Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Port Szczecin-Świnoujście dołącza do morskich portów energetyki wiatrowej

Data publikacji: 02 lutego 2024 r. 14:43
Ostatnia aktualizacja: 02 lutego 2024 r. 19:20
Port Szczecin-Świnoujście dołącza do morskich portów energetyki wiatrowej
 

Król Danii Fryderyk X był obecny podczas podpisania umowy, na mocy której port Szczecin - Świnoujście dołączył do morskich portów energetyki wiatrowej zrzeszonych w Offshore Wind Port Alliance. Uroczystość zorganizowano w nowej siedzibie Teatru Polskiego w Szczecinie. 

Monarchę powitał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Opowiadał o tym, że od czasu pierwszej wizyty gościa z Danii sprzed 10 lat, gdy był jeszcze księciem, wiele się w zmieniło - Pomorze Zachodnie stało się liderem branży offshore dzięki "mądrej strategii, zaangażowaniu ludzi, korzystnej lokalizacji i duńskim partnerom". 

- Musimy połączyć siły nauki i biznesu - mówił marszałek. 

To połączenie jest ważne zwłaszcza w kontekście kształcenia kadr dla nowych technologii. 

Kristian Jensen, dyrektor zarządzający Green Power Denmark, organizacji reprezentującej duńskich producentów energii, mówił, że Dania i Polska dzielą wizję uniezależnienia się od rosyjskiego gazu.

W imieniu Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpis na dokumencie złożył p.o. prezes zarządu, prof. Stanisław Iwan.

Offshore Wind Port Alliance zrzesza największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej. Teraz dołącza do nich port Szczecin - Świnoujście. Sojusz ma na celu optymalizację wykorzystania morskiej energii wiatrowej, aby osiągnąć bardzo ambitne cele Europy w tym obszarze.

Morskie farmy wiatrowe stanowią istotny element transformacji ekologicznej, jednak brakuje przepustowości portów, co może stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o realizację ambicji programu ekologicznego.

Dzięki ścisłej współpracy członkowie sojuszu spodziewają się zapewnienia dodatkowego wsparcia w budowie farm wiatrowych, ponieważ porty są w stanie optymalizować swoje procesy i koordynować logistyczny łańcuch wartości.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Foto
2024-02-02 18:50:31
Jak odwołani to już nie prezesi, to po co niby mieliby tam być?
Foto
2024-02-02 18:07:20
Czy na sali byli również obecni prezesi portów, którzy zostali przedwczoraj odwołani?
Dramat
2024-02-02 17:41:17
Turbiny wiatrowe i tak zwana zielona energia to obecnie większy przekręt niż karuzele vatowskie. Koszty takiej energii są gigantyczne W grę wchodzą setki miliardów euro do zarobienia przez firmy związane z lewactwem z Brukseli i Berlina. Teraz będą "kręcić lody" w Polsce, bo to złote żniwa dla nich po dojściu do władzy komunistów Tuska.
A ze stowarzyszenia
2024-02-02 16:15:58
portów przeładowujących węgiel już się wypisaliście? Deptanie własnego zasobu na rzecz cudzej technologii to najłagodniej mówiąc głupota. Znamienne jest, że nikt nie wypowiada się na temat cen tej "wspaniałej, zielonej" energii. Są pewni swego, że po zaoraniu najtańszej i niezawodnej energetyki węglowej nikt nie będzie o to pytał. Szczególnie w obliczu niedoboru energii. Brak mającej polskie obowiązki elity to nasze przekleństwo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA