czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Polska zagrożona pułapką średniego dochodu

Polska zagrożona pułapką średniego dochodu

Polska zagrożona pułapką średniego dochodu
Data publikacji: 2016-06-16 15:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1041 139464

Polska nie jest jeszcze w pułapce średniego dochodu, ale jest nią bardzo zagrożona – ocenił prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, aby się przed tym obronić, należy uwolnić narodowy potencjał kreatywności i przedsiębiorczości, co – jak zapowiedział – będzie promował.

Duda wskazał, że sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw to 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce.

– Z czego mikroprzedsiębiorców jest 94 proc. – dodał i podkreślił znaczenie dla gospodarki sektora małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw, które dają pracę większości ludzi zatrudnionych w naszym kraju.

Zdaniem Andrzeja Dudy Polska znajduje się obecnie w szczególnym momencie, bo „nie jest jeszcze w pułapce średniego dochodu, ale jest tą pułapką bardzo zagrożona”. Dodał, że zasadniczym pytaniem jest: „co zrobić, abyśmy w tę pułapkę nie wpadli” i „aby nasz rynek ruszył w sposób zdecydowany do przodu, abyśmy szybciej się rozwijali”. Jego zdaniem, najprostszym rozwiązaniem jest uwolnienie i wykorzystanie naszego narodowego potencjału „przedsiębiorczości, kreatywności”. Zwrócił uwagę, że były podejmowane różne próby deregulacji, które miały pobudzić jego wykorzystanie.

– Jedne rozwiązania były lepsze, drugie były gorsze. Fakt jest faktem, że dziś przedsiębiorcy narzekają (...) na kilka stałych elementów - zaznaczył. Wymienił tu zbytnie zbiurokratyzowanie, nierówność na rynku (m.in. faworyzowanie wielkich korporacji i firm zagranicznych), zbyt skomplikowane procedury administracyjne, czy brak jasnych regulacji podatkowych.

– To cały szereg tych elementów, o których dziś mówi się, że przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej – podkreślił, dodając, że takie działania mogą małego przedsiębiorcę po prostu zniszczyć. Zdaniem prezydenta „bez wątpienia istnieje potrzeba uproszczenia i doprecyzowania procedur podatkowych, procedur kontrolnych”.

– Tak, aby przedsiębiorcy nie mogli być gnębieni przez kontrole – mówił. Jak stwierdził, potrzeba dwóch grup działań, które temu zapobiegną.

– Z jednej strony działania o charakterze stymulującym, pomagającym, czyli pewne plany, projekty o charakterze gospodarczym, które spowodują, że otworzą się większe możliwości inwestycyjne (...). Druga strona medalu to jest poprawienie warunków prawnych funkcjonowania polskiego rynku gospodarczego, zwłaszcza w odniesieniu do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw – dodał. Wskazał tu na pakiet uproszczeń m.in. dotyczący uproszczenia procedur administracyjnych. Jego zdaniem wsparciem dla przedsiębiorców jest też funkcjonujący od kwietnia 2016 roku program Rodzina 500 plus.

– Rodziny, które otrzymują to wsparcie ze strony państwa (...) wydają te pieniądze i one wracają na rynek, a dzisiaj większość tego rynku to mikro-, mali i średni przedsiębiorcy – podkreślał. (pap)

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

Polski Patriotyzm...
Dla Rzadu i Wladz w Polsce, priorytetem powinny byc Polskie Firmy i Polskie Przedsiebiorstwa... a nie Zagramaniczne ! I jesli Polacy beda kupowac wiecej Polskich towarow w Polskich Sklepach... to i to co Nasze jeszcze bardziej sie zwiekszy i wzmocni, dajac automatycznie jeszcze wieksze zatrudnienie i mniejsze bezrobocie !!
2016-06-17 03:10:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy