środa, 18 września 2019.
Strona główna > Gospodarka > Polska nadal atrakcyjna dla inwestorów

Polska nadal atrakcyjna dla inwestorów [FILM]

Polska nadal atrakcyjna dla inwestorów
Data publikacji: 2016-04-13 16:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1151 128027

Mimo niskich ocen w zakresie stabilności politycznej i społecznej kraju oraz dla przewidywalności polityki gospodarczej to Polska pozostaje na pozycji lidera rankingu państw Europy Środkowo-Wschodniej, preferowanych jako lokalizacje inwestycji przez inwestorów zagranicznych – wynika z 11. edycji Ankiety Koniunkturalnej Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) Na naszym krajem plasują się: Czechy, Słowacja i Estonia.

Polskę oceniono w tym roku na 4,8 pkt. z 6 pkt. możliwych do uzyskania. Czechy z wynikiem 4,4 pkt., podobnie jak rok wcześniej – zajęły drugą pozycję. Słowacja (4,3 pkt) wyprzedziła w br. Estonię (4,2 pkt.) i awansowała tym samym o jedną pozycję w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem.

- Cały czas inwestorzy bardzo mocno podkreślają, iż dużym pozytywem i kryterium, na które bardzo mocno patrzą jest obecność Polski w Unii Europejskiej. Inwestorzy doceniają trwałe powiązanie naszego kraju ze strukturami UE, zarówno od strony przewidywalności prawa jak i od strony interakcji z rynkami Unii Europejskiej. Drugim bardzo ważnym pozytywnym kryterium jest kapitał ludzki i to pod kontem wykwalifikowania kadry, dostępu do wykształcenia akademickiego i zawodowego. Po stronach średnich cały czas do poprawy jest infrastruktura. Badanie bardzo mocno pokazało, iż problemem, który dostrzegają inwestorzy zagraniczni jest przewidywalność i stabilność polityki gospodarczej – mówi newsrm.tv Marcin Petrykowski, dyrektor regionalny na Europę Środkową i Wschodnią Standard & Poor’s Ratings Services.

 

Badanie przeprowadzono w lutym 2016 r. wśród firm z kapitałem zagranicznym w Polsce. Odpowiedziało na nie 351 przedsiębiorców zagranicznych, prowadzących biznes w naszym kraju. 52,7 % inwestorów pochodziło z Niemiec; 5,4% z USA; 4,6% to firmy skandynawskie; 4,3% – szwajcarskie; 4% – holenderskie; po 3,1% respondentów pochodziło z Francji i Wlk. Brytanii.

Po raz kolejny ankietowane firmy najwyżej oceniły Polskę za członkostwo w Unii Europejskiej oraz czynniki związane z jakością kadr: kwalifikacje, jakość kształcenia akademickiego oraz produktywność i zmotywowanie pracowników. Zyskuje także baza poddostawców w Polsce (awans na czwartą z ubiegłorocznej piątej pozycji wśród ocenianych czynników). Konsekwentnie do góry pnie się też ocena infrastruktury, która w br. jest już szóstym najlepiej ocenianym czynnikiem atrakcyjności, a jeszcze kilka lat temu plasowała się wśród czynników zamykających ranking. Mocny skok, na 7. z 12. pozycji w ub.r., wykonuje moralność płatnicza firm.

Uwagę przykuwa tegoroczna końcówka rankingu czynników atrakcyjności Polski. Listę 21 czynników zamykają stabilność politycznospołeczna (spadek z 6. pozycji w 2015 r. na 20. pozycję w tegorocznej ankiecie, co oznacza wyraźne odwrócenie trendu w zakresie tego czynnika oceny) oraz przewidywalność polityki gospodarczej (spadek z 17. na 21. pozycję)

- To czego potrzebuje inwestor zagraniczny to również przewidywalność prawna, regulacyjna. Może ona mieć kluczowy wpływ na prowadzone inwestycje i na wskaźniki, które inwestor zakłada przy decydowaniu o tym żeby jakąś inwestycję podjąć – mówi Patrycja Gołos, UPC Polska.

Niemal wszyscy przedsiębiorcy biorący udział w ankiecie koniunkturalnej 2016 pozytywnie ocenili obecny stan polskiej gospodarki. Ponad połowa (52,1%) wybrała ocenę zadowalającą, a kolejne 41,6% – dobrą. Negatywną ocenę stanu gospodarki polskiej wyraziło jedynie 6,3% ankietowanych. Mimo to, ponad 36% ankietowanych uważa, że perspektywy dla gospodarki są gorsze niż w 2015 r. W porównaniu z ub.r. zmniejszył się wyraźnie odsetek przedstawicieli firm, którzy są zdania, że nastąpi poprawa sytuacji ich firmy bądź branży, w której operują.

W badaniu, w ujęciu r/r, odnotowano nieznaczne zwiększenie odsetka przedsiębiorców, którzy są zdania, że nastąpi poprawa w obszarze eksportu (26 % firm, czyli o dwa proc. więcej niż w ub.r., zamierza zwiększyć eksport towarów lub/i usług.). Wzrost liczby pracowników w najbliższym roku przewiduje 43 proc. respondentów – to wynik niemalże analogiczny, jak w 2015 r. Mniej firm deklaruje zwiększenie wydatków inwestycyjnych (36% ankietowanych w br. w porównaniu z 39% w ubiegłorocznej ankiecie).

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie