Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Spadek inflacji w marcu do 2,4%

Data publikacji: 20 marca 2024 r. 15:06
Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2024 r. 15:09
Pracodawcy komentują: Spadek inflacji w marcu do 2,4%
 

ZPPZ: GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym br. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku wzrosły o 2,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca były wyższe o 0,3%. 

Monika Olszewska, Ekspertka ds. rynku pracy przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, prezeska zarządu MRM Consulting Monika Olszewska sp. z o.o.

GUS w oparciu o nowe dane, dokonał przeliczenia wskaźnika inflacji za dwa minione miesiące tego roku i zmienił wagę kategorii produktów w swoim koszyku. Oznacza to, że uprzednie komunikaty dotyczące poziomu inflacji w styczniu i w lutym stały się nieaktualne. Zmiany te są efektem naszych odmiennych preferencji zakupowych w 2023 roku. W zgodzie z tym co pokazywały dane o sprzedaży detalicznej, oczywiste było, że produkty podstawowe zyskają na znaczeniu. Tak jak rok wcześniej wzrosło znaczenie żywności (stanowiła więcej niż 27% naszych wydatków w 2023 roku) oraz utrzymania mieszkania, które stanowiły natomiast więcej niż 20% naszych obciążeń. 

Łukasz Żak, Ekspert ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, właściciel kancelarii Żak Legal Support Office

Ze względu na fakt, iż ceny żywności od jakiegoś czasu hamują, a zeszłoroczny kryzys na rynku energii znacznie windował ich ceny, rewizja w dół wskaźników inflacji za miesiąc styczeń nie jest zaskoczeniem. W styczniu wzrost cen wyniósł 3,7%, a inflacja w lutym osiągnęła 2,8%. Jesteśmy tylko chwilowo w celu inflacyjnym, a marzec będzie miesiącem z najniższą inflacją w 2023 roku. Kwiecień ma natomiast przynieść chwilowy wzrost, związany z powrotem stawki VAT na żywność. Przez co inflacja w kwietniu znajdzie się poza granicą celu inflacyjnego i zatrzyma się na poziomie 4,1%. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA