Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Polskie LNG zapowiada przetargi na rozbudowę gazowego terminalu

Data publikacji: 23 listopada 2018 r. 19:02
Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia 2019 r. 10:05
Polskie LNG zapowiada przetargi na rozbudowę gazowego terminalu
 

Operator terminala LNG w Świnoujściu, spółka Polskie LNG oficjalnie poinformowała o zamiarze ogłoszenia przetargów na rozbudowę jego zdolności regazyfikacyjnych, budowę trzeciego zbiornika i instalacji do napełniania skroplonym gazem cystern kolejowych.

Polskie LNG poinformowało w piątek o opublikowaniu tzw. wstępnego ogłoszenia informacyjnego. To oficjalna forma poinformowania rynku o planowanym w najbliższym czasie postępowaniu zmierzającym do wyłonienia wykonawcy rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu. Jak podała spółka, dla rozbudowy przewidziano formułę „zaprojektuj i wybuduj”.

"Publikując wstępne ogłoszenie spółka wyszła naprzeciw potencjalnym wykonawcom, dając im możliwość, zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, odniesienia się do zaproponowanych warunków postępowania" – powiedział cytowany a komunikacie Polskiego LNG prezes spółki Paweł Jakubowski. "Firmy zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać swoje komentarze i uwagi, dzięki którym proces przetargowy będzie pełniejszy i wyczerpujący" - wyjaśnił.

Polskie LNG zamierza zwiększyć moc regazyfikacyjną terminala z 5 do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie poprzez rozbudowę instalacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego w oparciu o dodatkowe dwa wymienniki ciepła typu SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser).

W ramach rozbudowy powstać ma nowy, trzeci zbiornik na LNG typu FCT („Full Containment Tank”) o pojemności 180 tys. m sześc. wraz z niezbędnym wyposażeniem i instalacjami. Dwa istniejące w gazoporcie zbiorniki mają pojemność 160 tys. m sześc. każdy.

Trzecim elementem rozbudowy będzie kompletna bocznica kolejowa - 3-torowa z rozjazdami i torem dojazdowym - wraz ze stanowiskami załadunku LNG na cysterny kolejowe oraz na kontenery kriogeniczne, przewożone ciężarówkami.

(pap)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Świnoujścianka
2018-11-26 19:14:30
Przecież tory kolejowe są po stronie portu, a tam nikt nie mieszka. Miejsce na trzeci zbiornik też w tym rejonie. Wszystko w obrębie terminala, co widać np. na tym zdjęciu: https://24kurier.pl/media/5281365/401084-marek-czasnoj%C4%87.jpg
Świnoujścianka
2018-11-23 19:48:34
Pani redaktor, w artykule moim zdaniem zabrakło informacji, czy Spółka Polskie LNG zaanektuje kolejne tereny z naszej plaży na Warszowie, albo lasy znajdujące się w sąsiedztwie ? proszę takie informacje zawierać w takich artykułach, bo dla nas mieszkańców prawobrzeża są bardzo ważne. Nie wiem, czy za dwa trzy lata nie będę mieszkała między bekami i kontenerami. Oczywiście to przenośnia.... ale będę wdzięczna za takie istotne dla nas, mieszkańców prawobrzeża informacje. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA