czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Przebudowa statku zakończona. Ma ratować uchodźców na morzu

Przebudowa statku zakończona. Ma ratować uchodźców na morzu

Przebudowa statku zakończona. Ma ratować uchodźców na morzu
Data publikacji: 2019-07-23 15:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-25 16:06
Wywietleń: 1111 404468

Należący do norweskiego armatora Hoyland Offshore statek „Ocean Viking” przechodził niedawno przebudowę w Szczecinie. Obecnie płynie w kierunku Morza Śródziemnego, wyczarterowany przez organizacje pozarządowe: „Lekarze bez Granic” i „SOS Mediterranee”, w celu poszukiwania i ratowania migrantów na wodach międzynarodowych u wybrzeży Libii. W kraju tym od roku 2011 trwa wojna domowa.

„Ocean Viking” został zbudowany w 1986 r. jako jednostka pomocnicza dla branży offshore i pierwotnie był przeznaczony do ratowania pracowników z platform wiertniczych. Ma 69 m długości oraz 15,5 m szerokości. Znajduje się na nim klinika, jest wyposażony w cztery łodzie ratunkowe. Załoga liczy 31 osób. „Ocean Viking” może podjąć z wody do 200 ratowanych ludzi.

Jak podał francuski dziennik „Le Monde”, organizacje „Lekarze bez Granic” i „SOS Mediterranee” w minioną niedzielę ogłosiły, że wyczarterowały ten statek i po siedmiu miesiącach wznowiły swoją misję ratowniczą. Poprzednia została zablokowana głównie pod naciskiem władz włoskich. Wcześniej wspomniane organizacje korzystały z jednostki „Aquarius”. Twierdzą, że obecnie wynajęty statek – młodszy i szybszy – bardziej odpowiada ich potrzebom.

„Ocean Viking” od kwietnia 2019 r. przebywał w Szczecinie, gdzie został przebudowany. Odpłynął 18 lipca wieczorem.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Przebudowa statku zakończona. Ma ratować uchodźców na morzu Przebudowa statku zakończona. Ma ratować uchodźców na morzu

Komentarze

2-gi czlowieku
I waszym Europiejskim Obowiazkiem jest, Nie przemycac-sprowadzac Islamu... do Chrzescijankiej Europy !! A jak wam Cos "nie po-dpasowywuje" to Udanej podrozy i do Afryki !! A dyskutowac wlasnie trzeba... i ten "wasz Lewy szacunek" to po-zostawcie se tylko dla Siebie !!
2019-07-25 15:33:39
obowiązkiem jest ratować drugiego człowieka
I to nie podlega żadnym dyskusjom. Dlatego wielki szacunek dla tych organizacji.
2019-07-25 09:57:24
A Co... ci nachodzcy
W Krajach EU-ropejskich juz wyprawiaja... i jak Miliardowe sa tego Koszta i Straty... to wystarczy dokladniej poczytac i zobaczyc rowniez i w Internecie - gdzie o ilosci... pozabijanych, pomordowanych oraz okaleczonych i rannych juz nie wspomne !!!
2019-07-25 00:06:54
:))))
ciekawe ilu tzw.prawilnych pracowało przy tym niewiedzac co i dla kogo :) piekny kontekst ,ciekawe za ile kasy by tecze tam namalowali :)
2019-07-24 20:35:29
Pyt. do - naiwnego zeda
A jak zachowywali sie Twoi zwolennicy od 101 lat... liczac ? Islam niszczy i morduje Chrzescijan - a My mam ich za to "jeszce po-dratowywac" ?? A wiec: dla jeszcze wiekszego Nieszczescia obecnej i przyszlej Europy - oni nie sa Nam wcale a wcale "po-trzebni" ??/!!
2019-07-24 12:24:40
zeda
Obecne władze Włoch zachowują się jak typowi faszyści Mussoliniego. Wstyd też dla Polski, że nie pomagają ratować tych ludzi.
2019-07-24 07:27:21
Naiwna wypowiedz... z godz. 20:34:18
(UE podjela wiele inicjatyw majacych na celu zwalczanie human trafficing). "Oczywiscie" by rzekomo "nie juz" przednimi drzwiami i oknami - tylko teraz od Tylu... by Dyplomatycznie "lepiej i ladniej i dla Naiwnych i niezorientowanych" to wygladalo... a gdy przebudza sie pozniej "z palcem w Nocniku"... gdy juz bedzie za pozno !!!
2019-07-24 00:18:50
Do... po_nizszego Antykaczysty
PO 1-sze "placzesz" sie w Zeznaniach !!! I z jakiej racji jako Ateista wy-PO-wiadasz sie o Chrzescijanstwie ?? No to po-wymieniaj... a ilu z tych Nachodzcow po-wrocilo dobrowolnie do swoich Islamskich domow i w Afryce ?? Nie, Nie Ci Lewaccy Lekarze "Nie wspolpracuja" i z przemytnikami... Oni tylko wykonuja te zadania dla Swojej i Brukselskiej Lewicy "i to za darmo" lub tylko dla Lewackiego Medalu czy Dyplomu ??? A Glownym Celem tego wszystkiego jest: by jak najszybciej i rekoma Islamistow po-wykanczac i po-wyniszczac Europejskie Chrzescijanstwo - by pozniej Lewakom Rzadzilo sie... lepiej, latwiej i wygodniej - czyli bez Parti Prawicowych ?? A Kto... dopuscil i pozwolil na ta przebudowe w Szczecinie czyli Wstyd dla Polski jak to sie rozniesie po Cywilizowanym Swiecie !!!
2019-07-24 00:00:46
Pytam!
Czy statek przemytniczy nie powinien być zaaresztowany w porcie natychmiast po zejściu ze stoczni? Co do cholery robią polskie służby?!
2019-07-23 23:33:05
Antykaczysta
Trzeba zawsze ratować ludzi tonących na morzu i im pomagać. To nasz chrześcijański obowiązek. Dlatego trzeba im pomagać aby potem uratowani mogli szcześliwie powrócić do swoich domów w Afryce. No bo chyba lekarze bez granic nie współpracują z przemytnikami ludzi czy narkotyków, prawda?
2019-07-23 22:51:19
lim
Zdumiewa bezczelność z jaką przemytnicy ludzi opowiadają o swoich planach i bezkarność ich działań. Zlewaczała Europa jest zdolna tylko do upadku.
2019-07-23 22:02:52
na szczęście Włochy
zajmują statki używane do przemytu ludzi (UE podjęła wiele inicjatyw mających na celu zwalczanie human trafficking).
2019-07-23 20:34:18
taaa
Klinika na statku o długości 69 metrów - nie za duże określenie, jeśli wiemy co to jest klinika?
2019-07-23 19:05:17
KasA
Że też Jacyna do tego dopuściła. Chociaż z drugiej strony : pecunia non olet. A to rozumie doskonale
2019-07-23 17:06:19
nadzieja
Europa jest jak pijana, naiwna panienka zapraszająca wszystkich chętnych pod swój dach.Mam nadzieję, że PiS nie pozwoli wpuścić tych przybyszów do Polski!
2019-07-23 16:22:03