji a raz z USA - załączam link - średnio może być podobnie : https://for.org.pl/pl/a/6119,polityka-gazowa-pis-drogo-i-wcale-nie-bezpiecznie
abc
2021-06-16 16:11:23
trzeba w końcu powiedzieć stop ekoswirom opłacanym przez Sorosa i producentow wiatraczków i paneli.
@Równanie Rządu
2021-06-15 13:50:32
Nie pisz bzdur i nie trolluj. LNG wychodzi taniej niż ruski gaz.
Równanie Rządu
2021-06-14 06:59:47
Drogi gaz z Kataru dla rolnika to znaczy : wywalona w błoto kasa na gazoport + rurociągi na drogi gaz + inne wpadki rządu = dziura budżetowa = nowy rząd = droga żywność z Polski = emigracja rolników do Chin za pracą i chlebem=zamiana ziem uprawnych w ugory=
zero wiarygodności
2021-06-12 22:02:58
Już nawet pierdnąć nie mogą, żeby nie wspomnieć o poszanowaniu środowiska albo niskoemisyjności. Pustosłowie i szajba, którą za chwilę będą tłumaczyć wszystko. Od horrendalnych cen prądu do inflacji. Na razie wytłumaczyli tym sabotaż polegający na zburzeniu nowo budowanego bloku elektrowni Ostrołęka. 1,5 miliarda w gruz!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ