poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA]

"Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA]

"Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA]
Data publikacji: 2017-08-21 07:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1900 289180

W poniedziałek (21 sierpnia) ma odpłynąć ze Szczecina, a w najbliższy weekend w norweskim Brandal będzie fetowany jego powrót. Zbudowany w 1948 r., był pierwszym stalowym statkiem służącym do połowu fok, a zarazem największą i najbardziej nowoczesną tego typu jednostką w ówczesnej Norwegii. Historyczny "Polarstar" przez 3,5 roku przechodził w Szczecinie renowację.

Remont i modernizację jednostki prowadziła spółka Marine Constructions, która od 2012 r. działa na terenie Stoczni Południe w Szczecinie. Jest spółką-córką polsko-norweskiej firmy VS Poland, mającej siedzibę w Gdyni. Na co dzień wykonuje remonty i przebudowy statków, głównie rybackich, oraz produkuje konstrukcje stalowe.

- "Polarstar" jest bardzo ważny dla Norwegów, tak jak dla nas "Dar Pomorza" czy "Dar Młodzieży" - mówił nam trzy lata temu Marek Wiśniewski, dyrektor techniczny Marine Constructions. - Wbił się w świadomość społeczeństwa norweskiego, które się interesuje jego losem.

Uroczystości powitalne w Brandal zaplanowano na trzy dni! Spodziewane są tłumy. Obecność zapowiedzieli m.in. członkowie dawnych załóg statku. Na jego cześć skomponowano nawet specjalny utwór.

Zbudowany w 1948 r. w szkockiej stoczni w Glasgow, był pierwszym stalowym statkiem przeznaczonym do połowu fok (ang. - sealer). Jak na tamte czasy, bardzo nowoczesny - częściowo spawany, a częściowo nitowany - kadłub, został dodatkowo wzmocniony, by radzić sobie z zamarzniętymi wodami północnych mórz.

Ma 46 m długości i 8 m szerokości. Do Szczecina przypłynął w grudniu 2013 r. Początkowo planowano, że remont się zakończy w roku 2016.

- Prace wykonano tak szybko, jak się dało - podsumował Willy Nesset, właściciel i armator jednostki, który od 20 lat przebywa w Polsce. Razem z Beatą Kałużyńską jest współwłaścicielem VS Poland.

Tekst i fot. Elżbieta Kubowska

"Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA] "Polarstar" wraca do Norwegii [GALERIA]

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy