ZPPZ — według danych pochodzących z 50. edycji Monitora Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badawczym Pollster co drugi pracownik spodziewa się podwyżki, a co trzeci planuje zgłosić się po nią do swojego pracodawcy w 2023 roku.
Katarzyna Raczkowska, ekspertka ZPPZ ds. HR, dyrektorka zarządzająca Master HR Sp. z o.o.
Utrzymanie stanowiska, zmiana miejsca pracy oraz wysokość wynagrodzeń to tematy, które wzbudzają ostatnio bardzo duże zainteresowanie. Niezwykle widoczna była presja pracowników w stosunku do swoich pracodawców, na podwyższanie płac pod koniec 2022 i na początku 2023 roku. Przedsiębiorcy mają w tym zakresie zróżnicowanie możliwości, które przede wszystkim zależą od obecnej sytuacji gospodarczej firmy i branży w jakiej realizują swoją działalność.
Kamil Zieliński, ekspert ZPPZ ds. zatrudnienia, prezes 7HR Group Sp. z o.o.
Chociaż sytuacja na rynku pracy jest wciąż stabilna, szybująca w górę inflacja, która powoduje, że koszty życia wciąż rosną, skłania co trzeciego pracownika do planowania rozmów ze swoim szefem na temat podwyżki. W tym roku minimalne wynagrodzenie jest dwa razy podwyższane (pierwszy raz od stycznia i drugi raz od lipca). Sytuacja powoduje, że w najbliższej przyszłości pracodawcy zmierzą się z dodatkowymi wyzwaniami odnośnie kształtowania nowych systemów wynagradzania, prowadzenia konwersacji z pracownikami czy sposobu wsparcia, które jest im udzielanie.