wtorek, 27 października 2020.
Strona główna > Gospodarka > Propylen z Polic trafi do Kędzierzyna

Propylen z Polic trafi do Kędzierzyna

Propylen  z Polic trafi do Kędzierzyna
Data publikacji: 2016-12-30 09:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 3187 191266

Całość produkcji propylenu nowoczesnej instalacji PDH, która ma powstać w Grupie Azoty Police, trafi do innej spółki Grupy – zakładów w Kędzierzynie. Szacunkowo ma to być ponad 400 tys. ton tego związku chemicznego  rocznie, odbieranych przez co najmniej siedem lat. Wartość umowy, której tzw. warunki handlowe zostały podpisane w grudniu br. przez obie spółki - na podstawie prognozowanych cen określona została na ok. 3 - 3,5 mld dolarów.

Podpisane porozumienie jest kolejnym krokiem w integracji Grupy Azoty. Z

- Zacieśniamy współpracę między podmiotami grupy, jednocześnie stabilizujemy warunki handlowe i zapewniamy rynek zbytu dla propylenu, który będzie wytwarzany w Policach.  Korzyści są obustronne, my mamy pewność, że sprzedamy surowiec, a kędzierzyńska spółka będzie mieć zagwarantowane jego dostawy – powiedział wiceprezes zarządu dyrektor handlowy PDH Polska SA Artur Więznowski.

Zgodnie z zapisami dokumentu propylen wytwarzany w PDH Polska będzie odbierany przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA od  początku funkcjonowania nowej fabryki przez co najmniej siedem lat.

Ceny rozliczeniowe oparte zostały o indeksy rynkowe, będące podstawą cen kontraktowych w obrocie tym produktem.

Zgodnie z warunkami handlowymi, propylen, którego GA ZAK nie wykorzysta na potrzeby własnej produkcji, będzie sprzedawać  innym podmiotom. GA ZAK będzie wyłącznym sprzedawcą propylenu produkowanego w Policach. Od początku 2017 roku rozmowy z potencjalnymi nabywcami, prowadzone dotychczas przez PDH Polska, kontynuowane będą przez GA ZAK, który od wielu lat zaangażowany jest w handel propylenem i ma również odpowiednią liczbę cystern do jego przewozu.

 Budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty Police. W szczytowym momencie jej realizacji  na placu budowy będzie ok. 1000 pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób.  Inwestycja jest też ogromną szansą dla polskich podmiotów. Inwestor jednym z kryteriów wyboru wykonawcy planuje uczynić udział w przedsięwzięciu polskich firm (tzw. wskaźnik polonizacji oferty). Uruchomienie instalacji zaplanowano na 2021 rok.

Pełna umowa, jako ważny element pozyskania finansowania dla projektu instalacji PDH, będzie jeszcze negocjowana. (mag)

Fot. Robert STACHNIK

 

 

Komentarze

kolakowski
5 lat czekania ho ho!Za 5 lat okaze się że nie bedzie w Policach gazu do produkcji, lub cała Polska bedzie zimą mieszkać w nieogrzewanych mieszkaniach.Niemcy wymusili ekologiczna elektrociepłownie na Gdanskiej z konsumcja 1,8 mln metrow szesciennych wiorek rocznie.5 lat takiej konsumcji wytnie lasy w Polsce od Koszalina do Trzebiezy.Dzisiaj kupuja otręby sojowe w Indonezji w cenie węgla koksującego.Niemiecki posrednik na handlu smieciami zarabia wiecej niż własciciel elektrowni wegla lini energetycznych razem wzietych
2016-12-30 10:06:17
Mack
Czyli dokładnie tak, jak zakładał prezes Jałosiński!!!
2016-12-30 09:30:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie