niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Przez 12 zł za godzinę młodzi mogą nie znaleźć pracy

Przez 12 zł za godzinę młodzi mogą nie znaleźć pracy [FILM]

Przez 12 zł za godzinę młodzi mogą nie znaleźć pracy
Data publikacji: 2016-08-30 13:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2132 151820

Minimalne wynagrodzenie w wysokości 12 złotych za godzinę może wykluczyć młodych ludzi z rynku pracy. Powód? Koszty związane z zatrudnianiem młodego pracownika wzrosną miesięcznie o 627 zł w stosunku do wzrostu o 180 zł w przypadku starszych, bardziej doświadczonych pracowników.

– Wprowadzenie godzinowej stawki płacy minimalnej przede wszystkim wpłynie na sytuację młodych osób. To one najczęściej zatrudniane są na podstawie umów cywilnoprawnych. Z jednej strony jest to szansa na to, by osiągali wyższe zarobki, ale z drugiej strony w większym stopniu naraża ich także na utratę pracy – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. Jak ocenia zmiana będzie miała duży wpływ na funkcjonowanie rynku pracy, bowiem w znacznym stopniu zostanie ograniczona możliwość stosowania form zatrudnienia pozwalających na stosowanie wynagrodzenia niższego niż minimalne. Co więcej, płaca minimalna dla zleceniobiorców będzie wyższa niż w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Biorąc pod uwagę standardowy pełnoetatowy wymiar czasu pracy w 2017 r., średnie miesięczne wynagrodzenie wyniesie 2166,67 zł brutto – w zależności od konkretnego miesiąca będzie ono jednak wahać się od 1976 zł brutto do 2392 zł brutto. Wyższa płaca minimalna w odniesieniu do umów zleceń ma stanowić bodziec do zastępowania ich umowami o pracę, jednak prawdopodobnie zjawisko to nie przybierze dużych rozmiarów ze względu na fakt, iż umowy cywilnoprawne są atrakcyjne nie tylko z powodu kosztów pracy, lecz także ich znacznie prostszej konstrukcji prawnej oraz związanej z tym mniejszej liczby obowiązków o charakterze biurokratycznym.

Z uwagi na fakt, iż wspomniane zmiany są uchwalane w okresie ożywienia gospodarczego, nie należy oczekiwać, że po ich wprowadzeniu w życie nastąpi gwałtowny wzrost stopy bezrobocia w skali całego kraju. Bezrobocie będzie jednak spadać wolniej niż mogłoby w przypadku braku tych zmian, a w okresie dekoniunktury prawdopodobnie będzie rosnąć w szybszym tempie. Najbardziej narażone na utratę pracy będą osoby zamieszkałe w tych regionach Polski, gdzie wynagrodzenia utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. W niektórych powiatach godzinowa stawka płacy minimalnej będzie bowiem sięgać nawet 80 proc. średniej płacy.

Pozytywnie należy natomiast ocenić fakt, iż rząd zdecydował się na uwzględnienie szeregu uwag zgłaszanych przez partnerów społecznych w ostatecznym projekcie ustawy, który został przekazany Sejmowi.

Na zmianach najbardziej ucierpią osoby młode. Uchwalona przez Sejm ustawa znosi bowiem możliwość wypłacania pracownikom z całkowitym stażem do 1 roku wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 80 proc. płacy minimalnej. Na skutek tego koszty związane z zatrudnianiem młodego pracownika wzrosną miesięcznie o 627 zł w stosunku do wzrostu o 180 zł w przypadku starszych, bardziej doświadczonych pracowników. Tymczasem z dostępnych danych wynika, że ok. 1/3 absolwentów szkół wyższych w pierwszym roku pracy zarabia mniej niż wynosi standardowa miesięczna stawka płacy minimalnej. To – w połączeniu z jeszcze wyższą godzinową płacą minimalną przy umowach zlecenia – doprowadzi do wykluczenia części młodych osób z rynku pracy oraz uniemożliwi im podjęcie pierwszej pracy. Skutkiem wprowadzanych zmian będzie także upowszechnienie bezpłatnych praktyk jako jedynego sposobu na zdobycie doświadczenia zawodowego.

 

Źródło: newsrm.tv

Komentarze

Za 14 brutto też nie moga znaleźć do pracy!!
Już za 14zl brutto też nie ma chętnych do pracy , takie pieniądze mogą być dla ucznia lub studenta który chce dorobić do kieszonkowego ale nie żeby się utrzymać. Stawki minimalne powinna wynosić od 3200 brutto do 3500brutto to daje 2300-2500zl na rękę za mniejsze pieniądze nie opłaca się iść bo zwyczajnie nic się odlozy i nie utrzyma. Koszt utrzymania mieszkania lub wynajęcie to 1200zl +100zl bilet miesięczny+100zl na środki czystości to jest już 1400zl i zostaje 200zl na jedzenie z pensji 1600zl ! To niby jak mam przeżyć ?! Nie opłaca się
2016-10-05 08:52:19
sraniewbanie
... sranie w banie ... .
2016-08-31 17:01:00
Dobra zmiana
Kolega miał trzy kioski z gazetami. Płacił ludziom 8 zł za godzinę niewiele, ale zawsze. Teraz przy stawce 12 zł za godzinę zamyka kioski i wyjeżdża do Szwecji. Ludzie nie zarobią NIC. ^ osób (po dwie na każdy kiosk) zostają bez pracy. Nikt po nim tego biznesu nie weźmie, bo jeśli będzie chciał płacić po 12 zł to przy opłatach dzierżawy i prądu po prostu do tego dołoży....Owszem na świecie funkcjonuje płaca minimalna np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, ale to są kraje bogate do których Polska nigdy się nie zaliczała i w najbliższym czasie zaliczać nie będzie. W krajach biednych, a do takich należy Polska płacy minimalnej nie ma.
2016-08-31 07:10:24
RP
Najlepiej płacić 1 zł, żałośni eksperci.
2016-08-30 21:35:08
ciekawe
ciekawe.... zawsze "eksperci" lamentują gdy ma być podniesiona płaca minimalna.... a to wzrośnie bezrobocie, gospodarka padnie, itp. bzdury ... , ale gdy wzrastają płace tzw. kadry pseudozarządzającej to wszystko jest OK i nawet słynny "Balcerowicz" nie rząda od nich wzrostu wydajności pracy ? ciekawe ?!
2016-08-30 16:20:47
Kasa
Żaden młody nie chce takiej stawki. Od razu chcą kilka tysięcy pensji i to bez doświadczenia.
2016-08-30 14:16:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy