środa, 27 stycznia 2021r.

Pracodawcy komentują: Mniejsze zainteresowanie pracą sezonową za granicą

Data publikacji: 2019-07-18 22:26
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Pracodawcy komentują: Mniejsze zainteresowanie pracą sezonową za granicą
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Według „Monitora Rynku Pracy” 15 proc. osób spośród deklarujących chęć pracy sezonowej wyjedzie za granicę – 30 proc. do Holandii, 28 proc. do Niemiec, 17 proc. do Wielkiej Brytanii, a 15 procent do Szwajcarii.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:

- Sezon wakacyjny wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem na pracowników z powodu zwiększonych zamówień lub nieobecności urlopowych. To okazja na dodatkowy zarobek, ale również na zdobycie cennego doświadczenia. Jak wynika z „Monitora Rynku Pracy” dla wielu osób życie zawodowe ma duży wpływ na życie prywatne. Spora grupa pracowników korzysta ze służbowej skrzynki na prywatnym laptopie lub telefonie i tym samym pozostaje cały czas „on-line”, będąc w stanie odpowiadać na maile i telefony.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw:

- Zdecydowana większość osób poszukujących pracy sezonowej planuje pracować tam, gdzie mieszka lub w miejscowości, z której pochodzi. Praca za granicą nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak w latach ubiegłych. Jedną z przyczyn może być wzrost wynagrodzeń w Polsce, dzięki któremu (biorąc pod uwagę wszystkie koszty) można liczyć na dochód porównywalny z zagranicznym. Należy podkreślić, iż model wyjazdów do pracy za granicę zmienia się, Polacy chcą wyjeżdżać na krótsze niż dotychczas okresy, a ich wymagania płacowe rosną. Warto również zauważyć, iż mimo niewielkiej liczby osób deklarujących wyjazd za granicę w kontekście pracy sezonowej, kraje zachodnie nadal kuszą polskich pracowników wyższymi wynagrodzeniami zwłaszcza w branży budowlanej czy przemysłowej.

Komentarze

A i do tych prac sezonowych
2019-07-19 13:15:37
To lepiej niech Se pogonia "nachodzcow" ktorych az tylu tam po-przyjmowali... a nie by i Polacy na to tam pracowali !!
$
2019-07-19 06:51:44
Jeżeli ktoś poświęca prywatny czas na pracę to albo jest ofiarą mobbingu, albo ma niską samoocenę i trzyma się kurczowo danej pracy, albo po prostu zarabia tak dużo, że mu to nie przeszkadza.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ